Gündem Özel Haberler Video Haber

ANLATSAK ROMAN OLUR İLLEDE ROMAN OLSUN

Yazı boyutu

Romanlar buluşması gerçekleşti. 81 il’den Roman vatandaşlar, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde ağırlandı. 30 ilden Balıkesir’de dün toplanan roman vatandaşlar ise toplu olarak Ankara’ya Balıkesir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile gitti.

Romanlar buluşması gerçekleşti. 81 il’den Roman vatandaşlar, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde ağırlandı. 30 ilden Balıkesir’de dün toplanan roman vatandaşlar ise toplu olarak Ankara’ya Balıkesir Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile gitti. ‘Binbirenk Tekyürek’teması ile yapılan programda önemli mesajlar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İlle de roman olsun ister çamurdan olsun oda Allah kuludur her kim olursa osun’ dedi. ‘’Ülkemizde ayrımcılık hiç olmadı mı? Şimdide olmuyor mu? Az da olsa şimdide oluyor’’ ifadelerini kullandı.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan,Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Rüman Dernekleri Federasyon Başkanı Cüneyt Barlin  programla ilgili olarak MERHABA’ya düşüncelerini açıkladı.Sayfa 6’da

SİNERJİYLE GÖNDERDİK ENERJİYLE DÖNECEKLER

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu romanları uğurladı. Balıkesir’de de yaşayan romanlarımız var. Bizim içimizde de Altıeylül meclis üyemiz Cüneyt Barlin’de bizim aramızda. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bende Roman kardeşlerimizi külliyeye uğurlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Cumhurbaşkanımızın bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Roman vatandaşlarımızdan terörist çıkmaz, vatan haini çıkmaz onlar bayrak vatan sevdalılarıdır. Her zaman devlet millet sevdalılarıdır demişti. Büyükşehir Belediyesi olarak biz otobüslerimizi tahsis ettik onları sinerjiyle gönderiyoruz onlarda yepyeni bir enerji ile inşallah geri dönecekler’ dedi.

BİRLİKTEYİZ BİZ BİRİZ

Ak Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan polis haftası nedeni ile polis haftasını kutlayarak başladığı konuşmasında 8 Nisan Dünya Romanlar günü etkinliklerinin bir diğeri Külliyede gerçekleşiyor. Balıkesir’den 200 roman vatandaşımızda Ankara’da ve bende onlarla birlikteyim. Ak Part iktidarı olarak tüm vatandaşlarımızı bir kabul ederek herkesi insan olarak değerlendirerek faaliyetlerimizi yürütüyoruz ’dedi.

YOKLUK İÇİNDE MUTLU OLMAK

Altıeylül  Belediye Başkanı Hasan Demiraslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözü vardı ‘Ben kasım paşamızda roman kardeşlerimizle büyüdüm’ demişti. Bende Altıeylül bölgesinde yaşayan roman vatandaşlarımızla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.Roman vatandaşlarımız yokluk içinde de olsalar mutlu olmayı bilenler.Vatanını milletini seven vatandaşlarımızdır’dedi.

BİZİM MANEVİ BABAMIZ

Günüşçeşme mahallesi sakinleri, ‘Cumhurbaşkanımıza ziyarete gidiyoruz. Bugünümüzü şereflendiren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bizi ilk tanıyanlardan ve dile getirenlerden ilkkez bu kadar önemseniyoruz Cumhurbaşkanımız bizim manevi babamız’ dediler.

CUMHURİYET TARİHİNDE İLKTİR BU BULUŞMA

Roman Dernekleri Federasyon Başkanı ve Altıeylül Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Barlin, ‘ Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir bu buluşma. Tarihte bir Cumhurbaşkanlığı döneminde biz romanların ağırlanması bir ilktir. Bu bizim için gurur verici. Balıkesir tarihinde de ilk seçilmiş bir belediye meclis üyesi olarak ben bundan memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanımız romanları seviyor ama romanlarımızda onu çok seviyor’ dedi.Kosova ile Gabon’da FETÖ/PDY’ye ağır darbeler vurulduğunu ve yurt dışında MİT destekli yürütülen operasyonlarda 80 hainin Türkiye’ye getirildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 saatte FETÖ’yü defettik. Şimdi kovalıyoruz onlar kaçıyor biz kovalıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Romanlar Buluşması”nda konuştu.
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bakmayın siz Almanların o Nazi uygulamasıyla Romanlara yaptıklarına bakmayın Fransızların Romanları Fransa’dan adeta yurtdışı ettiklerine. Bunlar medeniyiz diye konuşurlar geçinirler ama bunların medeniyetten nasibi yoktur bunu böyle biliniz.

“Üstünlük sadece takvadadır”
Ülkemizde ayrımcılık hiç olmadı mı şimdi de olmuyor mu? Elbette vardı az da olsa bugün de oluyor. Toplumun her kesimine yönelik bu tarz davranışlar görülebiliyor. Irkından, teninden dolayı kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvadadır, Allah’tan korkmadır.

“Roman kardeşlerimize Fransız kalmayacağız”
Aynı mahallede doğduk büyüdük demek bak oradan Cumhurbaşkanı da çıkabiliyormuş Başbakan da çıkabiliyormuş. Kasımpaşa’ya gidişimde hep Roman kardeşlerimle kucaklaştım helalleştim. Biz Roman kardeşlerimize Fransa gibi Fransız kalmayacağız.

“36 ilde Roman Çalıştayı topladık”
Roman kardeşlerimize olan sevgimizi sadece sözde bırakmadık. Roman kardeşlerimize yönelik olarak mevzuata yansımış olan uygulamaları ortadan kaldırdık. Polis Talimatnamesi’nden ayrımcı ifadelerin kaldırılmasını sağladık. Türkiye’nin 36 ilinde faaliyet gösteren federasyonların ve derneklerin katılımıyla Roman Çalıştayı topladık. Cumhuriyet tarihinde ilk defa Roman vatandaşlarımızı meselelerini devletin en üst düzeyinde tartışma imkanı buldular. Sadece son 3 yılda 5 bin 608 Roman vatandaşımızın mesleki eğitim kurs ve programlarından yararlanabilmeleri sağlanmıştır. Bu liste uzayıp gidiyor.
“En iyisini yapın, ön yargıların yıkıldığını göreceksiniz”

Bay Kemal diyor ki ‘Ben sizin ayağınıza geldim, Cumhurbaşkanı sizi ayağına çağırıyor.’ Bay Kemal, ben Roman kardeşlerimin içinde doğdum, oradan çıktım, oradan geldim. Mesele Türkiye’nin gelişmesi, büyümesi meselesidir. Sizi siz yapan vasıflarınızı kaybettiğinizde kalabalıklar içinde yitip gidersiniz. Halbuki Rabbim her kulunu aynı özelliklere güzelliklere sahip olarak yaratmıştır. Müzik mi icra ediyorsunuz en güzelini yapın el sanatlarıyla mı uğraşıyorsunuz en güzelinin üretin. İşte o zaman önünüzdeki ön yargıların birer birer yıkıldığını göreceksiniz.
“Afrin’de 4108 terörist etkisiz hale getirildi”

Türkiye fiilen her alanda bir yerlere bağımlıydı. İsteğimiz her silahı alamıyorduk bugün git yarın gel. Biz İHA’larımızı üretmemiş olsaydık Afrin’de Fırat Kalkanı Harekatı’nda durum farklı olurdu. Buraya girerken son rakamları aldım. Afrin’de durum son olarak 4108 terörist etkisiz hale getirildi. Kuzey Irak’ta 337 teröristi yurtiçinde 173 teröristi etkisiz hale getirdik.
“Şimdi biz kovalıyoruz onlar kaçıyor”

16 saatte FETÖ’yü defettik. Şimdi kovalıyoruz onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Kosova’dan 6 tanesini Gabon’dan 3 tanesini aldık geldik. Şu ana kadar 80 tanesini getirdik getirmeye devam edeceğiz. Ekonomi üzerinden oyunlar oynuyorlar. Bütün bu oyunları boşa çıkardık çıkarmaya devam edeceğiz. Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum başaramayacaksınız 15 Temmuz’da Suriye’de Irak’ta nasıl başaramadıysanız şimdi de öyle başaramayacaksınız.” Kamil Akyürek &Semra Aman Akyürek’in haberi

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir