Saygı dolu olmalıyız

Yazı boyutu

Saygı, denilen olguya herkes kendince anlamlar yüklemektedir. Peki gerçek saygı nedir? Saygı kelimesinin anlamı nedir? Saygı önemsenmiyor gibi görünse de toplumu, aileleri, insanları bir arada tutan bir olgudur. İçerisinde çok fazla anlam gizler. Mehmet Akif Ersoy İlkokulu öğrencilerinin Değerler Eğitiminde işledikleri Saygı konusunu konuştuk.

CİHAN AKYÜZ: Yavru kedilerin annesi kedilerine nasıl sıcak davranırsa saygı da öyle bir şey benim için. Bazen televizyonlarda bile görüyoruz köpekler kedi yavrularına sahip çıkıp onları besliyorlar. Hayvanların yüreklerinde bile saygı olduğuna göre insanlar da birbirine saygı duymalıdır.

TUĞBA BAYCAN: Herkese karşı saygılı olmalıyız. Büyüklerimize saygılı olmalıyız. Arkadaşlarımıza saygılı olmalıyız. Arkadaşlarımıza bağırmamalıyız. İstemeyerek bağırırsak da özür dilemeliyiz. Annemize, babamıza, dayımıza, halamıza, yengemize saygılı olmalıyız. Herkes birbirine saygılı olmalı. Birbirimizi sevmeliyiz. Mesela arkadaşınız size saygı göstermedi ama siz ona göstermelisiniz.

İBRAHİM GÜLDÜREN: Sevgili arkadaşlarım ilk başta kendimize saygı duymamız gerek. Annemize babamıza kardeşimize saygı duymalıyız. Herkesin kendi öz fikri olabilir herkesin fikirlerini de saygı duymalıyız. Sonra okulumuzda sınıf arkadaşlarımıza, öğretmenlerimize saygı duymalıyız. Başka ülkelerdeki arkadaşlara da saygı duymalıyız. Bir gün bir arkadaşımla beden dersinde tartışıyorduk. Farklı oyunlar oynayalım dedik. Sonra ben herkesin haklarına saygı duyacağımı anladım bir ders benim bir ders de onun istediği oyunu oynadık. Saygı demek sadece annemize babamıza demek değildir, hoşgörülü güzel sözler söylemekte saygıdır.

HATİCE DÖNER: Bir gün benim başıma bir olay geldi. Otobüse binmiştim sonra yaşlı bir teyze geldi ve yer yoktu. Bende yerimden kalktım onun için. Teşekkür etti. Bende “Ne demek vazifemiz” dedim. Çok mutlu oldum. Bence çocuklar yaşlılara saygılı olalım. Daha iyi olur. Çünkü saygılı demek iyi bir insan demektir. Bir gün bizde yaşlanacağız ki örnek olalım. Büyüklerimize özellikle saygı gösterelim.

VELİCAN ALTINDEMİR: Saygının ne demek olduğunu anladığımdan beridir herkese saygılı davranıyorum. Herkes birbirine saygılı olmalı. Büyüklere, küçüklere herkese saygı göstermeliyiz.

AYŞE MELEK: Saygı demek karşımızdaki kişiye önem vermektir. Onla her zaman gurur duymaktır. Örneğin bir kişiye farklı düşüncelerinde saygıyla dinliyorsak onun gibi mesela. Her kişinin içinde saygı vardır, saygı ona güvenmek onu saymaktır. Örneğin İstiklal Marşını söylerken nasıl saygı duruşunda duruyorsak onun gibi. Atatürk’e saygımız gibi. Saygılı kişiler oldukça dünya daha güzel olacaktır.

SELMAN FATİH AKÇA: Saygı denince akla ilk önce birbirimize duymalıyız, önem vermeliyiz. Mesela bir yerde gezerken arkadaşlarımızı akrabalarımızı komşularımızı gördüğümüzde onlara selam vermeliyiz. Mesela dedenizi ziyarete gittiğinizde onun elini öpmeli, hal ve hatırını sormalıyız. Saygıya önem vermeliyiz.

ZEYNEP BENLİ: Saygı duymak için sevmemiz gerekmez. Bence herkese saygı duymalıyız. Yaşça bizden büyük olanlara, ailemize yani herkese saygı duymalıyız. Saygı duyarsak seviliriz. İyi bir şey yani saygılı olmak. Saygı varsa sevgi de olur.

OSMAN MELİH TANKOÇ: Aile büyüklerimize karşı saygılı olmaya kötü söz söylememeye dikkat etmeliyiz. Aile büyüklerimi sevip sayar saygı duyarım. Neden derseniz onlar benim büyüğüm. Ne olursa olsun aile büyüklerimi sevip saymak benim görevim. Ne olursa olsun annemi babamı ablamı ve kardeşime saygı gösteririm. Sadece büyüğüm olduğu için değil onları sevdiğim için saygı gösteririm. Ben hasta olduğumda annem babam koşar. Onları çok seviyorum. Sadece onlara değil arkadaşlarıma da öğretmenlerime de herkese saygı duyarım.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir