Lozan’ı hatırlattılar

Yazı boyutu

Lozan Antlaşmasının yıl dönümünde Balıkesir ADD, tarafından yapılan açıklamada, “Atatürk’ün, deyişiyle Lozan ‘Türk Ulusunun idam fermanı’ olan Sevr antlaşmasının, tarihin çöp sepetine atmasının adıdır” denildi. Ülkemize bugün de içten ve dıştan gelen saldırılar olduğu vurgulandı.

24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşmasının yıldönümünde bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şubesi, Lozan ve Sevr gerçeğini hatırlattı. Açıklamada, “Küreselleşme maskesi altında tek kutuplu bir sömürü düzeni yaratma çabası içindeki batı emperyalizminin ve içimizdeki destekçilerinin, ulusal devlet yapımızı parçalamak için gösterdikleri çaba ve dayatmaların arttığı günleri yaşıyoruz.  Bugün, Kurtuluş Savaşının ve Cumhuriyet Devriminin yenilgiye uğrattığı güçlerin kaybettiklerini yeniden ele geçirme yolunda önemli mesafe aldıkları bir gerçek” ifadelerine yer verildi.

Lozan Antlaşmasının önemine bir kere daha vurgu yapılan açıklamada, “Türk Milletinin Atatürk Devriminden, imparatorluklar tarihinden gelen derin bir birikimi vardır. Bu birikimin adı; tam bağımsızlıktır, özgürlüktür, antiemperyalizmdir, Lozan’dır. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması, Atatürk’ün deyişiyle ‘Türk Ulusunun idam fermanı’ olan Sevr antlaşmasının, tarihin çöp sepetine atmasının adıdır’. Din sömürüsüne, ırkçı bölücülüğe dayalı tertipleri aşmayı başaran ve Atatürk’ün önderliğinde kenetlenen ulusumuzun iradesi, Lozan’da emperyalist güçleri, hiç beklemedikleri bir dirençle karşı karşıya bırakmıştır” denildi. Açıklamada, “Lozan Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir” olduğu ifadesine de yer verildi. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir