DEPO’DA HÜZÜNLÜ GÜNLER

Yazı boyutu

Gökköy’deki yeni yerine taşınması beklenen Balıkesir Devletdemir Yolları Depo Müdürlüğü’nde hüzün dolu günler başladı.

1951 yılında hizmete giren ve yarım asrı aşkın hizmet veren Devlet Demir Yolları Lokomotif Tamir Deposu buharlı lokomotiflerin bakım ve tamiri için yapılan depoda dökümheni ve torna tezgahları mevcut olarak çalışıyordu. Müdürlük kısa zaman sonra Organize Sanayi Bölgesi karşısında bulunan Gökköy’deki Lojistik Köy’e taşınacak. Buharlı lokomotiflerin muhtelif parçaları bu deponun dökümhanesinde yapılır torna tezgahlarında şekillenip kullanılır duruma getirilirken buharlı lokomotiflerin kaldırılmasından sonra depoda dizel makineleden bakım ve tamiri yapılmaya başlandı.

Dizel Lokomotiflerin büyük birs bölümü bu depoda tamir yapılırken burada yapılması mümkün olmayan arızaları ise Estişehirde yapılıyor. Dizel Makinelerin DE.11 bin DE 18 bin De 24 ve DE 33 bin lokomotifleren tamir ve bakımları yapıldığını söyleyen Depo Müdürü Ercan Uluç “Depomuzda her lokomotifin 10 bin km. bakımı yapılıyor. Depomuz bünyesende dray vinçi ile kurtarma çalışmaları da yapılmakta. Demir yolunda olası kazalar sonrasında eğitim almış personelimiz ile birlikte yolcu ve yük treni kurtarma çalışması var. Bu vinçlerin 80 ve 100 tonluk kaldırma gücü var bu güçlü araçlarla kapanan yollarımızı en kısa sürede açıyoruz” dedi.

“Depo bünyemizde döner köprü hizmeti verilmekte. Trenleren yön değişikliğini bu köprü ile sağlıyoruz” diyen Uluç “Depomuz karşıdan bakıldığında tamir atölyesine benziyor. Bu bir taraftan doğru ancak depomuzun içinde aynı anda dört lokomotif onarılması ile torna atölyeleri ve kurtarma vinçlerinin bulunduğunu söylersek bu devasa depo yarım asrı geçkin hizmet vereyor” dedi. Çok yakında depo olmak üzere birçok birimin Gökköy’e taşınacağını söyleyen Uluç, “Bu taşınma kesin olmakla bereber tam tarihini amirlerimiz belirleyecek” dedi. HABER: AHMET İMREN

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir