Ekonomi Gündem Ulusal Haberler

Hacamat nerelere nasıl yapılır?

Yazı boyutu

Hacamat nerelere nasıl yapılır? Hacamat için en faydalı gün pazartesidir. Hacamat yaptırılan yerler vücudumuzda 5 noktadır. Hacamat yaptırmak için ayın belirli tarihlerini tercih etmek gerekir. Dolunaya doğru hacamat yapılmaz. Hacamat için en yararlı saat ve günler ile hacamattan önce yapılmaması gerekenler bakın neler?

Hacamat nedir? : Hacamat tedavi amacıyla vücudun belirli yerlerinden kan küçük kesiklerle kan alınmasıdır. Hacamat kelimesinin sözlük anlamı ’emmektir’. Hacamat yapan kişiye, “Hacim” veya “Haccâm”, kan alma işinde kullanılan alete ise “Mihcem” ya da “Mihceme” denir.

Hacamat yöntemi geleneksel yollarla yapıldığı gibi günümüzde alternatif tıp merkezlerinde de uygulanmaktadır. Geleneksel hacamatta ayın belirli günlerinde hacamat yapılırken, hacamattan önce uyulması gereken kurallar vardır. Hacamatın en faydalı olduğu günlerde geleneksel hacamatı tercih edenler için dikkate alınmaladır. İşte hacamatın ‘geleneksel’ haliyle ilgili bilinmesi gerekenler;

Hacamat vücudun nerelerine yapılır? : Hacamat 5 yerden yapılır. 1) Başın ortasından, 2) Boyundan, 3) İki omuz arasından, 4) Kalçadan, 5) Ayaktan

Hacamat yaptırmadan önce ne yapılmalı? : 48 saat boyunca hayvansal gıdalar yememesi gerekir. Hacamat öncesi aç olunmaladır. Hacamat yaptırılacağı günden bir gün önce cinsel ilişki yaşanmamalıdır. Hacamat olan kimse o gün fazla su içmemelidir. Hacamat öncesi ve hacamat günü acılı, tuzlu ve ekşi yemek yemelidir.

 

Hacamat hangi mevsimde yapılmalı? : Hacamat havalar ısınmaya başladığı zaman yapılır. Hacamatın en iyi sonuç verdiği vakitler sıcakların bastırdığı zaman yani ilkbaharın sonu yazın başlangıcıdır. Geleneksel hacamat yapan uzmanlar bu vakti, kirazların çıktığı zaman Mayıs-Haziran ayları olarak göstermektedir. Hadis-i Şerif’te “Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin” denilmektedir.

Hacamat ayın hangi günlerinde yapılmalıdır? : Geleneksel olarak hacamat Hicri ayın günlerine göre yapılır. Her ayda hacamat olunabilecek 4 gün vardır. Bu günler geçti mi diğer ay beklenmelidir. Hacamat gökteki ayın (HİCRİ) 17-19-21′inci günlerinde yapılır. Hacamat için en faydalı gün 17. gündür. Ayın 15’inden 21’ine kadar (Hicri ve tek günlerde) günlerde hacamat yaptırmak faydalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir