Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kadın…

Kadın…
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( nihanmerve@gmail.com )
815 views
18 Ocak 2017 - 9:10

KADIN…

 

Duruşuyla, ruhuyla, sevgisiyle….

Dünyada kadının var olduğu andan itibaren düzen kurulur. Sistem yavaş yavaş işlemeye başlar. Toplumsal hayat düzene girer. Güzel evlatlar yetişir. Kadının gücüne inanan, güvenen toplumlarda anaerkil düzene geçilir. Kadına değer verilir, kadın her alanda başarılı işler ortaya koyar. Kadınların gücünü hazmedemeyen ve toplumsal hayatta kadını ötekileştiren düzenler ise ataerkil olarak adlandırılır. Bu toplumlar gerileyerek kapitalizmin esiri haline gelirler. Çalışmayan üretmeyen kadın, ikinci sınıf insan statüsüne getirilir.

Bu iki farklı yönetim şekli ilk uygarlıklardan günümüze kadar devam etti. Kadına değer vermeyen toplumlarda gericilik hakim oldu ve yıkıma giden süreci başlattı. Kadınla erkeğin birlikte çalışıp ürettiği toplumlar ise hızla ilerledi.

Yine de gün geçtikçe gelişen koşullara rağmen çalışan kadına bile baskılar artmaya başladı. Mesai süreleri arttırıldı, yarım maaş verildi, kadın işçi çalıştırmak tercih edilmedi.

Bu süreci izleyen günlerde Amerika da kadın hareketi başladı. New York’ta dokuma işçisi 40 bin işçi “eşit işe eşit ücret” talebiyle greve çıktılar. Patronların emri ile tekstil fabrikasındaki işçiler devletin kolluk güçleri tarafından fabrikaya kilitlendiler, ardından eylemdeki işçilere saldırıldı. Fabrikaya kilitlenen çoğu kadın 129 işçi yanarak öldü. Bu direnişten sonra ,İşçi kadınların mücadelesi ile anlam kazanmış olan 8 Mart, 1910 yılında Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edildi. Kadının üretimdeki yeri bu aşamada oluştu.

Türk toplumunda ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara yönelik verdiği haklar ise tüm dünyaya emsal olacak türdendi. Kadının yeri Türk toplumunda çok önemli bir yerdeydi. Peki şimdi ne oldu da kadınlar ötekileşti? Neden otobüste bile güvenle yolculuk edemez hale geldiler? Şort giydiği için bir tekmeyle onurları incindi. Kadınları kıskanan ve çekemeyen zihniyet devreye girdi. Ama herkese ve herşeye rağmen kadın, dimdik duracak bunları da atlatacak. Toplumda da söz sahibi olarak yaptığı başarılı çalışmalarla ve var olduğu müddetçe kendini en iyi şekilde ifade edecek. Yeter ki inanalım…

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.