Balıkesir Merhaba Gazetesi

BU LİSE BİR HARİKA

BU LİSE BİR HARİKA
746 views
19 Şubat 2016 - 0:29

BU LİSE BİR HARİKA
Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir’de turizm otelcilik eğitimi veren tek lise olma özelliğini taşıyor. Yiyecek içecek hizmetleri ve Konaklama seyahat hizmetleri alanında eğitim veren lise, turizm alanındaki bölgesel istihdama katkı sağlamayı hedefliyor.
2013-2014 eğitim öğretim yılında Atatürk Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi olarak eğitime başlamış olan ve geçtiğimiz yıl adı Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak değişen bu lise, turizm otelcilik alanındaki nitelikli iş gücünü arttırmayı hedefliyor. Yiyecek –İçecek Hizmetleri Alanı ve Konaklama Seyahat Hizmetleri alanında bölümleri olan turizm lisesinde toplam 270 öğrenci öğrenim görüyor. Bu öğrencilerin 102’si Yiyecek-İçecek Alanında, 49’u Konaklama-Seyahat Alanında eğitim görüyor. 119 öğrenci ise henüz alan seçimi yapmamış olan 9.sınıf öğrencileri.
Kalifiye Eleman Yetişiyor
Ülkemizde hızla büyüyen sektörlerden olan turizm sektörü nitelikli kalifiye eleman sorunu yaşıyor. İstihdam edilebilirlik oranı çok düşük olan bu sektöre eleman yetiştiren Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Balıkesir’in ilk ve tek turizm meslek lisesi olma özelliğini taşıyor. Ekim ayından Nisan ayının sonuna kadar okulda teorik ve uygulamalı eğitim gören öğrenciler, Mayıs ve Ekim ayları arasında çeşitli otellerde stajlarını tamamlıyorlar. Genellikle Balıkesir Merkez, Bodrum, Antalya, Ayvalık ve Erdek gibi turistik merkezlerde staj gören öğrenciler bu sayede yabancı dillerini geliştirme imkanı da buluyorlar. Staj süresince mesleki deneyim kazanan öğrenciler bunun yanı sıra asgari ücretin 4’te 3’ü oranında ücret alıyorlar. Staj boyunca öğrencilerin sigortaları yapılıyor.
Harikalar Yaratıyorlar
Yiyecek-İçecek alanında öğrenim gören öğrenciler mutfak atölyelerinde birbirinden lezzetli yiyecekler hazırlayarak yaratıcı sunumlar eşliğinde uygulama notları alıyorlar. Bu bölümde okuyan öğrenciler Gastronomi alanında okumak istediklerini dile getirirken, dünyaca ünlü şeflerden olmak istediklerini ifade ettiler.
Konaklama Seyahat Hizmetleri alanında öğrenim gören öğrenciler otelin karşılama kısmından odalarına dair tüm bilgileri öğrenirken, insan ilişkilerini geliştiriyorlar. Sorunlara en hızlı çözümleri üretme konusunda kendilerini geliştirerek pratik beceriler kazanıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.