Seyyah-ı Fakir Havran’daydı

Yazı boyutu

Anadolu’nun kültür zenginliğinin anlatıldığı TGRT Televizyonunda yayınlanan Sayyah-ı Fakir isimli programın çekim ekimi, bu defa Havran’daydı. Ekip, ilçenin geleneklerini, tarihini, kültürünü anlatan çekimler yaptı.

TGRT Belgesel ekranlarında yayınlanan Seyyah-ı Fakir adlı program, Havran’da ilçenin kültür ve turizm potansiyelini tanıtan çekimler gerçekleştirdi.

Raşit Ağzıkara’nın aktif ve mizahi sunumuyla Anadolu’yu en ücra köşelerine kadar karış karış gezip insan hikayeleri anlatıyor. Gelenekleri, kültürleri, yemekleri, adetleri farklı bir üslupla ekrana taşıyan program, hem eğlendiriyor hem de öğretiyor.

Havran’a özgü Sura yemeği ve Höşmerim’in yapılışının anlatıldığı bölüm Tarihi Hocazade Konağı bahçesinde gerçekleşti. Çekimlere katılan Belediye Başkanı Emin Ersoy, Sura yemeğinin Havran’ın lezzeti ve tadı olduğunu belirterek Höşmerim’in Ana vatanının Havran olduğunu anlattı. Televizyon ekibi de, Sura yemeği ve Höşmerim tatlısına hayran kaldı.

Seyyah-ı Fakir isimli Program çekimlerinde Havran Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezinin ortaklaşa yürütülen ev hanımlarına yönelik ‘Hanım Eli Projesi de anlatıldı. Proje Koordinatörü Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nuri Sağlam, konuyla ilgili bilgiler verdiler.

 

KOCASEYİT DE ANLATILDI

Çanakkale Kahramanı Havranlı Seyit Onbaşı’nın savaşta giydiği kıyafetlerin üretimi ve bayanların hazırladığı el emeği göz nuru ürünlerin tanıtımı yapıldı.Televizyon Ekibi Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı’nın memleketi olan Kocaseyit Mahallesinde hem anıt müzede hem de kabri başında çekimler yaptılar. Kocaseyit’in Torunu Muhammet Yıkar, dedesinin kahramanlığını anlatırken zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı. Ekip, Havran Barajı, Havran cadde ve sokakları yöresel meyve ve sebzelerin yer aldığı halk pazarı, tarihi konak ve yapılardan görüntüler aldı. Seyyah-ı Fakir ekibi son olarak Ege bölgesinde tek olan minyatür at arabası imalatından çekimler yaptılar. İşletme sahibi Ahmet Büken, yapılan at arabaların yurt içine satışını yaptıklarını belirterek satışlardan memnun olduklarını dile getirdi.Televizyon ekibi, Belediye Başkanı Emin Ersoy’a örnek ev sahipliğinden dolayı teşekkür ettiler. haber merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code