MAKAMI BANDIRMA’YA TAŞIYOR

Yazı boyutu

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ak Parti İl Başkanlığı’nın Grand Asya Otel’de düzenlediği bayramlaşma programına katıldı. Uğur, bundan böyle Bandırma’da faaliyete geçecek Büyükşehir Belediye Hizmet Ofisinde haftanın bir günü bulunacağını ve Bandırma’nın sorunları ve Bandırma’ya yapılacak projelerle ilgili daha yakından ilgileneceğini belirtti.

Ak Parti Balıkesir İl Başkanlığı’nın Bandırma Grand Asya Otel’de düzenlediği bayramlaşma törenine ilgi yoğun oldu. 400 kişilik olarak tertip edilen bayramlaşma programına 750 civarında katılım gerçekleşti. Bayramlaşma Programına Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Ak Parti Balıkesir Milletvekilleri Sema Kırcı, Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, Önceki Dönem Milletvekili Cemal Öztaylan, Ak Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Ak Parti Milletvekili Adayları Hilal Demirözer ve Ayşe Kardaş, Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı Eşref Kasapoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın ve Gençlik Kolları, Mahalle Temsilcileri ile Basın Mensupları katıldı.

Bayramlaşma programında ilk kürsüye gelen Ak Parti İl Başkanı Dinçer Orkan oldu. Orkan’ın kısa konuşması ardından Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı ve Mahmut Poyrazlı da kısa birer bayram konuşması gerçekleştirdi.

Daha sonra kürsüye gelen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, gündemdeki konuları da değerlendirdiği bir konuşma gerçekleştirdi. Uğur, Ak Parti İl Başkanlığı’nın düzenlediği bayramlaşma törenleri ile bayramın birinci günü Balıkesir merkezde 10 ilçe ile, körfezde 5 ilçe ile ve bugün de Bandırma’da 5 ilçenin yöneticileri ile bayramlaşma töreni gerçekleştirdiklerini belirtti. Ak parti’nin gücünü milletten aldığını belirten Uğur, 2001 yılının Aralık ayında kurulan Ak Parti’nin Bandırma ve Balıkesir teşkilat binalarının açılış günlerini anlattı.

ARTIK HAFTANIN BİR GÜNÜ BANDIRMA’DAYIM

Gündemdeki konulara da değinen Başkan Uğur, “15 ayda büyükşehir yapılanmamızı tamamladık. Bu arada Bandırma’ya pek gelemedik ama bundan böyle yeni bir programımız var. Bandırma’da Büyükşehir Belediyesi’nin bir ofisini açarak her haftanın bir günü Bandırma’da olacağım. Bandırma ve komşu ilçelerinin yapılması gereken işleri ile buradan ilgileneceğim.  Bu bölgemiz çok önemli, bu bölgemizdeki 5 ilçemizin toplam nüfusu 251 bin. Bandırma bölgesi için artık “Gold Ring” deniyor yani “Altın yüzük”. Burası Türkiye’nin Avrupa’ya yapacağı ihracat ve ithalatla ilgili önemli bir lojistik üs. Onun için Balıkesir’de BALO projesi kapsamında büyük bir Lojistik Köy inşaatı bitti. Artık Gaziantep’in de Şanlıurfa’nın da, Manisa’nın da Eskişehir’in de ürünleri Balıkesir Gökköy Lojistik Köyü’ne oradan da konteynerlerle önce Bandırma’ya , Tren Ferry ile Tekirdağ’a ve buradan da tüm Avrupa’ya daha hızlı ve daha ucuza gönderilecek.  Biz Bandırma için neler hayal edip , düşünüyoruz? Geçenlerde Büyükşehir Belediyesi’ne “Port Of Rotterdam” işletmesinin yetkilileri geldi. Yani Rotterdam Limanı’nın. Bandırma’yı gezdirdik. Dediler ki, burası bir Rotterdam Limanı olabilir. Bandırma’ya yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar da var. Sabancı’nın yeri var, Çolakoğlu’nun, Akdeniz Yatırım’ın, diğer metal sanayicilerinin yeri var. Bandırma 7-8 yıl içinde Türkiye’nin vizyonu olacak. Burası yılda en az 20-25 milyar dolar ihracat yapabilen, en az 250-300 bin kişiye istihdam sağlayan önemli bir liman şehri olacak. Bugün Bandırma’nın nüfüsu 142 bin. Biz 1 milyon nüfuslu bir Bandırma’yı planlıyoruz. Bandırma Üniversitesi’nin onun için kurdurduk. Biz Bandırma için bunları hayal ederken, Bandırma Belediyesi muhalefet yapmak için muhalefet yapıyorlar. Bakın aynı zamanda Kale Grubu da Bandırma Belediyesi’nden yer aldı. Bandırma Belediyesi’ne 13 milyon lira ödedi.  Kale Grubu burada İnsansız Hava Araçları’nı yapmak istiyor, silah sanayi ile ilgili yatırım yapmak istiyor. Türkiye Ak Parti iktidarı ile nasıl ki, kendi tankını, topunu, tüfeğini, gemisini üretmeye başladıysa, şu anda Türkiye dünyanın en modern İnsansız Hava Aracı’nı üretiyor. Deneme uçuşları yapıldı, en az 2 gün yakıt takviyesi yapmadan havada kalabiliyor. Ama bunlar üretilirken bunlarla ilgili fabrikaların da yapılması lazım.

BANDIRMA’YA 9,2 MİLYON TL HARCAMIŞIZ.

Ama maalesef Bandırma Belediyesi muhalefet yapmak için muhalefet yapıyor.  Büyükşehir kurulduktan sonra 30 Eylül 2014’e kadar bütün su paralarını Bandırma Belediyesi topladı. Ama o toplarken yapmış olduğu masrafların hepsini de BASKİ ödedi. İşçilikleri, personel giderlerini BASKİ ödedi. Mahsuplaştık, 9,5 milyon lira alacağımız çıktı. Ama biz bunu 30 Eylül 2014 tarihinden bu yana alamadık. Onların da ödemeye niyeti yok. Bakın BASKİ’nin bu bölgelere su, kanalizasyon, içme suyu, vidanjör, şebeke ve su deposu onarımları olarak Bandırma ve çevresindeki 4 ilçeye harcadığı para 18 milyon TL. 15 ayda 18 milyon TL harcama yapmışız. Bu Bandırma için 9,2 milyon TL, Erdek için 2,2 milyon TL, Gönen için 4,6 milyon TL, Manyas için 1,3 milyon TL, Marmara Adası için 600 bin TL. Toplamda 18 milyon TL harcamışız.

BANDIRMA’NIN BORCUNU 30 AY TAKSİTLENDİRDİK

Bandırma’dan alacaklı olduğumuz 9,2 milyon TL için BASKİ haciz koydurunca, Bandırma Belediye Başkanımız geldi görüştük, 30 ay vade yaptık. Ama haciz kalkmadı. Çünkü bu amme alacağı olduğu için 9,2 milyon TL’lik borcu 30 ay vade yaptıktan sonra bunun karşılığında Bandırma Belediyesi’nden ipotek almamız lazımdı. BASKi Avukatları da tedbir olsun diye, Bandırma Belediyesi’nin bazı mülklerine haciz koydurdu. Eğer koydurmasaydı, yarına birgün Sayıştay Müfettişleri bize derdi ki, sen bu borcu 30 aya böldün, ama neye güvenerek, neyi teminat alarak böldün diye sorarlardı. Bir de bu amme alacağı olduğundan yüzde 1 faiz işletmek zorundayız anayasaya göre.  Biz iyi niyetliyiz. Biz hiçbir zaman Balıkesir’de yaşayan 1,2 milyon kişiyi birbirinden ayırmadık. Bu muhalefet bu iktidar Belediyesi demedik, bu bana oy verdi vermedi demedik.

ESKİ DEKANLIK BİNASI

Bandırma’da bir tarihi bina var. Bu bina eskiden “Sinek Pavyon” du. Sonra bir ara Fakülte kullandı. 6-7 senedir de metruk bir halde. Cam çerçeve yok, içerisinde kedi ölüleri, fare ölüleri dolu. Berduşların, ayyaşların mekanı olmuş. Bugüne kadar ne Özel İdare, ne Kaymakamlık burayı restore edememiş. İşte biz bunun için Büyükşehir olduk. Dedik ki, burasını Bandırma’ya layık bir hale getirelim, restorasyonunu yapalım, Bandırmalılara hizmet etsin. Bu binanın tapudaki kaydı, Restaurant, Otel, Sosyal Tesis. Oraya ayırdığımız 2,5 milyon TL bütçe var. Oranın restorasyonunu en kısa zamanda yapacağız ve burası Bandırma’ya hizmet eden bir müessese haline gelecek.

OTOBÜS YAKMA HADİSESİ

En son bir otobüs yakma hadisesi oldu biliyorsunuz. Ömerli – Carrefour arasında 6 minibüsün çalıştığı bir hat var. Bunlar geldiler dediler ki biz otobüsleri yenilemek istiyoruz. Tamam dedik, yenileyin ama Büyükşehir’in standardına uyacaksınız. Standartlarımız validatör koyacaksın, kaç kişi bindi, indi kayda girecek. Bunu kabul ettiler, sözleşme imzaladık. Ancak bu arkadaşlara biz yeni bir hat falan vermedik. Yeni otobüslerinin tanıtımı için de İDO önündeki alana inmişler, oradaki şoförlerde sorun yaşamışlar otobüs yanmış . Biz buradaki ulaşımı da düzenlemek istiyoruz. Bandırmalılar klimalı, validatörlü güzel otobüslere binsinler biz de Büyükşehir olarak bunu sağlayalım istiyoruz. Kim hangi durakta iniyor, biniyor ona göre düzenleyelim diyoruz. Ama görüyoruz ki, sadece muhalefet yapmak için muhalefet. ” dedi. ALİ OSMAN ATA

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir