Kırsal kesime bilinçli işgücü

Yazı boyutu

Kırsal kesimde istihdam ve eğitim amaçlı ‘Tarımsal nüfus gençleşiyor’ projesi kapsamında düzenlenen kurslara katılanlara sertifikaları törenle dağıtıldı. Proje kapsamında il genelinde 20 bin çiftçiye de eğitim verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İŞKUR arasında anlaşma çerçevesinde düzenlenen “Sürü Yönetimi Elemanı Benim Kursu”na katılanlar, Şamlı Mahallesinde yapılan törenle sertifikalarını aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İŞKUR arasında istihdamın korunması ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla 2013 yılında 3 yıl süreli imzalanan Aktif İşgücü Piyasası Programları İşbirliği protokolü kapsamında düzenlenen kurslardan birisi olan “Sürü Yönetim Elemanı Benim” projesine katılan 21 kursiyer sertifikalarını aldı.

EĞİTİMLER ÇİFTÇİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş törende “Bakanlığın ve İŞKUR tarafından 2013 yılında başlatılan istihdam arttırmaya yönelik eğitim projelerinin 2014 yılında da ilde bu uygulama kapsamına alındığını söyledi. Müdür Erdurmuş , tarımsal nüfus gençleşiyor projesi kapsamında 136 çiftçimizi eğitim belge vermeyi uygun gördük diyerek yapılanları şöyle anlattı: Eğitim ve sınav sonunda yine sürü yönetimi elemanı benim projesi kapsamında da 160 çiftçimiz bu eğitimlere katılarak belge almaya hak kazandılar. Tarım teşkilatı ve bakanlık olarak bu program kapsamı dışında da önemli eğitim projelerimiz, programlarımız var. İlimiz de 2014 yılında yaklaşık bin 200 eğitim programı kapsamında 20 bin çiftçimizi hem bitkisel, hem hayvansal hem de gıda hijyeni konularında çeşitli bilgilendirmelerden geçirdik.

TARIMSAL NÜFUSUMUZ FAZLA

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş 2015 yılı içerisinde yaklaşık Tarımsal Nüfus Gençleşiyor kapsamında 29, Sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi kapsamında 17 kurs planladık diyerek şunları söyledi: İlgili bakanlıkça da onaylandı inşallah şubat ayı gibi yürürlüğe girecek. Balıkesir tarım şehri. Her zaman ifade ettiğimiz gibi ürettiği ürünlerle Ülkede marka olmuş bir şehir. Bakanlık olarak biz bu ürünleri destekleme noktasında da Türkiye’de ayrılan tarımsal desteğin yüzde 3,5’u Balıkesir’deki çiftçilerle buluştu. Geçen yıl yaklaşık 235 milyon TL Balıkesir çiftçisine değişik kalemlerde hayvancılık desteği süt, et desteği, yem bitkisi gibi destek ödedik. Tabi her zaman söylüyoruz Balıkesir çiftçisi bunu inkâr etmeden yapılan bu çalışmayı toplam 520 milyon TL 2014 yılında tarımsal ve tarımsal sanayiye dayalı ihracat olarak gerçekleştirdi. Bu da ilimizde toplam ihracatın diğer sanayileri kattığımızda toplam ihracatın yüzde 40’ına tekâmül ediyor. Yaptığımız çalışmalarla bu eğitimlerimizin hem miktar olarak ürün verimliliği olarak tüketicilerimiz için sağlıklı tüketim alanında ciddi bir katkı sağlayacağını umut ediyorum.”

BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Tarım ve hayvancılık konusunun Balıkesir ve Karesi İlçesi için önemli olduğunu belirten Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu Balıkesir geçiminin önemli bir kısmını tarımdan sağlıyor’ dedi. Erdoğdu, Çiftçimizin atadan deden görme usuller yanında artık çağdaş bilimin gerektirdiği yeni üretim usullerini de öğrenmesi gerekiyor. Çiftçimiz de bunun farkında bu teşkilatlarımızca düzenlenen kurslara gerçekten iyi ilgi gösterildi.’ şeklinde konuştu.

YATIRIM YAPILAN HER SEKTÖRE İHTİYACIMIZ VAR

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman Balıkesir’de yapılan çalışmalarda istihdamı nasıl artıracağımıza bakıyoruz diyen Vali Yaman il’de açılan kurslarında bu kapsamda açıldığını belirtti. Balıkesir bilindiği gibi tarım ve hayvancılığın yapıldığı illerden bir tanesi ve çok ciddi yatırımlarımız var diyen Vali Yaman ‘ilimize yatırım yapılan her sektöre ihtiyacımız var. Türkiye 2023’te dünyada ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke. O nedenle de her yapılan yatırıma eleman bulmak durumundayız. İlimizde en fazla tarım ve hayvancılığa yatırım yapılıyor. Şunu söylemek lazım; bizde ayakkabı boyacısından uçak mühendisine kadar bir sürü sektörde eleman açığını kapatmak durumundayız. O nedenle kurslar açıyoruz. Bugün de İŞKUR ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün açtığı onlarca kurstan bir tanesi de bu. İnşallah bu kurslar ilimizin istihdamını arttırmaya yönelik katkıları olacak. Çünkü ilimiz istihdam imkânı açısından yüzde 44’lerde ve bunu artırmamız gerekiyor.’ dedi. Konuşmaların ardından kursa katılan kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifikaların yanında katılımcılara kepenek ve şapka hediye edildi. HABER: FATMA KARA

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir