Köylünün gündemi SEKA

Yazı boyutu

BÜYÜKŞEHİR  Merhaba Gazetesi ekibi kamuoyunun merakla takip ettiği Seka Kağıt Fabrikası ve Fabrika bünyesinde ayrı bir ünitenin varlığının santrali ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur gündemdeki konuya dair B.Merhaba’nın sorusunu yanıtladı. Başkan Uğur’ Balıkesir ve Balıkesir’in geleceği için bu fabrika gerekli dedi ve çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.’ Tepki var ne diyorsunuz sorusuna ise ‘Muhalifler hep muhalif ona bakarsanız Çay Deresi içinde muhalifler, biz Balıkesir’in menfaatini düşünüyoruz’ ifadelerini kullandı.

PAŞAKÖY’de  bazı vatandaşlar  geçmişte yapılan ‘Paşaköyden bir kişi dahi almayız söylemlerine  takılmış ve yaşananları unutmamış. Elbette ki Balıkesir’in kazanmasını bizde isteriz diyor. Bazı Basın organlarında konu hala termik Santral olarak dile getirilirken ÇED Başvuru dosyasındaki  ‘Kağıt üretim Tesisi ve Enerji Santrali’ yazısına binaen Albayrak Kağıt Grubu Genel Müdürü Ahmet Taşçı buhar kazanı kojenerasyon sistemi ile çalışacak’ diyor.

ATKÖY Muhtarı Celal Turkan dün yaptığımız mahalle ziyaretinde köylüye duyuruyu köy kahvelerine astığı yazı ile yaptığını belirtirken sohbetimize katılan bazı vatandaşlar konuyu sizden duyduk diyerek düşüncelerini MERHABA ile  paylaştlar ve ‘Bilgilenmek istiyoruz’ dediler.

EDİP UĞUR ‘BALIKESİR İÇİN İSTİYORUM’

SEKA Kağıt Fabrikası ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur şöyle konuştu: Balıkesir’in ve Balıkesirlilerin kazanması bizim için önemli  İstihdam üretim ve ekonomik faaliyetler için ve Balıkesir’in gelişip büyümesi açısından bu Fabrika bacasının tütmesi önem taşıyor.

MERHABA’nın sorusunu yanıtlayan Başkan Uğur, ‘Oradaki kağıt Fabrikasına buhar lazım ve bu buhardan elektrik enerjisi lazım kojenerasyon ünitesi bu termik santral falan değil neticede biz SEKA’nın Balıkesir’de bacasının tütmesini istiyoruz. İstihdam sağlanmasını istiyoruz. Nakliyecisinden yedek parça satanına kadar bir katma değer yaratarak Balıkesir’e bir katkısı olsun istiyoruz. SEKA’nın Balıkesir’de faaliyete geçmesi lazım. Muhalifleri tatmin etmek mümkün değil sadece burası için değil ona bakarsanız Çay deresi içinde muhalifler. Biz Balıkesir’in menfaatini düşünüyoruz. İstihdamı, üretimi ve ekonomik faaliyeti Balıkesir’in gelişip büyümesi için SEKA’nın biran önce kâğıt üreten bir faaliyete geçmesini istiyoruz.’ dedi.

PAŞAKÖYDEN ÖNCE BİZ VARIZ

ATKÖY Muhtarı kendisine yazı geldiğini ve beraberinde mahalle kahvelerine duyuruyu astığını söyledi. Paşaköy’de yapılan toplantıya kendim katıldım diyen Muhtar, kendi mahallelerinde de ayrı bir toplantı yapılabileceğinin söylendiğini belirterek konuyu takip ettiklerini belirtti. Köy Kahvesinde yapılan sohbetimizde Ahmet Özaltın adlı vatandaş ise Paşaköyden önce biz varız Rüzgarı düşünün Paşaköyden önce bu duman bize geliyor gelecek bize anlatacaklar köyümüzde kimse bunu duymadı duyuru asılmış olabilir ama bilen yok. Fabrikayı isteriz iş olsun Fabrikalar kapanmasın. Fabrika Ekmek kapısı açar herkese fakat çevre kirliliğine karşıyım. Kirletecek ve santral olacaksa biz hayır deriz. Konu ile ilgili bilgilendirme yapmaları gerekir’ dedi

HEM İSTİYOR HEM İSTEMİYOR

Paşaköy  Muhtarı Mustafa İkiz konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şöyle demişti: ‘Buğday, mısır, biber, domates gibi 16 bin dönüm tarım arazisi olan Paşaköy’ün yanısıra hemen dibimizde Çiçekpınar, Büyük Bostancı, Atköy,İnkaya Orhanlı gibi komşu mahallelerimiz de dikkate alındığında etki altına alınacak tarım arazisinin boyutları 100 bin dönümü bulmaktadır. Yine kömürle çalıştırılması planlanan santralin 40 bin nüfuslu bilim yuvamız Balıkesir Üniversitesi’ne mesafesi sadece 700 metre konuyu anlamak istiyoruz. Kağıt Fabrikasına karşı değiliz ama santral sözü kafamızı karıştırıyor. Bir başka çarpıcı nokta ise yaşadığımız şehrin su ihtiyacını karşılayan İkizcetepeler Barajı ile enerji santrali yapılması planlanan nokta kuş uçumu 2 bin metre mesafededir. Bu saydıklarım tehlikeyi en yakından hisseden yerlerdir ancak rüzgârın etkisiyle çevre katliamının yayılacağı çemberin boyutları çok daha uzak mesafeleri hatta şehrin merkezini bile kapsamaktadır. Biz Paşa köylüler olarak yatırıma yada istihdama değil, Soma Termik Santralinden enerji nakil hatlarının yararlanılabildiği bir bölgeye, sırf bir şirket birkaç milyon kar etsin diye çevre kirliliği oluşturulmak istenmesine karşıyız.’dedi.

SEMRA AMAN AKYÜREK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code