ÇOCUKÇA BAYRAMDA

Yazı boyutu

ÇOCUKÇA Sayfamızın minikleri Bayramda el öperek saygı ve sevgiyle büyüyen nesillerin eskiye ait gelenek ve kültürlerin göreneklerin uzantısı ile büyüyen ,geçmişten geleceğe taşınan Bayram günlerini çok sevdiklerini anlattılar.

Unutulmaya yüz tutan gelenek ve göreneklerin elinden tutan yeni nesil Bayramların aynı güzellikte ve özellikte yaşatılmasına da vesile oluyor. İlk gün ziyarete gelenler oldu ve biz küçüğüz ziyarete gittik diyen minikler, ‘Bayramı çok seviyoruz .Bayram heyecanı başka oluyor’ diyor.

İrem Aras: Bugün Bayram ve hava çok güzel. Dışarıya çıkarak oyun parkına geldik. Bayram çok eğlenceli ve güzel geçiyor. Büyüklerimizi ziyarete gittik ve kendimi çok mutlu hissettim. Güzel mutlu ve eğlenceli bir bayram geçirmek gerekir ve büyüklerimizi üzmemek gerektiğini düşünüyorum.

İlayda Aras: Bayramlarda kendimi çok mutlu hissediyorum. Büyüklerime karşı hep saygılıyım. Anne babamın sözünü dinleyen biriyim. Bence büyüklerimize iyi ve saygılı davranmamız gerekir. Herkese iyi bayramlar.

Recep Seymen: İlk gün Büyüklerimizin ziyaretine gittik. Ellerini öptüm ve çok mutlu oldum. Bol bol param oldu çok sevinçliyim. Bayram süper geçiyor. Bayram o kadar güzel ki çikolata yiyorum, şeker yiyorum ve hep mutlu olacak şeyler oluyor. Herkese iyi bayramlar diliyorum.

Sena Demirci: Bayram çok güzel geçiyor. Ben Balıkesirli değilim Babam Balıkesirli Babaannem ve dedem için buraya geldik. Dedemi çok seviyorum. Gelirgelmez bana bayramlık aldıklarını söylediler. Bayramlığım vardı iki tane oldu .Çok sevindim en sevdiğim renk pembe annemin aldığı kırmızıydı. Demlerinkini daha çok beğendim.

 

ÇOCUKLAR LUNAPARKTA BAYRAM YAPTI

Bayram boyunca yaptıkları aile ziyaretleriyle harçlık ve şeker toplayan çocuklar soluğu lunaparkta aldılar.

Bayramın yaz tatiliyle bir arada olmasından ve havaların güzel gitmesinden memnun olan çocuklar gittikleri aile ziyaretlerinde topladıkları harçlıklarla, soluğu lunaparkta aldılar. Çocuklara harçlıklar konusunda ne kadar topladıklarını sorduğumuzda kimisi bu bayramın geçtiğimiz bayrama göre daha fazla harçlık alarak geçtiğini söylerken kimisi ise yaşları büyüdükçe bayram harçlıklarının düştüğünden yakındılar.

Mertcan aslan (12) :  Bayram güzel geçti, eğlenceliydi İlk gün aile ziyaretlerini yaptım büyüklerimin ellerinden öptüm bayram harçlığı ve şeker topladım.  75 lira bayram harçlığı topladım geçen sene daha fazlaydı. Şimdi Lunaparka geldim, harçlıklarımı burada harcıyorum.

İbrahim (12) ;  Birinci ve ikinci günlerde arkadaşlarımızın düğünleri vardı oralara gittim, aile ziyaretleri yaptık. Bu seneki bayram harçlığım 80 lira geçen seneye göre, bu sene daha fazla harçlık topladım.  Şimdi de eğlenmek için arkadaşlarımla lunaparka geldik.

Sedef (4) ; Bayram da para topladım, büyüklerimin elini öptüm, şimdi oyuncaklara bineceğim.

Berfin (8) ;  Bayramım iyi geçiyor. Bol bol şeker ve para topladım, Lunapark’ a harçlıklarımla oyuncaklara binmeye geldim.

Sabri Fırat (13) ; Bayramın ilk günü anneanneme gittim, orada kahvaltı yaptık sonra babaanneme gittim. Köyde gezdik. Harçlık topladım. Yaşım büyüdükçe daha az miktarda harçlık veriyorlar. Şimdi kardeşimle beraber harçlıklarımızla burada oyuncaklara biniyoruz. SAMET AYDIN

 

TOPRAĞIM 

Her zaman gurur duyduğum topraklar,

Ağaçlarında açılan yapraklar,

Irmak, tepe ,engin ovalar ile,

Tarlada kınalı ellerde oraklar.

 

 Namusum, arım sevincim, hayatım;

İşte,çayırda otlayan kır atım.

Şair ,yazar,tarihiyle ünlü,

Necip Fazıl’a; Şair Nabi’ye baktım.

 

Ağarırken yine erkenden tan;

İnsanımız çalışıyor durmadan,

Ne de olsa tembellik sayesinde,

Mutluluk içinde yaşamak yalan.

 MEHMET BİLAL YOLDAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code