MUMCU ANILDI

Yazı boyutu

Ankara’da, evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren, araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22’inci yılında Balıkesir’de de anıldı.

Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu (BALDEP) tarafından düzenlenen törende bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu ölümünün 22’inci yılında anıldı. Ali Hikmet Paşa alanında toplanan BALDEP üyeleri sloganla eşliğinde yürüyerek TÜİK önünde basın açıklaması yaptılar. BALDEP dönem sözcüsü Abdurrahman Bulut’un yaptığı açıklamada Uğur Mumcu’nun ölümünün ardından 22 yıl geçtiğini hatırlatarak “Türkiye’de uzunca bir süredir ülkesini ve halkını aydınlatmaktan başka bir kaygısı olmayan ve bu uğurda siyasi cinayetler, işkenceler ve suikastlar sonucunda hayatını kaybetmiş olan bütün basın şehitlerini anıyoruz. 22 yıl önce Türkiye’nin gazetecilerini, yazarlarını ve aydınlarını tehdit olarak görüp öldürenler, bugün onları çeşitli adlar altında gerçekleştirdikleri operasyonlarla tutuklamakta, uzun tutukluluk süreleri ile fiilen cezalandırmakta, yazdıkları yazıları sansürleyerek susturacaklarını sanmaktadırlar. Türkiye’nin Hasan Fehmi, Abdi İpekçi, Musa Anter, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hrant Dink gibi gazetecilerin öldürüldüğü bir ülke olma utancı yıllardır sürüyorsa, bu utanca son yıllarda dünyada en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olma ayıbı eklenmiş olması son derece düşündürücüdür” dedi.

BURASI UĞUR MUMCU MEYDANI

Abdurrahman Bulut TÜİK önünde yaptığı konuşmada “Bu meydanın isminin Uğur Mumcu Meydanı olarak değiştirilmesini geçen yıl talep etmiştik. O günden bu yana bizler bu alanı Uğur Mumcu Meydanı olarak anıyoruz ve anmaya devam edeceğiz. Meydanlara isimlerini halk verir belediyenin de bu talebi acil olarak dikkate alması için bir kez daha çağrı yapıyoruz” diye konuştu.

SERMAYE İÇİN CENNET, EMEKÇİLER İÇİN CEHENNEM

BALDEP dönem sözcüsü Abdurrahman Bulut 24 Ocak Kararlarının Türkiye’yi sermaye için cennet, emekçiler için cehenneme çevirmeyi hedeflediğini ve kararların alındığı günün üzerinden 35 yıl geçtiğini belirterek şunları söyledi; “bugüne kadar hayata geçirilen ne kadar emek düşmanı politika varsa, istinasız hepsinin temelinde 24 Ocak kararlarının olduğunu söylesek kesinlikle abartmış olmayız. İlk olarak 1980 darbesi sonrasında uygulanmaya başlanan “yeniden yapılandırma” uygulamaları, son 10 yılda 1980 sonrasında olduğundan çok daha etkili bir şekilde AKP iktidarı tarafından hayata geçirildi.24 Ocak kararlarıyla hedeflenenlerin büyük bölümü aslında son 12 yıl içinde büyük ölçüde hayata geçirildi. Ayakkabı kutularından çıkan paralar, tapeler, sıfırlama talimatlarını hepimiz biliyoruz. Komplo paralar bizim değil diyenler yargılama kararı çıkmayınca paraları ve faizini almakta gecikmediklerini biliyoruz. İşte bunların hepsi 24 ocak kararlarının nihai sonucudur. Çankaya’nın tontonu kararların altına imza atarken zenginlerin daha zengin yoksulun daha yoksul olarak kalmasına imza atmıştı. Bu sebeplerden dolayı 24 Ocak bizler için kara bir gündür öyle kalacaktır.”

HABER: GAMZE ATİLA

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir