DEĞİŞİM BALIKESİR’DEN BAŞLIYOR

Yazı boyutu

“Değişim Balıkesir´den Başlıyor” projesi 10-18 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Hizmetleri Birimi ve Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından hazırlanan proje hedef grupta öğretmenler olmak üzere Balıkesir’de eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerilerini yaşamlarının her alanında kullanma gibi üst düzey davranışların kazanılması konularını içeriyor.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ YETERSİZ

Ayvalık Cunda Uygulama Oteli’nde yapılan toplantıda, ülkemizdeki öğrenme çıktılarının belirlendiği ölçme değerlendirme tekniklerinin öğrencilerin bireysel farklılıklarını ele almayan ve ayırt edici bir yöntem olmadığı sorunu projenin ana problemi olarak ifade edildi.

Öncelikle öğretmenlerin öğretmenlerin eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri, problem çözme becerileri ve bilimsel okur-yazarlık konusunda hem teorik hem de uygulamalı eğitimler almaları hedefleniyor.

AMAÇ EĞİTİM KALİTESİNİ ARTIRMAK

Toplantıda ülkemizde uluslararası değerlendirme sistemleriyle yapılan sınavlarda üst performans düzeyine ulaşan öğrenci sayısının oldukça az olduğu ve eğitim sistemindeki çıktıları ve süreci yeniden gözden geçirmenin gerektiği vurgulandı ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini ve çıktılarını geliştirmek için Balıkesir’deki ortaöğretim, ortaokul ve sınıf öğretmenlerinin alanında uzman akademisyenlerden eğitim almaları ve böylece eğitim kalitesinin arttırılması amaç olarak belirlendi.

6-18 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDAN SORUMLUYUZ

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz bir konuşma yaparak Milli Eğitim olarak 6-18 yaş arası çocuklardan sorumlu olduklarını, üniversitelerin ise 18 yaş üstü gençleri mesleğe atılmaları için çaba harcayan kurumlar olduğunu belirtti ve “Bu iki kurumun birlikte olması çok anlamlıdır. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak amacımız Balıkesir’de başarıyı yakalamak. uluslararası sınavların negatif algısını değiştirmek zorundayız” dedi.

BİRŞEYLER YAPMA İHTİYACI HİSSETTİK

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf YALÇIN ise, uluslararası sınav sonuçları açıklandığında, bu haberlerin dünya ülkelerinde, yazılı ve görsel basında ilk sıraları haftalarca koruyabiliyorken, biz de doğrudan işi eğitim olan öğretmen ve eğitim yöneticilerimizin bırakın sonuçları konuşmayı, bu sınavların ne olduğundan bile haberleri olmadığını dile getirdi ve “Bu konuda bir şeyler yapma ihtiyacı hissettik” dedi. Eğitimde başarının artması için önce öğretmenlerin niteliğinin artması gerektiğini vurgulayan Yalçın, “Öğrenmenin %50’si kalıtsal, %20’si çevresel faktörlere, geri kalan %30’luk kısmı öğretmen yeterliliklerine bağlıdır. Biz de bu %30’luk kısmı hedef alarak Balıkesir’de bir değişim sağlamayı hedeflemekteyiz” açıklamasında bulundu.

SINAV ODAKLI BAŞARI GÜNÜ KURTARMAKTIR

Prof. Dr. Canan NAKİBOĞLU yaptığı konuşmada “Sadece sınava odaklı başarı günü kurtarmaktır. Günümüzü değil geleceği kurtarmak istiyoruz.” diyerek Burdan hareketle bu sınavların temelinde yatan eğitim anlayışı, felsefesi nedir bunu öğretmek istiyoruz. Amacımız vizyon kazandırmak. Bilgiyi kullanan, günlük hayatına uyarlayan, anlamlandıran, eleştirel düşünce ile bakabilen bireyler bu sınavlarda başarıyı yakalayabiliyor.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen eğitimde; öğretim üyeleri eleştirel düşünme, bilimsel süreç becerileri, problem çözme becerileri ve bilimsel okur-yazarlık konusunda gruplara sunumlar yaparak öğretmenlerle karşılıklı fikir alışverişinde bulundu ve katılımcı öğretmenler uluslararası sınavlarda çıkan soru tiplerini analiz ederek değerlendirdi.
4 yıl boyunca öğretmen eğitimleri, çalıştaylar, seminerler şeklinde devam edecek olan projenin Şubat ayında gerçekleştirilecek olan kısmında ise, uzmanlar tarafından eğitim sırasında belirlenen öğretmenler uluslararası sınavlara eşdeğer bir sınav örneği hazırlayacak ve öğrencilere uygulanacak. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir