Balıkesir için büyük fırsat

Yazı boyutu

Ticaret Odası Başkanı Faruk Kula, hükümetin aldığı sıfır faizli ve düşük faizli yatırım kredilerinin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı Balıkesir için çok önemli olduğunu söyledi.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı ile Ziraat Bankası’nın verdiği düşük faizli yatırım ve işletme kredileri sektör temsilcilerini sevindirdi. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, konuyla ilgili açıklamasında, Balıkesir gibi ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı bir ilde üretici için bu kredilerin bir fırsat olduğunu söyledi. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, “Ziraat Bankası’nın sıfır ve düşük faizli tarımsal kredi faiz uygulamasının 2015 yılında da sürecek olması üreticilerimiz için son derece yerinde bir karardır. 2014 yılının verilerine bakıldığında tarımsal kredilerin yaklaşık yüzde 36’sını yüksek faizli kredilerin oluşturduğu görülmekte. Yüksek faiz oranlı krediler yerine, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren geçerli olan sıfır ve düşük faizli kredilerin kullanılması finans sıkıntısı çeken üreticilerimiz için yarar sağlayacak” dedi.

Faruk Kula, “Damızlık Süt Sığır Yetiştiriciliğinde Kredi Üst Limiti 12,5 Milyon TL olarak belirlenmiş olup ve 750 Bin Lira’ya kadar üreticilerimize yatırım kredilerinde yüzde 100, işletme kredilerinde yüzde 50 faiz indirimi 5 milyona kadar olan yatırım kredilerinde yüzde 75 faiz indirimi, işletme kredilerinde ise yüzde 50, 12,5 milyon liraya kadar olan kısımlarda ise yatırım kredilerine yüzde 50, işletme kredilerine yüzde 25 faiz uygulanacak” bilgisini verdi. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir