Ölümüne yolculuk devam ediyor

Yazı boyutu

Bütün sahillerimiz kaçak göçmen yolu oldu.

Türkiye sahillerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan kaçak göçmenler, en ilkel şartlarda denize açılıyor. Son beş gün içinde Balıkesir sahilleri de dahil, açıklarda yakalanan kaçak göçmen sayısı bin 914’ü buldu.

Ortadoğu’da yaşanan karışıklıklar sebebi ile çeşitli yollardan Türkiye’ye giren; sayıları milyonları bulan sığınmacı ve mülteciler, sahillerimizden insan kaçakçılarının sağladığı ilkel deniz araçları ile ölümü göze alarak denize açılıyor, Yunanistan’a oradan da diğer Avrupa ülkelerine geçmeye çalışıyor. Neredeyse bütün sahillerimiz kaçak gözmenlerin geçiş yolu oldu.

Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, İstanbul, hatta Trabzon ve Zonguldak gibi Karadeniz şehirlerinin sahillerinde dahi kaçak göçmenler yakalanıyor, denizden toplanıyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı rakamlarına göre son beş günde bu şekilde denize açılan, daha da doğrusu insan kaçakçılarının paralarını alıp, ölüme terk ettiği göçmenlerden yakalanan, denizden toplananların sayısı bin 914’e ulaştı.

ÇOĞUNLUĞU SÜRİYE UYRUKLU

Deniz yoluyla kaçmaya çalışan göçmenlerin ise çoğunluğunu Suriye uyruklu olmak üzere; İran, Irak, Afganistan, Myanmar gibi ülkelerin yurttaşları oluşturuyor.

Sahil Güvenlik güçlerinin arama ve kurtarma çalışmaları sırasında beş gün içinde 14 kaçak, ölü olarak denizde bulundu, 23 kişi de son anda ölümden kurtarıldı. 5 tekne yedeğe alınarak sahile getirildi. İki göçmen kaçakçısı yakalandı. Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, İstanbul, hatta Trabzon ve Zonguldak gibi şehirlerin sahilleri dahi kaçak yolcularla doldu.

Balıkesir/Ayvalık, Altınova, Yumurta adası; Çanakkale/Ayvacık, Behramkale, sivrice burnu; Muğla/Bodrum, Akyarlar, Gümüşlük açıkları;

Edirne/Enez açıkları, İzmir/Seferihisar, Foça ve daha birçok bölgede kaçaklar yakalanıyor.

 

CEMİL YURTMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code