Hayalimiz yemek vadisi

Yazı boyutu

Lokantacılar Odası, Balıkesir’e bir ‘Yemek Vadisi’ kazandırmayı hedefledi. Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, “Balıkesir için ‘gıda başkenti’ diyoruz, bunun hakkını vermeliyiz” dedi.

Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, lokantacı esnafının sorunlarını, Lokantacılar, Odası’nın hedeflerini, Büyükşehir MERHABA’ya anlattı. Hasan Yıldız, Lokantacılar Odası olarak Balıkesir’in bir ‘Yemek Vadisi’ kazandırmak istediklerini açıkladı. “Balıkesir için ‘gıda başkenti’ diyoruz, bunun hakkını vermeliyiz” diyen Yıldız, İstanbul-İzmir yolu veya yeni yapılacak otoban üzerinde bu projeyi gerçekleştirmek istediklerini, bir taslak olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a sunduklarını ve Başkan Uğur’un çok beğendiğini belirtti. Yıldız,”Başkanımızdan bu atılımı bekliyoruz” dedi.

2002 yılından bu yana Lokantacılar Odası’nda çeşitli görevlerde bulunan Başkan vekilliği yapan. Hasan Yıldız, son 5 yıldır da Başkanlık görevini yürütüyor. Yıldız, “Mesleğe bulaşıkçılıkla başladım. Mesleğin her alanında çalıştım. Sonra iş yerim oldu. 20 ülke, 60 vilayet gezdim.” Diyerek macerasını özetledi. Yıldız, “Bizim sektörümüz, en fazla istihdam yaratan esnaf kollarından biri. Balıkesir il merkezinde 700 üyemiz var. Büyükşehir yasası ile birlikte ilçelerden de bize üye olmak isteyenler katılabiliyorlar. Sosyal-kültürel faaliyetlerimizi duyan meslektaşlarımız odamıza üye olmayı istiyor” diyerek yeni duruma dikkat çekti.

 ‘BİZİ BÜYÜK SIKINTIYA SOKTULAR’

Hasan Yıldız, son yıllardaki bir uygulamadan, İngiliz ve Fransız firmalarının dağıttığı yemek biletlerinden ve bu yemek çeklerinden alınan komisyonların yüksekliğinden yakındı, bu uygulamanın büyük sorun haline geldiğini söyledi.

Yıldız, “Bizim Lokantacılar Odası olarak en büyük şikayetimiz; kamu kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara yemek çeki veren firmalardan. Son yıllarda piyasaya giren Fransız ve İngiliz şirketlerinin verdiği yemek çekleri ile çalışanlar,s işletmelerimizden yemek yiyorlar ve biz bu firmalara yüzde 8-12 arasında değişen oranlarda komisyon ödüyoruz. Bu oran çok yüksek. Bu uygulama bizi rahatsız eder duruma geldi. Alınan komisyon oranlarının düşürüleceği, yüzde 1’lik kısmın da Lokantacılar Odası’na kalacağı söylenmişti, ama bu söz gerçekleşmedi.

Bu firmalar, sadece komisyon almakla kalmıyor. Bize pos makinelerini de satıyorlar. Arıza olursa onarımı için ücret alınıyor. Hattın aylık faturası bize yansıtılıyor. Ayrıcı cihazlar için sigorta ücreti de alınıyor. Vicdanen bu bizi yaralıyor. Nakit ödeyen müşterimize bir ayrıcalık yapamıyoruz, fakat önümüzdeki günlerde peşin ödeyen müşterilerimiz için yüzde 5 seviyesinde bir indirim uygulamayı düşünüyoruz” dedi.

 ‘KAMU KURULUŞLARI YEMEKHANE İŞLETMEMELİ’

Kamu kurum ve kuruluşlarının yemekhane çalıştırmaması gerektiğini savunan Hasan Yıldız, “Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi mutfağı kapandı. Belediye çalışanları da artık nakit ödeme yapacak ya da yemek çeki ile yemek yiyecek. Bu bizim için iyi oldu. Piyasaya olumlu yansıması olacak. Belediyeler, kamu kuruluşları yemekhane işletmemeli. Kamu kuruluşları yemek verirken bir çok maliyet girdisinden kurtuluyor. Mesela adliyeler personel bakımından şanslı.

Belki TBMM buna öncü olabilir. İlk uygulamayı TBMM yapabilir. Esnaf ve sanatkar, Ülkemizin bel kemiği. Esnaf kazanmazsa Hükümetler nasıl ayakta kalacak. Bıraksınlar biz işimizi yapalım, kamu kuruluşları da işini yapsın. Kamu kuruluşlarında yemek fiyatları çok düşük tutuluyor. Bazı kamu kuruluşları mutfaklarını halka da açıyor. O zaman haksız bir rekabet oluyor. Bu sorunları bir dosya halinde Türkiye Lokantacılar Federasyonu’na ilettik” diyerek sorunları dile getirdi.

 ‘BALIKESİR ‘GIDA BAŞKENTİ’ DİYORUZ DA’

Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, Balıkesir için sık sık yapılan tanımlardan olan ‘Gıda Başkenti’ tanımını hatırlatarak, “Balıkesir gıda başkenti diyoruz, ama buna uygun bir görüntü yok. Şehrimizde Balıkesir’in gıda ürünlerinin, ünlü yemeklerinin bulunduğu alanlar yok.

Biz şehrimizde gastronomi turizminin gelişmesini istiyoruz. Bunun için bir projemiz var. İstanbul-İzmir yolu üzerinde ya da yapımı devam eden İstanbul-İzmir otoyolu üzerinde bir ‘Yemek Vadisi’ oluşturmak istiyoruz. Yemek yenilebilecek, Balıkesir’in ürünlerinin bulunacağı, içinde lokantaları, konaklama noktaları, oto yıkama gibi hizmetlerin, zeytin, zeytinyağı, süt ürünleri gibi gıdaların satıldığı bir alan düşünüyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur’a bu projemizi taslak olarak sunduk. Çok beğendi ve benimsedi. Bu konuda başkanımızdan bir atılım bekliyoruz” dedi.

 ‘ESNAF KENDİNİ REVİZYONDAN GEÇİRMELİ’

Balıkesir’de esnafın bazı olumsuz tutum ve alışkanlıklarına da değinen Lokantacılar Odası Başkanı, esnafın eskimiş alışkanlıklarını, yanlış tutumlarını değiştirmesi, kendisini bir revizyondan geçirmesi gerektiği düşüncesini dile getirdi. Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız, “Müşteriye kılık kıyafetine göre fiyat uygulamaktan, davranışta bulunmaktan vazgeçilmeli. Bizler güvenilir olmak zorundayız. Müşterinin canı da cebi de yanmamalı. Hala müşteriye adeta ‘gelme!’ diyen esnafımız var. Hala, ‘satılan mal geri alınmaz!’ anlayışını sürdürenler var. Artık o günler geride kaldı. Hala pos makinesi kullanmayanlar var. Sonra da ‘işler kötü gidiyor’ diyorlar. Esnafımız baştan aşağı kendini bir revizyondan geçirmeli” diyerek eleştirilerde de bulundu. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir