Bir mahalle feryat ediyor

Yazı boyutu

Gümüşçeşme mahallesinde sosyal ve ekonomik sorunlar bir muhtarın çözemeyeceği kadar büyük ve ağır. Mahallenin 25 yıllık muhtarı adeta ‘imdat’ diyor yetkililerden mahallesi için destek istiyor.

Balıkesir’in en eski yerleşim yerlerinden Gümüş çeşme mahallesinin muhtarı ve mahalle halkı, Belediye  yetkililerinden  biraz ilgi  bekliyor. Mahallenin 25 yıllık muhtarı Muammer Özkorkmaz, bir muhtarın üstesinden gelemeyeceği sorunlarla karşı karşıya. Elinden geleni yapsa da Özkorkmak, artık tıkanmış durumda.

Mahallelerinin büyük bir kısmını Roman vatandaşların oluşturduğunu  söyleyen deneyimli Muhtarı Muammer  Özkorkmaz,   mahallesinde ki çalışmalarını ve semtteki hayatı şöyle anlattı: “25 yıldır muhtarlık yapıyorum, mahallemizde büyük sorunlar var, ama benim gücümü aşıyor. Mahalle sakinlerimizin dertlerini dinleyip halletmeye gayret ediyorum. Mahalle halkının geliri hayli düşük. Bu nedenle 414  vatandaşımıza  kömür yardımı yapıldı, tabi bu yardım her şeyi halletmiyor. Mahallemizde en büyük sıkıntımız  gençlerimizin sosyal yaşamlarına katkı sağlamak, ancak bu konuda hiç bir şey yapamıyoruz  gençlerimiz ya kahvelerde  ya da internet  salonlarında.  Bir çoğu da kötü alışkanlıkların peşinde oluyor.

UYUŞTURUCU BÜYÜK SORUN

Gümüşçeşme Mahallesi Muhtarı Özkorkmaz, mahalle gençlerinin en büyük sorunlarından birinin de uyuşturucu olduğunu söyledi. Özkorkmaz, “Mahallemizde Bonzai içen  bir çok gencimiz var. Bunları bu kötü alışkanlıklardan vazgeçirmek için sosyal faaliyetlerde bulunmak gerekiyor, ancak hiç bir şey yapamıyoruz. Oysa Mahallemiz  40 mahalle arasında yapılan halı saha futbol turnuvasında birincilik kupasına  sahip oldu, fakat  ne bir halı sahamız var ne de başka spor alanları.  Kültürel faaliyetleri yapamıyorsak, sportif  faaliyetlerle gençlerimizi bu kötü alışkanlıklardan  kurtarmalıyız” diye adeta feryat etti. Muhtar Muammer Özkorkmaz, “Bunun için Belediyenin yardımına ihtiyacımız var.  Bize elini uzatsın. Mahallemizde ailelerin bir arada oturup dinleneceği  hava alacağı  bir yeşil alanımız yok. Hepsinden önemlisi; hiçbir sokağımızda çöp konteynırı yok. Bu insanlar, çöplerini nereye koyacak.  Hal böyle olunca sokaklar çöplüğe dönüyor. Belediye  Başkanımıza soruyorum; bu mahallede, yani Roman vatandaşlarımızın oturduğu bu yerlerde, neden Konteynır yok. İnsanlarımızın çoğu bu nedenle hasta oluyor.  Sokak aralarına  parke taş döşenmiş, ancak  bir çok yerde çökmeler olduğu için yağmur yağdığında sokaklar göle dönüyor. Kısacası bu mahalleye biraz da olsa önem verilmeli ya da  bu mahallede insanların yaşadığı unutulmamalı” diye konuştu. HABER: AHMET İMREN

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir