GARANTİNİZ VAR MI?

Yazı boyutu

İnsana ve sana hep açık durup parıldayan kapıların bir gün kapanmayacağına garantiniz var mı? Güzel bir hayatın içinde süzülüp uçmaya, yapabildiğin ve haz aldığın her olayı yaşamaya devam edeceğinize garantiniz var mı?

Karın, yağmurun, dolunun bir gün durmayacağı, diyardan diyara oksijen ve toz bulutu taşıyan esen yelin bir gün susmayacağı garanti mi? Dağlardan süzülüp akarak, toprağa kan veren ırmakların, balıkların oynaşıp şakalaştığı göllerin, denizlerin, bir gün kuruyup yok olmayacağı garanti mi?

Gölgesinde ohhh!.. be, diye dinlendiğiniz, meyvesinden, danesinden yediğiniz ağaçların bir gün kuruyup yok olmayacağı garanti mi?

Çiçeklerden bal toplayan arıların hep çalışmaya devam edeceği, kelebeklerin, bülbüllerin, yine eskisi gibi şarkı besteleyeceği garanti mi?  Bir gün kâinata küsüp çalışmayı bırakarak, şarkı söylemeyecekleri ne malum?

Küçük dağları ben yarattım dediğin, sıra sıra yükseltilerindeki zirvenin, bir gün ayaklarının dibine inmeyeceği garanti mi? Yolların ve tünellerin bir gün arşı alaya köprü olmayacağı garanti mi?

Kirli kalplerden gelen bütün küfürlerin, bir gün birleşerek sana dönmeyeceği ve seni küfür tufanının alıp götürmeyeceğine garantiniz var mı?

Madde ve makam için, yaptığın bütün planların, kurduğun bütün kapanların içinde kalıp çırpınmayacağınıza garantiniz var mı?

Sana uzanan ellerin hep yanında olacağı, kalbini verdiğin kişilerin bir gün çevrende olmayacağı garanti mi? Bensiz hiçbir iş olmaz dediğin işlerin bitivereceği, bensiz dünya duruverir dediğin kâinatın hep işleyeceği garanti mi?

Çok güzel bir hayat geçirdiğin, yapabildiğin işler haricinde daha çok güzel işler hayal edip, bu işleri bitirivereceğinize garantiniz var mı?

Toprak içindeki solucanın topraktan, su içinde yaşayan ahtapotun sudan, çadır içinde yaşayanın, villada yaşayandan hakkını arayacağı ve o ilahi günde hesabının sorulmayacağına garantiniz var mı?

Karanlıkların, yoklukların, sefaletin içinde kaybolanlara ışık olamadığın için, o ilahi günde hesap sorulmayacağına garantiniz var mı?

Hep çalışan yüreğin bir gün duruvermeyeceğine, konuşan dilin tutulmayacağına, gören güzün kapanmayacağına, konuşan dilin susmayacağına garantiniz var mı?

Akşam yatağına yatarken, ertesi gün lüks arabanla yapacağın seyahatin huzuru ile uykuya dalıp, bir daha uyanamayacağına ve araba yerine tahtadan yapılmış tabut ile omuzlar üzerinde mezarlığa doğru yol almayacağına garantiniz var mı?

Lütfen söyleyin. Garantiniz var mı?

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir