Nihan Merve YILMAZ

BALIKESİR’İN YUNANİSTAN’DAN NEYİ EKSİK?

Yazı boyutu

Komşumuz olan Yunanistan’ın turizm potansiyeli her geçen gün artıyor. Turizm politikaları ve doğru pazarlama stratejileri ise bu potansiyeli arttıran en önemli etken. Peki Balıkesir’in bu kadar fazla doğal güzellikleri ve potansiyeli varken neden turizmde istediği yerde değil? Sındırgı, Gönen, Bigadiç termal kaynakları ile termal turizmin başkenti olabilecek destinasyonlar. Ayvalık, Burhaniye, Edremit deniz –kum-güneş turizminin yapılabileceği eşsiz ilçeler. Balıkesir, bu doğal güzellikleri sayesinde tüm turizm çeşitlerinin rahatlıkla uygulanabileceği bir şehir. Peki yabancı turist Balıkesir’e çekilebilir mi?

Tur Şirketleri

Türkiye’de turizm başkenti olarak Antalya biliniyor. Bana kalırsa bunun en önemli nedeni doğru pazarlama stratejileri. Ulaşımdaki kolaylık ve tur şirketlerine sağlanan rahatlık. Balıkesir’de gördüğüm en önemli eksiklik, yerli ve yabancı tur şirketlerinin varlığını hissettirmemesi. Paket Turlar içerisinde Ayvalık (belki Burhaniye ve Edremit) dışında başka destinasyonlar eklenmemesi. Yerli turiste hitap eden Balıkesir’in ilçeleri yabancı turist bakımından oldukça eksik. Bunun için yerli ve yabancı tur şirketlerini Balıkesir’e çekmek oldukça önemli.

Yatırımlar Artıyor

Balıkesir’de durağan bri dönemin ardından son 5 yılda yatırımlar hızla arttı. Güney Marmara’nın kalbi olan ve iki denize kıyısı bulunan eşsiz şehir Balıkesir’de merkez ve ilçeler arasındaki kopukluk da gideriliyor. İlçeleri denize doyarken, merkezde denizden eser olmayan Balıkesir’de kültürel turizm potansiyeli de arttırılmalı. Eko turizm için eşsiz güzellikleri var Balıkesir’in. Kazdağları, Termal Kaynakları, Sarımsaklı Plajı, Ayvalık, Zeytin kokulu mahalleleri ve saymakla bitmeyecek eşsiz güzellikte olan bu değerlerin doğru işlenmesi turizme en önemli katkıyı sağlayacak gibi görünüyor.

Somut Değil Soyut Detaylar

Turizmi geliştirebilmek için turistin gözüyle bakabilmeliyiz. Yunanistan denildiğinde akla mavi beyaz renkler, taverna müzikleri, sirtaki ve mitolojik efsaneler geliyor. Aslında turizme kazandırdıkları değerlerin çok çok daha fazlası bizim ülkemizde mevcut. Ama kaçını tanıtabiliyoruz? Dünya, Türkiye denildiğinde hala develerin gezdiği, çarşaflı kadınların olduğu bir Arap ülkesini düşünüyor. Öyle olmadığını ve Türk tarihinin, kültürünün ve doğal güzelliklerinin ne derece önemli olduğunu anlatabilmeliyiz. Bunun için gerek siyasiler gerekse vatandaşlar ellerinden gelen özveriyi yapmalı. Ki en önemlisi eğitimli turizmcilerin çoğalması gerekiyor. Tanıtmak için önce bilmek lazım…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir