“ALLAH RIZKIMI BURADAN SAĞLIYOR”

Yazı boyutu

Söz sanayide sanayinin nabzını tutmaya devam ediyor. Yeni Sanayi Sitesi Cumhuriyet Caddesi’ nde hizmet veren Umut Oto Döşeme’ nin işletmecisi İrfan Erdem Oto döşemecilik mesleğinde ki 37 senelik tecrübesiyle Balıkesirlilere hizmet veriyor.

“HERKES HAZIRA YÖNELDİ”

İrfan Erdem liseyi terk ederek 1978 yılının sonlarında çıraklıkla başladığı oto döşemeciliği bu güne kadar devam ettirmeye çalıştığını ve 1994’ te usta olarak kendi dükkânını açtığını belirtti. Mesleğe başladığı 1978 yılının sonlarında oto döşeme mesleğinin iyi yerlerde olduğunu ifade eden İrfan Usta “Bu mesleğe başladığım günlerde bizim işlerimiz çok iyiydi. O zamanlar döşeme işi vardı, şu an her şey hazıra yöneldiği için eskisi gibi iş olmuyor ama halimize binlerce şükür olsun” dedi.

“2 AY SONRAYA RANDEVU VERİLİYORDU”

Oto döşemeciliğin dünü ve bu günü hakkında görüş almak istediğimiz İrfan Usta 80’ li ve 90’ lı yıllarda işleri iyi olan insanların bu gün aynı şekilde devam etmediğini ifade ediyor. İrfan Usta “ Önceden Araba fabrikadan çıktığı zaman arabayı evine götürmeden naylonlarla beraber bizim kapının önüne getirirdi, o zamanlar suni deri vardı, adam kadife kumaş istiyordu üzerine. Her gün standart iki araba gelirdi şimdi kıyaslandığında senede bir arabayı tamamıyla döşeme manasında yapmıyoruz. Eskiden standart belliydi, ustam döşeme yaptırmak isteyenlere 2 ay sonraya randevu veriyordu, doktor sırası gibiydi. Şimdi eski araba yok, adam isterse altına paspas gibi bir şeyler yaparsa ya da parça filan dikilecekse bize geliyorlar” dedi.

“YAPTIĞIM İŞİ SEVEREK YAPIYORUM ”

İrfan usta “ Soruyorlar “bu mesleği tercih ettiğiniz için pişman mısın ?” diye ben diyorum ki üniversite okusam belki daha iyi olurdu ama kesinlikle bir pişmanlık daha duymuyorum. Allah rızkımı buradan sağlıyor. Ben mesleğimden memnunum, yaptığım işi severek yapıyorum ve yaptığım işten de gururda duyarım. Az önce bir müşterim vardı adam ufak bir şeyini düzeltmemi istedi telaşeli ve çok kazanç sağlamayan bir iş ama mesleğimi severek yaptığım için küçüklüğüne büyüklüğüne bakmam uğraşırım. Adam memnun kaldı, memnuniyet benim için önemli. İşinizi severek yaparsanız memnuniyet zaten olacaktır” dedi.

“SERVİSLERİN İŞLERİNİ DE YAPIYORUM”

Balıkesir de pek çok otomobil servisinin işlerini de yaptığını ifade eden İrfan Usta “ çoğu servisin işlerini de yapıyorum,  Akoto, Karahallılar, Hyundai, Kia gibi pek çok servisinde işlerini yapıyorum. Bir tek Volkswagen’ den gelmiyorlar, bizim ustanın yetiştirdiği bir eleman vardı şimdi o elemanımızda Volkswagen’ in servisine girince bize iş gelmiyor. Ben pek çok markanın servis işlemlerini de yaparım. Belki de benim kadar servis işleri yapan sanayide yoktur”

DÖŞEMECİLİK BÜYÜK BİR SEKTÖR OLDU

Oto döşemecilik üzerine bu mesleğin gelişimini sağlamak için neler yapılabilir dediğimizde İrfan Usta “bu saatten sonra yapacağımız pek bir şey yok. Bu sektörün yani oto döşeme üzerine büyük bir sektör var. Biz 50 metrekare yerde çalışırken adamlar büyük devasa yerlerde çalışıyor” dedi. SEVDA KAYGISIZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code