Havran basını ağırladı

Yazı boyutu

Havran ‘da Basın Camiasını ağırlayan Belediye Başkanı Emin Ersoy ‘Basından sansürün kaldırılış tarihi ile birlikte Basın Bayramı adı altında kutlanan Basın Camiasının Bayramını kutladı. Havran Hocazade Konağında yapılan Kahvaltıda Havran ve Basın konuları konuşuldu.
Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy Bugün Türk Basınında Sansürün kaldırılışının 107. Yıl dönümü Basın mensuplarımız yaz-kış, yağmur-çamur, gece-gündüz demeden zor şartlar altında çalışan, tek amaçları doğru ve tarafsız haber yapmak ve bilgilendirmek olan önemli mesleği icra etmekteler. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda yüklendikleri sorumluluk duyguları içinde tarafsız olarak toplumun haber alması adına görevlerini yerine getiren tüm basın çalışanlarını tebrik ediyorum.

Biliyoruz ki görevini toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri korumayı ilke edinmiş tarafsız bir anlayışla ifa eden özgür basın, demokrasilerin en büyük güvencesidir. Bu düşüncelerle basın ilkelerine göre mesleklerini tarafsız bir şekilde yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Basın Bayramını kutluyorum dedi. Bugün ben sizin sizde benim misafirimsiniz Diyen Başkan Ersoy körfezdeki basın mensupları ile bir araya geldi.

Düzenlenen kahvaltılı basın buluşmasında  Başkan Ersoy, Konak restorasyonu ile ilgili sorulan sorulara da yanıt verdi. Başkan Ersoy, kentin canlı tarihinin yaşatılacağını belirtti ve yapılacak ihale sonrasında Havran Kent Müzesinin tamamlanacağını tahmin ettiklerini söyledi. Gün sizin sizler konuşacak biz dinleyeceğiz diyen Başkan ama sorunuz olursa da yanıtlarım dedi. Yapılan sohbet sırasında Yalanı sevmem dürüstlüğümden taviz vermem. İstediğiniz gibi soru sorabilir yanıtlarını alırsınız diyerek şeffaf ve net yanıtlar verdi. Konak hakkında sorulan soruya Kent Müzesi ihalesinin önümüzdeki hafta yapılacağını kentin tarihini anlatan canlı tarihin yaşatılacağını belirtti.

Vizörden bakarak gördüğünü, içinde yaşatmıyor kalbinde hissetmiyorsan o deklanşöre basma…

Havran Belediyesinin basınla buluşmasında programa katılanlardan mesleğe dair düşüncelerini ve paylaşımlarını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz;
HASAN AKAR ‘GÜÇLÜ SES VE BİRLİKTELİKLE OLUR’
PEKÇOK Ajans ve yerel gazetelerde temsilcilikleri bulunan Hasan Akar 15 yıllık meslek hayatındaki deneyimle birlikte mesleki birlikteliğe vurgu yaptı. Akar şöyle konuştu: ‘Bugün Fikir emekçilerinin birlikte toplanıp bir araya geldiği Basın Bayramındaki hoş bir gün oldu. Basının birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Kendi iç dünyamızdaki sorunları da birlik ve beraberlik içinde olursak daha çabuk çözeriz. Birlik ve beraberliğin devamını da getirir. Gazeteciler arasında çok fazla sorun var. Bu körfezde de ,Balıkesir’de de bu böyle. Siyaset çok fazla basının içine girmiş halde. Benimde meslekte kıymetli dostlarım var fakat basın bir arada olmalı. Siyaset olmamalı. Kurumlar arasında haber alma sıkıntıları da yaşıyoruz. Bir trafik kazasına gittiğinizde şunu söyleyebiliyorlar. ‘Vermek zorunda değiliz’ Cemiyet yada camia güçlü olursa haber almada sıkıntıda yaşamaz güçlü bir ses olursa o kurumlar bu bilgileri de vermek zorunda kalır. Benim Ajans muhabirliğim devam ediyor. Sıkıntılarda yaşayabiliyoruz. Sıkıntıları aşabilmenin yolu mesleki birliktelik ve güçlü bir cemiyetin varlığıdır.

Basın Emekçisi Kayahan Öcalan: Mesleğin içinde yeni yetişecek gençlere nasihatim artık yok. Bence meslek ölüyor. Gazete Sahipleri gazeteciliğin ne demek olduğunu bilmedikleri için çalıştırdıkları adamlara dikkat etmiyor. Çalıştıracakları adam ne vasıfta ne yapar ne kadar tecrübe edinmiş m bunlara bakılmıyor. Bilgisayar kullanıyor fotoğraf çekiyor musun grafiği biliyor musun gel o zaman. Böyle gazetecilik olmaz. Al Kopyala Yapıştır: Böyle Gazetecilik olmaz. Bizim burada bu bölümden mezun olmuş gençlerimiz var. Niye gazete sahipleri faydalanıp çalıştırmıyorlar.

O zaman maliyet artar diyorlar. Hayır, maliyet değil Gazetede kalite artar bunu anlamıyorlar. Buradan sahiplerine yalvarıyorum okuyucuya değer verin. Eline makineyi her alana gazeteci demeyin. O gazeteci olamaz. Basında uzun yıllar çalıştım ve meslekte adım adım ilerledim. İlk Gazetem Güneş Gazetesiydi ve spor muhabiriydim. Körfeze geldiğimde de muhabirlik yaptım. Benim antrenörlük ve hakemlik belgelerim ve tecrübemde var. Gerektiğinde düdükte çaldım ve sporla da iç içeydim. Burada spor muhabiri olduğu için haber muhabirliğine döndüm. Unutamadığı bir anısını sorduğumuz mesleğe alın terini akıtan Kayahan Bey’ Benim kendi Dergimde de bir yazım vardı ‘Çanlar Kim için Çalıyor’ olmuştu ve beni tedirgin eden bir yazıydı. Savcı arayıp buraya kadar bi gel demişti. Hanıma ‘Eyvah demiştim. Ne olur ne olmaz sen benim çantamı hazırla’ diyerek çıkmıştım. Gidene kadar içim rahat etmedi. Odaya girdim adam beni alnımdan öptü’ Türkiye’nin gündemi bu kadar güzel anlatılır diye. Göğsümü gere gere çıkmıştım. Bunu unutamam.
GAZETELER ARASINDA RAKİPLİK YOK
Emekçi ve gençliğe yol açarak deneyimlerini paylaşan Kayahan Bey ‘Gazete Sahiplerinin arasında rakiplik yok Diyerek sebeplerine değindi. Gazete Sahipleri aynı bam teline basarak aynı kulvarda koşuyor. Muhabirler arasında olmalı ama oda… Geçenlerde bomba haberler var elimde ama habere nasıl gireceğim diyen muhabir geldi yanıma. Bana soruyor. Paylaşıyorum bilgi ve deneyimlerimi Benim için bunu da Kayahan Abim öğretmişti diyenler olursa buda büyük bir mutluluğum olur.’ dedi.
Ege Türk Tv Program Yapımcı ve sunucusu, Körfezde Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Karakaşlar: Türkiye’de bence basın özgürlüğünün olmadığını düşünüyorum. Balıkesir’de özellikle basın mensubu arkadaşların daha saygılı ve sevgili olmasını istiyorum. Ben Türkiye’nin hiçbir yerinde Balıkesir’deki kadar kavga eden bir basın görmedim. Basın Birliği Dayanışması yok. Halkın basına olan güveni o kadar azaldı ki çok zorlanmaya başladık.
Efsane Gazetesi sahibi Hüseyin Yüksel Kasapoğlu: Matbaa hariç gazeteyi tek başıma çıkarıyorum. Muhabir, haber yazımından habere gitmesine Grafiğine Kadar Alın terimle Çıkarttığım Bir Gazete. Bazen iki kare fotoğraf haberi anlatır. Fotoğrafı konuşturur bazen de vatandaşları konuşturuyorum. Havran sosyal yerleşim alanları fazla olan bir yer. Geçtiğimiz Bayramı düşünün Edremit ten sorun Havrandan dolu dolu haberler görürsünüz. Edremit sorunları ile gündeme gelirken Havranda tarihi yerler ve parkları ile gidilebilecek pek çok yer vardır. Havran sorunsuz bir yer.
Anadolu Ajansı Muhabiri Enver Dolgun: Osmanlıda Gazetecilik yok Matbaa bize 300yıl sonra geldi. Hattatların aç kalmaması için geç geldi. Daha sonra öyle bir yere geldi ki sürekli sansür uygulandı. Sansürün kaldırılışı ile gazetecilikte bir yükseliş söz konusu ve bugünlere geldi. Bugün Sansür var mı. Evet var fakat eskisi gibi değil. Gazeteciler hapiste mi evet fakat fikir özgürlüğünün de dışına çıkıldığı için. Fikirlerin aykırılığı da zenginliktir fakat bir çerçevesi vardır. Her kesime hitap etmelidir. Herkesi temsil etmelidir. Ben meslekte şanslıyım hem tipoyu gördüm hem de ofsetin içinde büyüdüm. Haftalık Körfez Gazetesinde mesleğe başladım. Futbol üzerine köşe yazıları ile başladım ve tarihi yazılarım. Unutamadığım anılarım elbette ki var. İlk yazılarım arasında havalı bir futbolcu Ersan vardı. Oynarken sürekli kramponlarına baktığı maçta bu benim dikkatimi çekti. Bu kramponlarda ne var başlığı ile bu yazıyı yazdım. Ertesi gün delikanlı geldi abi ben hep böyleyim dedi. Çok zeki gol çıkaran futbolcuydu fakat hastalığıymış bu. Garipti.

Zeytin FM Cansu Osemen 45 yaşında ve 23 yıldır mesleğin içinde : Yaklaşık bir yıldır Havranla ilgili olarak yürüttüğümüz bir proje var. Edremitliyim fakat Havranı içime sindirmiş biriyim. Bugün Başkanımızın bunu düşünüp anlamlı günde bir araya gelmemizi sağlaması bizi mutlu etti. Başkanımız çok samimi idi ve siyaseti açmadan
Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ceren Kezban Hereser: 21 senedir mesleğin içindeyim. Muhabirlikle başlayıp Yazı İşlerine kadar geldiğim bir dönem oldu. Hala aktif olarak çalışmaktayım.
Haber Koordinatörlüğü görevini yürüten Ömer Kalaycı 60 yaşındayım mesleğe 1994 yılında başladım. Olay Gazetesinde bu mesleğe başladım emekliliğim sonrasında ‘Bu işi, yapmayacağım derken Körfez Star Gazetesinde kendimi buldum. Hem Star hem de Olay’ın haber koordinatörüyüm.
HABER :SEMRA AMAN AKYÜREK FOTO:SEVDA KAYGISIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code