BİRARAYA GELDİK ESNAF SOFRASINDAYIZ

Yazı boyutu

Balıkesir Esnaf Sanatkarlar Odası Şoförler Odasında ‘Esnaf Sofrası’ adı ile yemekli bir program düzenledi. Balıklıya has kaz pilavının ikram edildiği yemekte oda başkanları birlikteliğe vurgu yaptı.

BESOB Başkanı Fehmi Erdem programın açılış konuşmasında ‘geleceğimizde esnaf olmak sadece ekonomik faaliyette bulunan insan demek değil gerektiğinde sanatkâr, asayişi tesis eden polis gerektiğinde kardeştir. Bizi biz yapan ahilik kültürümüzdür’ dedi.

Geceye Vali Mustafa Yaman Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Emniyet Müdürü Feridun Boz, oda başkanları, ilçe belediye başkanları, bazı bürokrat ve daire başkanları katıldı.

Esnaf Sofrasında, Balıklıya has kaz pilavı ve tas kebabı ikram edildi. Yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaptığı konuşmasında, “Biz her zaman esnafımızın yanındayız” diyerek esnaf teşkilatına verdiği önemi dile getirdi.Fehmi Erdem, esnaf deyince akla sadece ticaret yapan, alan-satan kişi profili gelmemesi gerektiğini söyledi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı’na ‘esnaf sofrası’na katılımlarından dolayı teşekkür eden BESOB Başkanı Fehmi Erdem şunları söyledi; “Geleneğimizde esnaf ve sanatkâr demek ticaret yapan, alan-satan, sadece ekonomik faaliyette bulunan insan demek değildir.

Bizim millet ve medeniyet ruhumuzda esnaf ve sanatkâr gerektiğinde askerdir, alperendir. Gerektiğinde cephede vatanını savunan şehittir, gazidir, kahramandır. Gerektiğinde asayişi tesis eden polis, gerektiğinde adaleti sağlayan hâkim, hakemdir. Gerektiğinde şefkatli bir ağabey, kardeştir. Türk tarihinden esnafı ve sanatkârı çıkartıp kaldığımızda bizi biz yapan, bizi millet yapan temelden, özden, ruhtan geriye hiçbir şey kalmaz. Bunun içindir ki Osmanlı Devleti’nde Osman Gazi’nin ahi usulüne göre kılıç kuşanması ile hayat bulan ve 6 asır boyunca süren ahilik kültürü, geleneği ve ahilik ahlakı Osmanlı’yı ayakta tutmuştur. Neredeyse 10 asırlık bu gelenek ve ahlak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve bu günlere ulaşmasında hep öncü olmuştur. Bundan sonra da esnafımızın eli, kapısı,. Sofrası inşallah her daim herkese açık olacaktır. Esnafın sofrası hep içten, samimi ve yöreseldir. Biz de Sayın Valimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve kurum müdürlerimize Balıkesir’in Çerkez köylerinde özellikle Balıklı mahallemizde yapılan eski tatlardan Kaz Pilavımızı tattırmak ve tanıtmak amacıyla ana yemek olarak sunmayı tercih ettik. Bugün esnaf soframızda bir araya gelmemiz, sevinçleri çoğaltarak üzüntülerimizi azaltmak en büyük zenginliğimizdir. Beraberlik duygusuna sarıldıkça aşamayacağımız hiçbir engel söz konusu değildir.

 BİRARAYA GELDİK ESNAF SOFRASINDAYIZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ‘Büyükşehir Belediyesi olarak esnafın her zaman yanında ve destekçisi olduklarını ifade etti.Başkan Uğur, “Esnaf sofrasında bizi bir araya getiren başkanımıza teşekkür ediyorum, sağ olsun var olsun. Balıkesir’in 20 ilçesinden bütün oda başkanları, belediye başkanları ve bürokratların, daire müdürlerinin katıldığı birlik-beraberlik yemeğindeyiz. Biz de her zaman esnafımızın yanındayız. Yaptığımız işlerde her zaman esnafımızla istişare ediyoruz. Onların tavsiyelerini, tekliflerimizi alıp ona göre belediyedeki icraatları düzenliyoruz.  Bu akşam bizi bir araya getiren Oda başkanımıza teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun” dedi.

VALİ YAMAN ‘DURMAK YOK’

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman da esnafların  hep kazancın yanında olmadıklarını, her zaman yardımsever ve dayanışma içinde olduklarını kaydetti.  Vali Yaman, “Devletimiz ve milletimiz hep esnafın yanında. Hep bir araya gelirsen bu şehrin çözemeyeceği hiçbir problemi olmayacak. Bizler de çalışmalara destek vereceğiz. Belediye başkanları durmak yok yola devam dediler esnaf da bu birlikteliği onun için sağladı. Bizler de çalışmaları hızlandıracağız” şeklinde konuştu. Kazlı Pilav ikramıyla sona eren yemeğin ardından aynı zamanda Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı olan BESOB Başkanı Fehmi Erdem, konuklarını makamında ağırladı. KAMİL AKYÜREK

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir