KARDELENDE EN GÜZEL RÜYA

Yazı boyutu

Çocukça Sayfasının bugün ki sahipleri Kardelen Kreş’in minikleri. Yazı dolu dolu geçiren çocuklar Kardelen Kreşte oynayarak öğrenmenin ve yazın tadını çıkarıyorlar. Pek çok aktivite ile Balıkesir’de at binerek bazen satranç oynayarak ya da tiyatrolarla eğlenceler düzenleyerek oynayarak sosyal olmanın güzelliğini ve faydasını yaşayarak öğrenen çocuklar, Kardelen’e gelirken koşarak geliyor.

Kardelen Kreş kurucu Müdürü Ali Köse, 8 aylıktan 4 yaşına kadar olan çocukların öğle vakti iki saat uykuya ihtiyacı olduğunu ve kreşlerinde bu yaş grubu için belirli saatlerde uyku programları yaptıklarını ifade etti. Kreşlerindeki yaş grupları arasında İki farklı uyku çeşitliliği olduğunu belirten Ali Köse, Kardelen kreşteki 12 ay ve 15 ay arası çocukların günde 2 defa uyuduğunu, 15 ay üstü 4 yaşına kadar olan çocukların ise öğlen yemeğini yedikten sonra saat 12 buçuk da uykuya geçtiğini ve günlük 2 saat uyuduklarını ifade etti.
UYKUYA BİR ADIM
Anne karnından 4 yaşına kadar gündüz 2 saat uyku çocuklar için büyük ihtiyaç olduğu ifade eden Kardelen kreş sorumlu müdürü Uzman Esin Baydar çocukların her gün öğle vakti 1 ile 3 arası veya 2 ile 4 arası uyku almaları fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimini sağlayacağını ifade ediyor. Baydar pijamanın çocuğun uyku uyumasına karar vermesi için bir adım olduğunu ve oda düzeni, aydınlatma ve yatağın uyku uyumada büyük bir adım olduğunu belirtiyor.

Sena Varlık: Uyku Uyumayı çok seviyorum, burada her gün düzenli olarak uyuyoruz ve oyunlar oynuyoruz eğleniyoruz.
İbrahim Altınöz: Uyku uyumak çok güzel ve yararlı. Biz uykularımızı düzenli ve tam uyursak daha sağlıklı bir şekilde büyürüz.
Ömer Alp Katrancı: Gündüz kreşimize geldiğimizde oyunlar oynayıp resimler çiziyoruz ve yemeğimizi yedikten sonra her gün 2 saat uyuyoruz. Düzenli uyursak daha güçlü ve sağlıklı oluruz.

Armağan Birol: düzenli uyku uyumak bizim daha iyi gelişmemizi sağlıyormuş. Bende her gün düzenli uyuyorum ve daha sağlıklı bir çocuk ve büyüyünce daha güçlü bir çocuk olmak istiyorum.

Yalnızca bir dinlenme aracı değil
Uyku, beyin başta olmak üzere tüm organların re jenerasyonu için şarttır. Uyku sırasında stres hormonları azalırken büyüme hormonu salınımı artar. Bu sayede uyku sırasında vücut kendini onarır, yeniden yapılandırır, protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazırlar.
Düzenli Uyku Hafızayı da güçlendiriyor
UYKU saati çocuklar için büyük bir öneme sahiptir. Çocuklar uyku sırasında büyür. Çocuklar ne kadar küçükse, büyüme o kadar hızlı, uyku ihtiyacı da o kadar fazladır. Düzenli uyuyan çocuklarda büyüme daha hızlı olur. Yine bu çocuklarda öğrenmenin daha net, hafızanın daha güçlü olduğu ortaya konmuştur. Yetersiz uyuyan çocuklarda durum tam tersidir. Yapılan çalışmalarda Yeterince uyuyamayan çocuklarda obezitenin daha sık olduğu saptanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code