Ekonomik sıkıntıyı önce biz hissederiz

Yazı boyutu

Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, mesleklerinin adeta piyasanın mihenk taşı gibi olduğunu, piyasalardaki sıkıntıyı ilk kahveci esnafının hissettiğini, söyledi.

Piyasalarda bir yavaşlama, günlük sıcak para dolaşımında azalma, alışveriş hareketliliğinde bir düşüş varsa bunu ilk hisseden de esnaf kesimi oluyor. Esnaf içinde durumu en erken hisseden de kahveci esnafı. Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Odası Başkanı Bülent Bilir, “Bizler vatandaşla, toplumun her kesimi ile bire bir temas içinde olan insanlarız. Günlük ekonomik hayatta bir yavaşlama varsa bunu ilk biz hissederiz. Vatandaş, harcamalarında kısma yapıyorsa bunu ilk biz fark ederiz” dedi.

Bugünlerde de piyasalarda bir daralma olduğuna dikkat çeken Kahveciler Odası Başkanı Bilir, bunda seçimlerin yaklaşmasının da etkili olduğunu belirtti. Bilir, “Nedense her seçim döneminde ekonomide bir yavaşlama olur. Yine öyle bir dönem yaşıyoruz. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte piyasalarda bir yavaşlama gözlemliyoruz” dedi.

 DUAYEN BAŞKANDAN DEVRALDI

Kahveciler Odası Başkanlığını uzun yıllar devam ettiren Recep Çelik’in vefat etmesiyle birlikte başkanlığı seçimle devralan Bülent Bilir, 16 Şubat 2014 tarihinden bu yana başkanlık görevini sürdürüyor. Daha önce Oda Genel Sekreterlik görevini yapan, şimdi de Oda Başkanlığı görevini devam ettiren Bilir, Büyükşehir MERHABA ‘ya Oda çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yeni mahalle olan merkez köylerdekilerle birlikte üye sayılarının bin 100’ü bulduğunu söyleyen Bilir, Yeni yerel yönetim yasasıyla birlikte başlayan dönemi değerlendirdi. Bilir, “Büyükşehir Belediyesi, Karesi ve Altıeylül Belediyeleri ile çok olumlu ilişkiler içindeyiz. Geçtiğimiz Ramazan ayında hareketli günler yaşadık. Yapılan etkinlikler bize olumlu yansıdı. Sokaklara masa sandalye konulması kolaylığı da olumlu oldu. Belediye sayısının artmasıyla birlikte resmi işlem sayısında artış oldu, fakat bunları da üyelerimize destek olarak aşıyoruz” dedi.

 MESLEĞİMİZ EN ZOR  MESLEKLEDEN BİRİ

Kahvecilik mesleğinin en zor mesleklerden biri olduğunu, Belirten Bilir, “Bütün gün ayakta, insanlarla bire bir ilişki içinde ve uzun saatler mesai isteyen bir mesleğimiz var. Üyelerimizin emeğinin karşılığını alması için zaman zaman istişarelerde bulunuyoruz. Uygulanan fiyat tarifeleri ekonomik şartlardan dolayı aşağıda tutuluyor, fakat üyelerimizle görüşmelerle bunun bir ortasının bulunmasına gayret ediyoruz. Esnaf arkadaşlarımızın da, bu konuda duyarlı olması lazım.

Karesi ve Altıeylül belediyelerinin stratejik toplantılarına da katılıyoruz. Bu toplantılarda görüşlerimizi belirtiyoruz. Sektörümüz için olumlu kararlar alınması için gayret ediyoruz. Üyelerimizi resmi kurumların uygulamaları hakkında haberdar etmeye, onların fırsatlardan yararlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Üyelerimize ruhsat alma aşamasında başvuruları için gerekli evrakları bir dosya halinde hazır hale getirerek işlemleri hızlandırıyoruz. Basit usul defter tutan üyelerimize de muhasebe hizmeti veriyoruz. Üyelerimiz en çok Bağ-Kur borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bazen bir af beklentisi sebebiyle de borçlarda birikmeler oluyor. Bazı üyelerimiz de ekonomik şartlar sebebiyle ödeme sıkıntısı yaşıyor.

Kahveciler ve Gazinocular Odası’nın; eğlenme, dinlenme ve barınma alanlarında faaliyet gösteren üyeleri var. Oda üyeleri, kahvehane ve çay ocakları, internet salonları, yıldızsız oteller, apart oteller ve emlakçılık gibi değişik alanlarda faaliyette bulunan sadece merkezde bin 100 üyesi var. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir