Memur kaybolan yıllarını istiyor

Yazı boyutu

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Yılmaz Kuran, hükümetin uyguladığı ücret politikaları ve enflasyon hesapları sebebiyle memurların ekonomik olarak kaybettikleri yıllarının telafi edilmesini istediklerini söyledi.

Hükümetle 3 Ağustos tarihinde başlayacak olan ve 2016-2017 yıllarını kapsayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde memurlar, ekonomik kayıplarının telafi edilmesini istiyor. Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Yılmaz Kuran, hükümetin uyguladığı ücret politikaları, enflasyon hesaplama yöntemleri ile memurların ekonomik olarak yıllarının kaybolduğunu belirtti. Kuran, “Türkiye Kamu-Sen olarak 2016 yılında yüzde 22 zam ve taban aylığa net 100 TL,  2017’de ise yüzde 20 zam ve taban aylığa net 150 TL istiyoruz” dedi.

Türkiye Kamu-Sen 2016-2017 Toplu Sözleşme taleplerini Genel Başkan İsmail Koncuk’un düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamayı da Balıkesir kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkez’inde düzenlenen basın toplantısında 2013 yılında imzalanan toplu sözleşmenin yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi üzerinde duruldu. 2014 ve 2015 yıllarında memur ve emeklilerin yaşadığı kayıpların toplamda 2000 TL’yi bulduğu ifade edilen toplantıda, bu tutarın 2016 yılı içinde 500’er liralık 4 eşit taksitte ödenmesi talep edildi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı konuşmada “Geçmişin hesabı kapanmadan geleceğe yönelik plan yapmanın anlamsız olduğunu” belirterek “Memur ve emeklilerimizin ekonomik olarak kaybolan yıllarını telafi edin” dedi.

Ekonomik talepler, “2016 yılının tamamı için 2014-2015 yıllarındaki zararların telafisi de dâhil yüzde 22 artış ve taban aylığa seyyanen 100 TL net zam; 2017 yılının tamamında ise yüzde 20 artış ve taban aylığa seyyanen 150 TL net zam” olarak özetlendi.

Açıklamada, “Birçok kamu kurum ve kuruluşunun özellikle taşra teşkilatlarında, elverişsiz çalışma ortamlarında, yetersiz araç gereç ve kısıtlı kaynaklarla, görevini en iyi şekilde yerine getirmek için canını dişine takıp çalışan memurlar adeta unutulmuş durumdadır” denilerek, memurların yaşadığı sosyal sorunlara da dikkat çekildi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir