HAVALAR SICAK CİLT SAĞLIĞINA DİKKAT

Yazı boyutu

Hava sıcaklığının artmasının vücudu olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Işıl İnanır, cilt sağlığı hakkında açıklamada bulundu.
Yaz aylarında hem deri hem de tüm vücudu korumak için yeterli miktarda su içilmesi gerekir, derimizin üzerinde bir yağ tabakası bulunuyor. Derimiz kurursa çizikler ve kalınlaşmalar ortaya çıkar, bu da zararlı maddelerin deriye alınmasını daha kolaylaştırır. Prof. Dr. Işıl İnanır, yaz aylarında cilt sağlığının korunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yaz aylarında güneşin, cilt üzerinde yıpratıcı, hatta dikkat edilmezse deri kanserine kadar varabilen olumsuz etkilerde bulunabileceğini bildiren İnanır, bunlardan korunmak için su tüketiminin büyük önem taşıdığını vurguladı.
CİLDİNİZ İÇİN SU TÜKETİN
Sıcaklığın artmasıyla vücutta oluşan sıvı kaybının, iç organlarda yarattığı tahribatın yanında cildi de etkiler. Yaz aylarında hem deri hem de tüm vücudu korumak için yeterli miktarda su içilmesi gerekir. Yeterli su tüketilmediği takdirde cildinizde kuruluk oluşur. Yeteri kadar su alınmaması nedeniyle kuruyan cildin, dış etkenlere maruz kalacağını belirten İnanır, şöyle devam etti: “Derimizin üzerinde bir yağ tabakası bulunuyor. Bu yağ tabakası bizi dış ortamdaki alerjenlerden, mikroplardan koruyan bir etkendir. Derimiz kurursa çizikler ve kalınlaşmalar ortaya çıkar, bu da zararlı maddelerin deriye alınmasını daha kolay duruma düşürür. Bu nedenle derinin kurumaması ve üzerinde yağ tabakasının bulunması için yeterli miktarda su tüketimine özen gösterilmelidir.”
Dışarı çıkmadan önce mutlaka koruyucu sürülmeli!
Güneş ışınlarının ciltteki etkilerine de dikkati çeken Prof. Dr. İnanır, yaşam kaynağı güneşin, dikkat edilmezse cilt sağlığına olumsuz etkileriyle “insanların düşmanı” olabildiğini söyledi. Güneş ışınlarından korunmak için öncelikle zorunlu olmadıkça 10.00-15.00 saatlerinde uzun süreli dışarıda kalınmaması gerektiğini bildiren İnanır, dışarı çıkarken vücudun açıkta kalan bölümlerine yarım saat öncesinden uygun güneş kremi sürülmesinin en etkin korumayı sağlayacağını kaydetti. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code