Nihan Merve YILMAZ

ONLARI NASIL BİLİRSİNİZ?

Yazı boyutu

Balıkesir’de yaşanan tüm trajik ve gerilimli konuları bir kenara bıraksak aslında ne kadar güzel bir hayatımız olduğunu göreceğiz. Kavgalar, kıskançlıklar, çekişmeler her yerde var. Olmayan şehirlerde ise oyunlar daha gizli ve sinsice işliyor. Ki o çok daha vahim. Ama Balıkesir öyle mi? Sıcacık insanları, tatlı gülümsemeleri, İl Protokolünün bile kendine has tavırları öylesine eğlenceli ve öylesine içten ki…

Edip Uğur’suz Siyasetin Tadı Mı Olur?

Balıkesir’in Edip Ağa’sı, kendine has tavırları ve sinirli halleriyle ne kadar esip gürlerse gürlesin şehrini de insanını da o kadar çok seviyor. Siyaset için aranan bir yüz. Yaptıklarının doğruluğu da yanlışlığı da tartışılır. Ama bunu henüz sorgulamıyorum. Şehre kattıkları ilgimi çekiyor. Üniversite’ye başladığım ilk yıllarda Balıkesir’de zaman durmuştu. 2011 yıllarından bahsediyorum. Ama birkaç yıl içinde öyle büyük bir atılım oldu ki, Balıkesir kabuğunu kırdı. Bunu herkes başaramaz. O yüzden hakkını yemek olmaz. Toplantılarda sözünü esirgemeyen, lafının arkasında duran Edip Uğur’suz bir Balıkesir, tadsız tutsuz olurdu.

Biz Çalışmayı Vali’den Öğrendik

Vali Ersin Yazıcı, ilk geldiği günden itibaren her zaman söylediği en önemli söz çok çalışmanın ne kadar önemli olduğuydu. Çalışarak, üreterek ülkemize sahip çıkabileceğimizi söylüyordu. Bu söz öylesine doğruydu ki… Hep şikayet ediyoruz ama biz ülkemiz için, şehrimiz için ne yapıyoruz? Evde oturup işsizlik maaşı almanın yollarını aramaktansa neden çalışmıyoruz? Yaptığımız işin hakkını vermiyoruz. Vali’nin sözleri ışık niteliğindeydi. Babacan ve kucaklayıcı tavrı ile Balıkesir’de çok sevildi. 15 Temmuz sürecinde Vali Ersin Yazıcı’nın tavrı Balıkesir’in kaderini belirledi. O yüzden Balıkesir onu hep gülümseyerek hatırlayacak.

Eğitimci Başkan Yılmaz

Eğitimci kişiliğini Belediye Başkanlığı’na öyle güzel yansıttı ki çocukların en sevdiği Belediye Başkanı olmayı başardı. ‘Çocukça’ sayfamız için okul röportajlarına gittiğimizde her çocuğun dilinde Karesi. Açtığı kurslarla, yüzme havuzlarıyla çocukların gönlünü fetheden Yücel Yılmaz, ‘Biz çocukların belediyesiyiz’ derken aslında hiç de yanılmıyordu. Yılmaz olmadan Balıkesir’in de tadı tuzu olmaz.

Gülümseyen Başkan Kafaoğlu

Altıeylül’de iz bırakmasının yanı sıra hep gülümsemesi ve pozitif tavırlarıyla halkın sevgisini kazanan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, renkli kişiliği ve çalışkanlığı ile de Balıkesir’in unutulmaz simaları arasında yerini alacak. Tartışmalar ya da rekabetten ziyade sevgiyle buluşan yürekler lazım bize. Balıkesir’in gerçekten güzel bir şehir olduğunu yansıtan bu isimler olmadan renksiz ve gri bir hayata sahip olurduk. Ama siyaset de haberler de onlarla güzel…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir