BAKSİ’den itiraf mı açıklama mı

Yazı boyutu

Ayvalık’ta şebeke suyu boruları asbestliymiş.

Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi Ayvalık’ta yaşanan su sıkıntısı ile ilgili açıklamasında boruların onarıldığı belirtilerken, bu hatların 1952 yılından kalma ve kanserojen madde olan asbestli borular olduğu açıklandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Ayvalık ilçesinde yaşanan su sıkıntısıyla ilgili bir bilgilendirme yayınlandı. İsale hattı üzerinden Ayvalık’a içme ve kullanma suyu verildiği bildirilen açıklama şöyle:

“Ayvalık ilçe merkezine Altınova mahallesindeki mevcut 16 adet kuyudan Ayvalık terfi merkezi vasıtası ile 17 km’lik uzaklıktan Cennet Tepesi mevkisinde bulunan 3 bin tonluk içme ve kullanma suyu deposuna isale hattı ile su verilmektedir.

isale hattı 500 mm çapında asbest boru olup 1956-1962 yılları arasında döşenmiş olan borulardır.

Mevcut 17 adet Derinkuyu sondajından elde edilen su Ayvalık terfi merkezine aynı hatlarla ulaştırılmakta olup 5 ayrı yerde meydana gelen su hattı patlakları nedeniyle boruların onarımı için 21 Temmuz 2015 tarihinde saat 05:00’den itibaren 2 adet excavatör, 2 adet jcb kepçe ve 3 adet vidanjör, 15 adet personel ile bakım onarım çalışmasına devam etmektedir. Takiben saat 23:00’e kadar devam edecektir.

Halen BASKİ Genel Müdürlüğü’nce eski Altınova yolundan gelen 500 mm’lik ana asbest hat 630 mm’lik HDPE borular ile yenilenme çalışması yapılmaya başlanmış olup Ağustos 2015 ayı içinde tamamlanarak hizmete açılacaktır. Vatandaşlarımızın su tüketiminde daha duyarlı davranmaları havuz, bahçe ve vb. konular ile ilgili şebeke suyu kullanmamaları konusunda göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ederiz. Ayrıca, genel müdürlüğümüze bağlı su tankerleri ile müracaatları halinde vatandaşlarımıza su temini yapılmaktadır.” HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code