Kızılay rekor kırdı

Yazı boyutu

Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi, yaptığı yardım çalışmaları ile büyük bir kesime ulaştı, binlere koli gıda, konserve et, giysiler, ihtiyacı olanlara ulaştı. Balıkesir’de, kan bağışı toplamada Türkiye ortalamasının üzerine çıkıldı.

Anketlerde en güvenilir yardım kuruluşu olarak görünen, Ülke genelinde ve dünya çapında yaptığı yardımlarla ün salan Türk Kızılayı’nın Balıkesir Şubesi, yardım çalışmaları ile bir rekora imza attı ve kan bağışı toplamada ise Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi, kan bağışı toplama çalışmaları ile 2014 yılı için hedeflenen 34 bin ünite kan bağışını yüzde 97 oranında gerçekleştirdi. Balıkesir il genelinde 33 bin 128 ünite kan toplanarak Türkiye ortalamasının üzerine çıkıldı. Kızılay Balıkesir Şubesi Başkanı Hüseyin Gündoğan, şubelerinin çalışmaları ile igili çarpıcı bilgiler ve rakamlar verdi. Kızılay Balıkesir Şubesi’nin en büyük projesinin ise içinde Öğrenci Evi, Aşevi, Sevgi Mağazası bulunan bir merkez olduğunu açıkladı. Gündoğan, Merkezin inşaatının Küçük Sanayi 2. Kapısı karşısında devam ettiğini bildirdi.

YARDIMLAR BÜYÜK MİKTARLARA ULAŞTI

Kızılay Bayrağı, Türk Bayrağı ile birlikte 60 ülkede dalgalanıyor ve Kızılay, nerede  bir felaket, olağanüstü bir durum varsa yetişiyor, yardımalarını ulaştırıyor. Türk Kızılayı  Balıkesir Şubesi Başkanı Hüseyin Gündoğan, Şubelerinin 2014 yılında yaptığı yardım çalışmaları ile ilgili şu rakamları verdi: Ramazan ayında 853 aileye gıda kolisi dağıtıldı. Soma Maden Şehitlerine 34 koli gıda, Balıkesir’de bağışlanan bin 157 adak kurbanının eti 372 aileye dağıtıldı, bin 324 kutu (10 bin 592 kg.) kurban eti kavurması dağıtıldı, dağıtılan gıda ve et yardımı toplam 2 bin 43 aileye ulaştı. Gıda, giysi, ayakkabı, battaniye gibi yardımlardan oluşan desteğe ulaşanların toplam sayısı ise 4 bin 482 kişiyi buldu.

76 BİN LİRA ZEKAT DAĞITILDI

Ramazan ayında toplam 76 bin TL. zekat dağıtıldı. Kişi başına 250 TL. olmak üzere 304 kişi bu yardımdan yararlandı. Yatılı Bölge Okularında (YBO) kalan (Dursunbey, Kepsut, İvrindi, Balya, Bigadiç, Sındırgı’daki yatılı okullarda) 2 bin 75 öğrenciye giysi yardımı yapıldı. Bu giysiler dağıtılırken rasgele değil, öğrencilerin beden ölçüleri belirlenerek dağıtım yapıldı. Kızılay’ın yaptığı yardım çalışmalarından biri de Sevgi Bohçası uygulaması. Sosyal güvencesi olmayan, doğum yapmış kadınlara içinde bebeğinin bütün ihtiyaçlarının bulunduğu; ‘Sevgi Bohçası’ adı verilen bir çanta hediye ediliyor.

GÜNDE ÜÇ BİN KİŞİYE YEMEK

Türk Kızılayı Balıkesir Şubesi, şu günlerde büyük bir projeyi uygulamaya koymuş olmanın heyecanını yaşıyor. Balıkesir Kızılay, Sanayi 2. Kapısı karşısında ki bölgede  içinde Öğrenci Evi, Aşevi, Sevgi Mağazası bulunan bir merkezi kuruyor. Bu merkez, öğrencilere yönelik sosyal çalışmaların yanında, ihtiyacı olanlara giysi yardımları yapılan, günde 3 bin kişiye sıcak yemek verilen önemli bir uygulama olacak.

KIKILAY BALIKESİR ŞUBESİ

ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Balıkesir kan bağışında ülke ortalamasının üzerinde. 2014 yılı hedefinin 34 bin ünite kan olarak belirlenen bağışının yüzde 100 gerçekleşmesine ise 3 puan kaldı. Balıkesir’de bağışçılardan 2014 yılında 33 bin 128 ünite kan toplandı. Türk Kızılay’ı Balıkesir Şubesi Başsanı Hüseyin Gündoğan, kan bağışı toplamada Balıkesir’in çok başarılı olduğunu, ama hala ülke genelinde yüzde 85 kan bağışı açığı olduğunu vurguladı. Gündoğan, “Kan bağışı konusunda hastalara; hiç bir sağlık kuruluşunda ‘Kızılay’dan kan getirin’ denmiyor. Buna da fırsat da vermiyoruz. Kan bağışı için alınan bir ünite kan 350-400 mililitre ediyor. Kan bağışı yapanların çok ayrıntılı kan tahlillere de yapılıyor ve sonuçları bildiriliyor, bir hastalığı varsa bağışçı uyarılıyor. Kan bağışı yapan kişiye bu bağışından kimin yararlandığı da bir kısa mesajla bildiriliyor. 18-65 yaş arasında sağlıklı her birey kan verebilir. Kadınlar yıldı üç defa erkekler isi yılda 4 defa kan verebiliyor” dedi.

BALIKESİRİ’DE KÖK HÜCRE İÇİN KAN BAĞIŞI

Hüseyin Gündoğan, Balıkesir’de iki aydır yeni ve çok önemli bir çalışma yapıldığını da açıkladı. gündoğan, “İki aydır kök hücre için kan bağışı alıyoruz. Kök hücre bağışı için vatandaşlarımız bir tüp kan verdiklerinde Kızılay kan merkezi verilerinde bilgiler depolanıyor. Bu bağışlar, sadece Türkiye’de ki değil diğer ülkelerde ki kanser hastaları için de bir umut oluyor. Yabancı ülkelerde ki bağışçıların bağışları da Ülkemizde umut oluyor. Karşılıklı bir işbirliği var” bilgisini verdi.

MÜLTECİLERE 3 BİN BATTANİYE

Suriye’de yaşanan savaş sonrasında ülkemize akın eden mültecilerden büyük bir bölümü de Balıkesir’de yaşıyor. Hüseyin Gündoğan, mültecilera yapılan yardımlarla ilgili olarak; “2014 yılında Balıkesir’de ki Suriyeli bin 588 mülteciye giysi dağıtıldı. Halen de dağıtılıyor. Kışın başlamasından bu yana Suriyeli göçmenlere 3 bin battaniye dağıtıldı” bilgisini verdi.  Gündoğan, Soma’da yaşanan maden faciası sırasında, Ermenek’te ki maden kazasında bu bölgelerde olduklarını, kazazedelere ve ailelerine gıda ve giysi yardımı yanı sıra psikalojik destekte de bulunulduğunu bildirdi.

KIZILAY EN GÜVENİLİR YARDIM KURULUŞU

Türk Kızılayı Genel Merkezi geçtiğimiz günlerde bir anket çalışması yaparak Kızılayı’ın kamuoyundaki imajını araştırdı. 3 bin 645 denekle yapılan anket, toplumun yüzde 87.8’lik kesiminin Kızılay’a güvendiğini gösterdi. Anketin diğer sonuçları ise şöyle: Bu ankette ‘bize bir yardım kuruluşu ismi söyler miziniz?’ sorusuna ankete katılanların yüzde 77.8’i ‘Kızılay’ yanıtını verdi. Kızılay’a takip eden en yakın yardım kuruluşunun ise yüzde 32’de kaldığı görüldü. ‘Kızılay başarılı mı’ sorusuna yüzde 92’lik kesim evet dedi. ‘Kızılay olaylara zamanında ulaşıyor mu’ sorusuna karşılık ise yüzde 87 oranında evet denildi. Sivil bir kuruluş olan Kızılay’ı bir devlet kuruluş sananların oranı ise yüzde 43 ve ‘Kızılay’ın en bilenen hizmeti nedir’ sorusuna ise yüzde 77.3’lük kesim ‘Kan toplama’ yanıtını verdi.  HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir