ADAY DEĞİLİM

Yazı boyutu

Cumhuriyet Halk Parti’sinin Milletvekili seçimlerinde aday olacağına kesin gözüyle bakılan Ender Biçki, Büyükşehir MERHABA’ya net açılamalarda bulundu.

2015 Milletvekili Seçimleri yaklaşırken, partilerin adayları ile ilgili çeşitli yorumlar yapılırken Cumhuriyet Halk Partisi’nden(CHP) aday olacağı konusunda ki söylentilere CHP’nin yerel seçimlerde Karesi Belediye Başkan Adayı olan Ender Biçki, net bir yanıt verdi ve aday olmayacağını açıkladı.

Aday olacağı ile ilgili çeşitli yorumlar, haberler yapıldığını belirten Biçki, bu durumun biraz da kendisinin aktif bi siyasi kişilik olmasından kaynaklandığını söyledi. Biçki, “Gazetelerde ya da yerel medyada ‘Ender Biçki aday’ haberlerini ben de görüyor ve duyuyorum. Aday değilim, ama bu tür söylemlerin sebebi şundan kaynaklanıyor olabilir; ben siyaseti yaşam biçimi haline getirmiş bir insanım. Yani benim için siyaset sürekli çalışan bir mekanizma. Ben siyaseti bir yerlere aday olduğum zaman değil, aday olmadığım zaman da yapan bir insanım. Hatta bunu da kendi ölçeğimde sloganlaştırdım; ‘Biz siyaseti bir yerlere adayken değil, aday değilken de yaparız’ demişimdir” diye konuştu.

 GÖREV AYIRT ETMEDİM GÖREVDEN KAÇMADIM

Biçki, 2011 genel seçimlerinde hiçbir yere aday değilken, birçok arkadaşıyla beraber seçim kampanyasının başladığı günden itibaren sonuna kadar otuz gün boyunca çalıştığını söyledi. Biçki, “Partimin bana vermiş olduğu görev çerçevesinde işimi bıraktım, sade bir parti üyesi olarak, kapı kapı dolaşıp broşür dağıttım. Partim bana o görevi verdi ben de görevimi yerine getirdim. Yine son genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bana Altıeylül İlçesi tarafından okul sorumlusu olur musun dediler, ben, eşim ve kızıma nerede ihtiyaç varsa hangi gün, hangi görevi uygun görürseniz verebilirsiniz dedim. Partiyi temizlemek görevi bile verilse yapabileceğimi söyledim. Hiç o görevi kabul eder misiniz, bu görevi kabul eder misiniz diye sormayın dedim. Eşime sandık görevi bana da okul sorumluluğu görevi verildi ve biz görevimizi yerine getirdik. Partimizin bir etkinliği olduğunda sürekli ailecek; kardeşim, eşim, annem, kızım hep beraber içinde oluyoruz.” dedim.

 ÖN SEÇİM MUTLAKA OLMALI

Bir süre dinlenmek istediğini, aday olmak yerine aday olan arkadaşlarını desteklemeyi tercih edeceğini söyleyen Biçki, “Şu an ki şartlarda aday olmak istemiyorum” dedi. Biçki, CHP’de son dönemde yoğun bir şekilde tartışılan ‘ön seçim’ konusunda ise şunları söyledi; “Ön seçimin olmasını parti tabanı, parti örgütü bekliyor ve genel merkezin de çok net olmasa da Balıkesir’le ilgili ön seçim yapılacağı yönünde kararı olacağını, genel merkez yöneticileri söylüyorlar. Ön seçimin partiye hem dinamizm kazandıracağını düşünüyorum. ‘Emek en yüce değerdir’ diyen ve bunu programına koyan, CHP’nin bu partiye emek veren insanları da Ankara’ya göndermesi içinde ön seçimin yapılması şarttır.”

Ender Biçki, eski il başkanı Muzaffer Mavuk’un il başkanı seçildiği kongreyi hatırlatarak, “Kongrede bu konuda Muzaffer Mavuk’la ayrıştık. Çünkü o arkadaşlarımız o zaman çarşaf liste yerine blok listeyi tercih ettiler. Ben o kararlı, ilkeli duruşumla çarşaf liste olması isteğimi kurultayda, kongrede açıkça ifade ettim. Bu açıdan ön seçimin olmasını yürekten arzu ediyorum” diye konuştu.

HABER: GAMZE ATİLA

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir