Gönen’e ziraat fakültesi istedi

Yazı boyutu

 

CHP Milletvekili Ahmet Akın, Gönen’e ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsü kurulması için kanun teklifi verdi.

Gönen’in bir ziraat fakültesi ve tarımsal araştırma enstitüsüne ihtiyacı olduğunu savunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına bir kanun teklifi sundu.

Akın, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, zengin topraklara sahip Gönen ovasında tarımın yoğun bir şekilde yapıldığına dikkati çekti.

Gönen’de hemen her türlü sebze, hububat, bakliyat, endüstri ve yem bitkileri ile meyve yetiştirildiğini belirten Akın, “Gönen özellikle, dünyaca ünlü pirinci ile adından sıkça söz ettirmekte ve bölgesinde tarım açısından önemli bir potansiyel yaratmaktadır” dedi.

HAYVANCILIK DA ÇOK YOĞUN

İlçede tarımın yanı sıra yoğun bir şekilde hayvancılık da yapıldığını belirten Milletvekili Akın, Gönen’de 3. bin 259 işletmede toplam 43 bin 998 büyükbaş, 2 bin 647 işletmede 62 bin 275  küçükbaş hayvan bulunduğuna , ayrıca Gönen’de 54 işletmede 1 milyon 313 bin 722 kanatlı ve 74 işletmede 8 bin 560 arı kovanı bulunduğuna dikkat çeken Akın, “Tüm bu veriler, ilçede çağdaş tarım ve hayvancılık teknikleri üzerinde bilimsel çalışmalar yürütecek, üreticiyi tarımsal faaliyetlerde yönlendirecek bir ziraat fakültesini kurulmasını zorunlu kılmaktadır” görüşünü savundu.

ARAŞTIRMALAR YAPILABİLECEK

CHP Milletvekili Ahmet Akın, kanun teklifi ile kurulmasını önerdiği tarımsal araştırma enstitüsünün işlevi ile ilgili olarak ise, “Bölgenin tarımsal özelliklerine ve önceliklerine uygun ürün gruplarında ülke düzeyinde proje merkezi olma görevini yerine getirecek biçimde tarımsal araştırmalar yürütmek, bölgeler arası ortak konularda hazırlanacak araştırma projelerinde uygulayıcı ya da koordinatör olarak görev almak, bölgede mevcut diğer kamu-özel sektör araştırma kuruluşları ve üniversitelerle işbirliğini geliştirmek ve arıcılık araştırmaları yapmak, koloni geliştirmek konularında çalışmalar yürütecek” diyerek enstitü kurulmasının önemine vurgu yaptı.  HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code