OBEZ BİR TOPLUM VARMIŞ

Yazı boyutu

Bir varmış ………

Çok değil …… yıl öncesi. Masal gibi geliyor şimdi düşündüklerim !!!!

Yürüyen, koşan, spor yapan, çelik çomak oynayan, dokuz kremit ve beştaş oynayan, okulların spor müsabakaları olduğunda tüm örgencilerin seyirci olarak gittiği,tüm tatil günlerinde bunlarla uğraşan eve gittiğinde yorgunluktan ters düşen günü ailecek tırnak kesim ve banyo yapmayla tamamlayan  bir ülke varmış. Bu ülkenin güzel insanları tüm dünyanın ele geçirmek istediği topraklara sahipmiş. Şehitleriyle gazileriyle övünür onlara layık yaşarlarmış. Ülke gücünü tüm halkın içindeki kocaman yüreklerinden alırmış.

Her mevsimin tadını doyasıya çıkarırlarmış. Baharda mantar,çilek ve labada gibi doğanın verdiği armağanları toplayıp afiyetle yerlermiş. Hastaları olduğunda ölmesini beklemez hasta ziyaretine giderler,  telefon ve sosyal medya olmadan her şeyden tam ve eksiksiz haberdar olup; ihtiyaç halinde lüks çiçekler yerine yemekler yapılıp odun ve kömür alınır sıkıntılar giderilirmiş.

Arkadaşlarından birileri biraz kilo aldımı o kişinin hastalandığını veya ciddi bir sıkıntısı olduğunu düşünen bu ülkedeki insanlar etraflarında olan bitene sadece bakmaz görürler ve müdahele ederlermiş.

Derken ülkede büyük mü büyük bir yangın çıkmış. Tarlalardaki ekinleri, ağaçlardaki meyveleri, asmalardaki üzümleri, topraktaki tohumları yakmış yok etmiş. İnsanlar bir kıtlık dönemine girmiş. Bu dönemde sahtekarlar, düzenbazlar ve hokkabazlar devreye girmiş.

Bu kötü yürekli insanlar bu güzel ülkenin insanlarına kültürlerinde olmayan ama çok cazip bir alışkanlığı bir veba mikrobu gibi bulaştırı vermiş. Bu mikrop tembellik ve duyarsızlık mikrobuymuş. Bu mikropla beraber kültürlerindeki saygı, sevgi ve vefakarlık  yerini bencillik, hırs ve kibire bırakıvermiş.

Bu durumu gören yaşlıların ve bilgelerin tüm ikazına karşın herkes kesesini doldurup mal mülk edinme peşine düşmüş.

Eskiden çok kuvvetli olan toplum obez olmuş. Balon gibi şişmiş. Hareket kabiliyetlerini kaybetmiş.

Silkelenmeli ve fazlalıkları atmanın tam zamanı. Eğer diyetlerine dikkat etmezse bu güzel ülkenin insanları geçmişte yaşanan yangının daha büyüğüne yakalanabilirmiş. Tek kurtuluş yolu varmış. Onları obez yapan her şeyden uzaklaşmak ve bunları kapıdan içeri sokmamakmııııııış….

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir