Hakları için pedal çevirdiler

Yazı boyutu

Büro Memur-Sen üyeleri, hükümetle yapılacak toplu sözleşmedeki hak taleplerine Alihikmetpaşa meydanında bisikletli eylemle dikkat çekti. Sendikacılar, şehirde mehteranla birlikte bisiklet turu yaptı.

Memurların mali ve özlük hakları için hükümetle toplu sözleşme masasına oturacak olan Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda Yetkili Büro Memur-Sen, hak taleplerine ve çalışma sorunlarına dikkat çekmek için Alihikmetpaşa meydanında mehteran eşliğinde bisikletli bir eylem yaptı. Büro Memur-Sen üyeleri, şehir içinde de mehteran bölüğü ile birlikte  bisiklet turu yaptılar. Eylem öncesinde Büro Memur-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Mengutaycı, büro iş kolunda yaşanan çalışma şartları ve ücret politikaları ile ilgili sıkıntılara dikkat çekti. Konuşmasına Suruç’taki katliamı yapanları lanetleyerek başlayan Mengutaycı,  büro hizmet kollarında çalışan 300 bin üyeleri bulunduğunu, üyelerinin yoksulluk sınırının altında maaş aldıklarını, 2012 yılında çıkartılan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile  hizmet kolundaki memurların fazla mesai haklarının ellerinden alındığını, maaşlarında 700 liraya varan düşüşler meydana geldiğini belirtti. Mengutaycı, fazla mesai ücretlerinin ödenmediğini belirterek, Anayasaya aykırı bir durum yaşandığını, Anayasa suçu işlendiğini söyledi. Mengutaycı, Anayasa’nın ‘angarya yasaktır’ hükmünü hatırlattı.

12 BAKANLIKTA 57 KURUM 

Mengutaycı, 3 Ağustos günü hükümetle toplu sözleşme masasına oturulduğunda 2,5 milyon memurun geleceği ile ilgili kararın verileceğini, bu kararın memurların aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi ilgilendireceğini söyledi.

Büro Memur-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Mustafa Mengutaycı, “Hizmet iş kolumuzda toplam 57 kurum bulunuyor. Bunun için hükümet tarafından, bürokrasi tarafından yapılan haksız uygulamalarda en fazla  etkilenen Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolunda görev yapan memurlardır” dedi. Mengutaycı, ülkemizde yoksulluk sınırının 4 bin lira olduğunu, kendi hizmet kollarında ise ortalama ücretin 2 bin 200 lira olduğunu, 300 bin memurun  yoksulluk sınırının altında maaş aldığını söyledi. Mengutaycı seçimler öncesinde memura yüzde 11.3 zam verildiğini hatırlatarak, “Bu zam bizim için yeterli olmasa da bir referanstır” dedi.

Mengutaycı, Balıkesir’de başlattıkları bisiklet turunu Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu güzergahında devam ettireceklerini ve 800 kilometrelik turun 1 Ağustos 2015 tarihinde Ankara’da tamamlanacağını bildirdi.

cemil yurtman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code