HAYATIM KAPORTACILIK

Yazı boyutu

BÜYÜKŞEHİR Merhaba Gazetesi ekibinin Söz Sanayide  Diyerek çıktığı Haber Turunda Başat Oto işletmecileri Hasan Başat ve Yılmaz Akdağ Sanayi’de esnaflık yapmanın meşakkatli fakat ayrıcalıklı olduğunu söylediler.   

Başat, Sanayide ustalığa geçişin çıraklık ve kalfalık dönemindeki tecrübelerine değinirken Akdağ ise kaportacılık işinin hayatının vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirterek severek yapılan işin başarısından bahsetti.

YENİ NESİL SANAYİDEN UZAK

Söz Sanayide sanayinin sesi ile sürüyor. Sanayi sitesi Cumhuriyet Caddesinde hizmet veren Başat Oto işletmecileri, Sanayide esnaf olmanın öneminden bahsederken eski çıraklık ve kalfalık dönemlerinin kazandırdığı sanata vurgu yapıyor. Yeni neslin sanayiden uzak olduğunu söyledi.

SANAYİDE ATILAN BİR  TOKAT ALTIN DEĞERİNDEYMİŞ

11 yaşında Sanayi ile tanıştığını söyleyen Hasan Başat Sanayi işinde ustası Mehmet Bağcıdan gördüğü ustalığı ve ince detayları işine yansıttığını belirtti.‘ 92 yılında mesleği iyice tanımış oldum ve kendi işyerime geçtim diyen Başat ‘ Sanayi işini öğrendim ama tokat yediğimiz zamanlar her çırak gibi bizimde oldu. O atılan her tokatın altın değerinde olduğunu sonradan anladım. Ustam bir tokat atmasaydı mesleği öğrenemezdim.’ dedi.

YEDİĞİM TOKATLA KENDİME GELDİM AMA ÖĞRENDİM

Unutamadığı bir anısını anlatmasını istediğimiz Başat tamiri yapılması gereken bir araç altından müşteriye zift fırlattığını ve yediği tokatı hatırladığını söyledi. Boya yaparken araç bile yaktım diyen Usta Hasan Başat artık işin püf noktasını öğrendik. Araçlar sözümüzden çıkmıyor.’ Dedi. Daha çok anımız var. Hepsi birer ders niteliğinde diyerek zamanın boş geçmediğini ve sanayide geçirilen zamanın değerli bir zaman olduğunu açıkladı.23 senedir bu dükkândayım ortağım Yılmaz ile birlikte güzel işler çıkartıyoruz.’ sözleriyle Sanayide esnaf olmanın ayrıcalığını dile getirdi.

HAYATIMIN BİR PARÇASI

Yılmaz Akdağ, İvrindi’de tanıştığı Sanayi işinde Balıkesir’e geliş hikâyesini ve İvrindi de ki anılarını MERHABA ile paylaştı.8 yıl Bekir ustamın yanında çalıştım. Askerlik dönemi sonrasında kendi işimize devam dedim ve 3 yıldır buradayım. Kaportacılık benim hayatımın bir parçası. Araçlarla uğraşmayı çok seviyorum. Yeni araçlar daha çok ilgimi çekiyor. Eğlenceli bir işim var. Sanayi esnafının güleryüzlü, disiplinli ve şefkatli olması gerekiyor ve eski ustalar hep böyledir. Usta çırak ilişkisi eskiden çok daha güzeldi. Şimdi hiç kimseye bir şey diyemiyorsunuz. Söyleseniz de doğru anlamıyor. Sanayideki en büyük sıkıntı eleman yok. Başat boya işi ile ilgili olarak ‘Sanayide sökülebilir sıvı kauçuk oto kaplama demek Dipart ile plastik Dip, iç ve dış alanlarda uygulanabilen hava ile teması sonucu araçları koruyan bir parça ayrıca sıvı lastik kaplama. Uygulanan yüzeylerde lastik kaplanarak, koruyup yalıtıyor asit, tuz, yağ ve bazik maddelere karşıda dayanıklı. İşimiz garantili diyor. SEMRA AMAN AKYÜREK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code