BEN SORUMLULUK SAHİBİ BİR ÖĞRENCİYİM

Yazı boyutu

 Zühtü Özkardaşlar Lisesinin öğrencileri ile Değerler Eğitiminde işledikleri Sorumluluk konusu hakkında sohbet ettik. Sorumluluklarını bilen gençler bizlere düşüncelerini anlattılar.

ELİF GÜNGÖREN: Sorumluluk yaptığımız eylemlerin sonuçlarına katlanmaktır. (üstlenmektir) Sanırım bu yüzden üniversiteye hazırlanan öğrenciler büyük stres altında. Çalışmazlar ise başarılı olamazlar. Sınavı kazanamayıp bir yılını kaybetmek senin sorumluluğunda tabi. Bu kadar stresin yanında bence sorumluluk insanlara uğrunda yaşayacak bir şeyler de verir. Ama kendim üniversite sınavına hazırlanan biri olarak sorumluluğun bana büyük stres verdiğini (şu an için) söylemeliyim.

BATUHAN ALTINÖZ: Kişinin kendi eylemlerini ya da kendi yetkisine giren bir olayın mesuliyetlerini almasıdır. Sorumluluk insan hayatını düzene sokan en önemli unsurdur. Sorumluluk yalnızca yaptıklarımız değil yapamadıklarımızdan da sorumluyuz.

FIRAT ERDEM: Sorumluluk değince aklıma ilk gelen davranışlardır. Çünkü insan davranışlarına ne kadar çok dikkat ederse o kadar karşısındaki insanlara karşı sorumluluğunu yerine getirir. Ve o zaman her şey yolunda gider. Ayrıca insan ne kadar kendini tanırsa ve kendi sorunluluklarını yerine getirirse ve diğer insanlarda kendi sorumluluklarını bilse ve yerine getirse herkes böylece sorumluluklarını yerine getirir. Ve hiçbir sıkıntı olmaz.

HÜSEYİN KÖYDEN: Sorumluluk bana göre insanın kendini bilmesi kendine çeki düzen vermesidir. Sorumluluğunu bilen insan toplum tarafından sevilir. Sorumluluk sahibi olmayan insan ise toplum tarafından dışlanır. Sorumlu insan her türlü görevini yerine getirir. Her şeyini zamanında yapar. Sorumlu hoşgörülü insan güzel insandır. Sorumluluk sahibi olan ahret de karşılığını görecektir.

SEDA DEMİRKAPI: Sorumluluğu kendimce şöyle tanımlayabilirim. Yaptığım eylemlerin sonuçlarına iyi veya kötü de olsa üstlenmektir. Şu an son sınıf öğrencisiyim ve sorumluluklarım çok fazla. Aileme karşı, öğretmenlerime karşı büyük sorumluluklarım var. Herkes benden bir şeyler bekliyor ve bunların altında eziliyorum. Sorumluluklarım büyüdükçe artıyor. Hep küçük kalmak isterdim. Mesela hep 5 yaşında…

İREM GÜNGÖREN: Bence farkında olmasak da sahip olarak doğduğumuz bir yükümlülüktür. Çevremizdeki insanlar sorumluluklarımızı daha çabuk anlamamızı istiyorlar. Ama bana bu durum stres ve huzursuzluk olarak yansıyor. Kendimi akıntıya kapılmış bir balık gibi hissediyorum. Yavaş yavaş isteklerimden vazgeçip hayal kırmaktan vazgeçiyorum. Sorumluluklarımla boğuşurken buluyorum kendimi. Bu nedenle sorumluluğun iyi yönlerinden çok kötü yönlerinin olduğuna inanıyorum.

DİCEL GÜLERSÖNMEZ: Küçük yaşlarda o kadar önemsenmiyor ama sınava hazırlanan öğrenciler olarak bunu en iyi anlayan biziz sanırım. Sınav yaklaştıkça insan gelecekle ilgili bir sürü şey düşünüyor. Ders çalışmak, iyi bir yer kazanmak iyi bir yerde iyi bir konumda olmak iyi bir aile kurmak bunlar böyle giderken insanın sorumlulukları da artıyor. Yani bence sorumluluk insanın çevresine karşı ve en önemlisi kendi için daha iyi olmak amacıyla yapılan faaliyetlerdir.

HAMZA ŞEKER: Kişilerin bireylerin topuma ailelerine arkadaşlarına karşı görevlerini yerine getirmesidir. Sorumluluk farklı alanlarda değerlendirilebilir. Kişilerin sorumluluk alması ve sorumluluklarına karşı görevini yerine getirmesi o kişiye olan güvenirliği arttırır. Aynı zamanda sorumluluk alan kimsenin kendine karşı özgüveni artar. “İnsanı ayakta tutan iskelet sistemi değil, prensipleri, sorumluluk duygusudur.”

ERCAN DENİZ: Kişilerin, bireylerin yapması gereken davranışlar, uyması gereken kurallar. İnsanlar kendilerine ait olan sorumluluklara uymak zorundadır. Çünkü bunun hem kendi için hem de çevresi için gerekli olduğunun farkında olmalıdır. Sorumluluklarını bilen insan bu hayatta daha mutlu ve huzurlu olabilir. Bizlerde kendi sorumluluklarımızın farkında olup onlara uymalıyız ki mutlu olalım.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

Sorumluluk Nedir?
Sorumluluk kısaca, “bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir