KADİR GECESİNDE CAMİLERE AKIN ETTİLER

Yazı boyutu

Balıkesir de kadir gecesi nedeniyle vatandaşlar camiye akın etti.

Başta Zağnos Paşa Camisinde ve Balıkesir’in bütün camilerinde kutlanan gece de vatandaşlar sabaha kadar açık olan camilerde namaz kıldılar, dua ettiler ve Sakal-ı Şerif ziyaretinde bulundular.

Kadir gecesini ihya etmek için ikindi vaktinde camide yerlerini almaya başlayan vatandaşlar iftarlarını evden getirdikleri iftariyeliklerle Zağnos Paşa Camisinde açtılar. Caminin çevresinde Kadir gecesi münasebetiyle hayırseverler tarafından lokmalar döktürüldü, kandil simitleri ve pideler camide bulunan vatandaşlara ikram edildi.

CADDELER KAPANDI

İftar sonrası vatandaşlar teravih için saflarda yerini alırken, restorasyon nedeniyle kapalı olan Zağnos Paşa Camisinin yerine yapılan çadır mescide ve bahçede yer bulamayan vatandaşlar caminin çevresindeki caddeleri trafiğe kapatarak namazlarını kıldılar.

SAKAL-I ŞERİF BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Kılınan teravih namazının ardından kadir gecesine özel sabaha kadar açık olan Zağnos Paşa Camisinde vatandaşlara sakal-ı şerif ziyareti ve tespih namazı kıldırıldı. Teravih namazının ardından ziyarete açılan Sakal-ı Şerif’i görebilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar Sakal-ı Şerif ziyaretinde duygu dolu anlar yaşadılar.

Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari’ nin Kadir Gecesine özel gazetemize yaptığı açıklamada, “Bu gece Mübarek Ramazan aynın sonlarına doğru yaklaştığımız ve 27. gecesini idrak ettiğimiz kutlu bir gece, Kadir Gecesi’ne kavuştuk. Bu gece vesilesiyle ilimizde bir çok etkinlik düzenlendi, mukabelelere ilaveten 6 camide Sakal-ı Şerif ziyareti, 10 camimizi de sabaha kadar açık tutup, vatandaşımızın doyasıya ibadetine imkân sağlayacağız. Ayrıca vaaz ve nasihatlerle başlayan bu geceyi kutlama programlarımız halkımızın evlerine döndüğünde seccadelerinin üzerinde hüzünlü ve göz yaşları ile yapacağı ibadetler devam edecek. Gecenin hayırlı mübarek olmasını, hayırlara vesile olmasını ülkemiz için bütün İslam alemi için güzelliklere vesile olmasını Mevla’dan niyaz ediyorum, herkesi Kandilini kutluyorum” dedi. SAMET AYDIN

 

 
 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir