Ayvalık zeytinyağı dünyaya açılacak

Yazı boyutu

Ayvalık zeytin hasadı şenliğine dünya çapında zeytinyağı alıcıları da katılacak. Şenlikte yörenin zeytin ve zeytinyağı yabancı uzman konuklara tanıtılacak.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) 31 Ekim-2 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği ile eş zamanlı olarak, İran, Irak, Rusya, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Brezilya’dan ithalatçıları Türkiye’de ağırlayacak bir “Alım Heyeti Organizasyonu” gerçekleştirecek. ZZTK Başkanı M.Kadri Gündeş, sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde oluşacak artışın katma değere dönüşmesi için hedef pazar olarak belirledikleri ülkelere yönelik tanıtım çalışmalarını kesintisiz sürdürdüklerini söyledi.

Hasat şenliği hazırlıkları ile ilgili açıklamasında Gündeş, “Türkiye’den zeytin ve zeytinyağı ithal eden ve etme potansiyeli yüksek ithalatçıları ticaret müşavirliklerimiz aracılığıyla Ayvalık Zeytin Hasat Şenliği ile eşzamanlı Türkiye’ye davet edeceğiz. İthalatçılara zeytin bahçelerini ve tesislerimizi de göstereceğiz. Bu sayede yeni ticari bağlantılara zemin hazırlayacağız” diye konuştu.

 

FUARLARA DA KATILINACAK

Türk zeytin ve zeytinyağının uluslararası pazarlarda tanıtımı için gıda fuarlara yoğun katılımlar gerçekleştiren ZZTK, 2015 yılının ikinci yarısında ihracatta güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan ile bu yıl hedef ülke olarak belirlenen Hindistan’da fuarlara katılmaya hazırlanıyor.

ABD’nin Şikago şehrinde 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan PLMA-2015 Fuarı’nda Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak olan ZZTK, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde 17-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Foodex Saudi 2015 Fuarı’na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının bu pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Sofralık zeytin ve zeytinyağı için potansiyel bir pazar olarak görülen Hindistan’da ise 14-16 Eylül 2015 tarihleri arasında Annapoorna World of Food fuarına bir bilgilendirme standı ile katılınacak.

MİLANO’YA DA GİDİLECEK

ZZTK, Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını EXPO Milano’da sürdürecek. 15-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında EXPO Milano’da Türkiye pavyonunda tanıtım etkinlikleri organize edilecek. ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, İtalya’nın dünya zeytin ve zeytinyağı piyasasında İspanya ile birlikte zirvede yer aldığını, EXPO Milano’da İtalyan, İspanyol zeytin ve zeytinyağlarının yanında Türk zeytinyağının tanıtımını gerçekleştireceklerini, zeytin ağacının ana yurdunun Anadolu olduğunu tüm dünyaya anlatacaklarını kaydetti.Durmuş Ali Doğdu

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code