Gündem Video Haber Yaşam

Balıkesir’de İsrail ve ABD protestosu

Yazı boyutu

Balıkesir’de AK Parti İl Başkanlığı, İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve MÜSİAD ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösteride İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı ve ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması protesto edildi.

 

Balıkesir’de Zağanospaşa Camii’nde İl Müftüsü Ramazan Topçam’ın Gazze’de yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılan yüzlerce kişi daha sonra Alihikmet Paşa Meydanı’na (AHP) kadar İsrail ve ABD karşıtı sloganlar atarak yürüyüş yaptı. “İşgale karşı ses ver” yazılı pankartların açıldığı yürüyüşte İsrail ve ABD karşıtı çok sayıda döviz açıldı.

AK Parti İl Başkanlığı, İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve MÜSİAD ile çeşitli sivil toplum örgütlerinin düzenlediği gösterilere vatandaşlarda katıldı.

Basın açıklamasına Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve ilçe belediye başkanları da destek verdi. AHP Meydanında toplanan vatandaşlar “Kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun ABD”, “Siyonizme hayır” vb. sloganlar attılar.

‘ABD’NİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ TAŞIMASI BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLDU”

Meydanda açıklamalarda bulunan AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni dünyadaki kargaşa ve adaletsizliğin müsebbibi olarak gördüklerini söyledi. Avrupa’nın merkezi Bosna’da Suriye’de ve Arakan’da yapılan soykırımlara dikkat çeken Demiraslan, “Siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump, ilk kıblemiz Kudüs’ümüzü, işgalci Siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuştu.

Bugün ise İsrail’in Kudüs tasallutunun meşrulaştıran bir adım olarak, ABD Büyükelçiliğini taşıması, bardağı taşıran son damla olmuştur.

Mescid-i Aksa’da Hakkın daveti ezan susturulmaya çalışılırken; avluda savunmasız erkek ve kadınlar şehit edilirken, bu mezalimi dillendirmenin dahi antisemitizm olarak yaftalanması, güçlünün haklı olduğu çarpık uluslar arası hukuk ve siyaset sisteminin sonucudur” diye konuştu.

‘BU GİRİŞİM BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDE”

AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demirarslan Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek “Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır.

BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik” dedi.

“İSRAİL MASUMLARIN KANINDA BOĞULACAK”

İsrail’in yaptığı katliamı şiddetle kınadıklarını ifade eden Başkan Hasan Demirarslan “İsrail’in, şu ana kadar 60 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.

Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.

Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yilmaz savunucusu olmaya devam edecektir” dedi.

Konuşmaların ardından sloganlar atan göstericiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Devrim Derin

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir