TÜKETİCİ BANKALARDAN ŞİKAYETÇİ

Yazı boyutu

Tüketici Federasyonunda 5 üye ile temsil edilen ve Türkiye’ de uzun zamandır Tüketicinin yanında yer almaya devam eden Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKO- DER) ’ in Balıkesir şube başkanı Necdet Bayhan Tüko- Der’ in hedefleri ve işleyişi hakkında B.Merhaba’ ya konuştu. Başkan Bayhan Balıkesir’ deki tüketici hak ihlalleri konusunda, tüketicilerin en fazla şikâyet ettiği kurum’ un bankalar olduğunun altını çizdi.

Balıkesir de hakem heyetlerine en çok yapılan şikâyetlerden bahseden Bayhan “ Hakem heyetlerine Balıkesir’ lilerin en çok yaptığı şikâyet Bankacılıkla alakalı. Hemen hemen yüzde 70 gibi bir oranda bankaların haksız şartlarda standart sözleşmelerle imzalattırdıkları ve aldıkları haksız paralar var.  Vatandaşlarımızda yaşadıkları mağduriyeti hakem heyetine iletiyor. Bankalardan sonra daha çok satışlarla ilgili bunların yönetmelikleri var ve bakanlıkça düzenlenmiş. Yaşlı güçsüz insanları yönetmeliklerle aldatarak vatandaşı dolandırıyorlar” dedi.

“BANKALAR FAHİŞ MİKTARDA ÜCRET ALIYOR”

Bankaların alınan dosya masrafları, paket giderleri ve buna benzer alınan eft paralarının fahiş rakamlarda olduğunu ifade eden Bayhan, haksız kazançlar konusunda tüketicilerin görmezden gelmeleri yerine Tüko- Der’ e başvurmaları gerektiğini ifade etti. Bayhan “ derneğimize gelen tüketicilerimizi hakları ve ödevleri hakkında bilinçlendiriyoruz, eğer ki bir haksızlığa uğramışsa da hukuki süreçte kendisinin yanında oluyoruz” dedi.

“VATANDAŞLAR BİLİNÇLİ DEĞİLLER”

Telefon internet, yazlık tatil firmaları ve devre mülklerle alakalı şikâyetlerin bankaların hemen ardından geldiğini ifade eden Bayhan “Balıkesir’de çok yüksek bir müracaat olmasına rağmen, yasanın pek çok maddesindeki tüketiciyi koruma ile ilgili konularda vatandaşlar çok bilinçli değiller. Dernek olarak bilinçlendirme çalışmalarını sürdürmeye çalışıyoruz. Bu yeri geldiğinde okullarda, yeri geldiğinde derneğimizde ve çeşitli platformlarda gerçekleşiyor” dedi.

“KAMUOYU BASKISI OLUŞTURUYORUZ”

Bayhan “ Bunun dışında derneğimizin sağlıklı gıdaya ulaşmak, aşırı fiyatlandırmalar, barınma, ısınma, aydınlanma, su ve genel çevre ile ilgili problemlerle alakalı pek çok çalışmalar yapıyoruz. Bu işe gönül vermiş avukatlarımız var ve işin hukuki boyutunu birlikte yürütüyoruz. Bir taraftan atık su bedeli bir taraftan da otobüs zamları, elektrikteki kayıp kaçak bedeli gibi zaman zaman ortaya çıkan buna benzer şikâyetlerle alakalı vatandaşımızı koruma adına hak mücadelesinde öncülük yapıyor kamuoyu oluşturuyoruz” dedi.

SÖZLEŞMELERİ İYİ OKUYUN

Günümüzde revaçta olan internetten alışveriş hakkında 6502 sayılı yasada düzenlemelerin olduğunu ifade eden Necdet Bayhan sadece internet alışverişlerinde değil bütün alışverişlerde sözleşmeleri iyi okumalarını ve bir nüshasını saklamaları gerektiğini ifade etti. Bayhan” banka kredilerinde, kapıdan satışlarda uzun vadeli sözleşmeler hakkında tüm tüketicilerimize sözleşmenin bir suretini alınmasını ve saklamalarının gerekli olduğunu ifade ediyoruz. Alışverişlerde genellikle standart sözleşmeler olduğu için müzakere edilmeden sözleşmeler tek taraflı hazırlanıyor. Müzakere edilmeden hazırlanan sözleşmeleri yasa haksız şart olarak görüyor” dedi.

“HAKLARINI SORGULAMAK MECBURİYETİNDELER”

Türkiye’ de hak kavramının çok kullanılmasına rağmen tüketicilerin hak ve ödevlerini sorgulamadıklarını ve bilmediklerini ifade eden Bayhan “Tüketicilerimiz haklarını sorgulamak durumundalar. Bunun içinde bu tip kendi menfaatlerini koruyan derneklere uğrayıp güçlendirmeleri gereklidir. Derneğimiz tüm tüketicilerin derneğidir.  Türkiye’ de genel olarak hak kavramı çok kullanılır buna rağmen ne hak ne de görev gerçek manada bilinmiyor sahip çıkılmıyor. Hakkın olduğu yerde görev de vardır hakkını aramak en büyük görevdir aslında” dedi.

 “AYNI VERGİYE TABİ TUTMAK HAKSIZLIK”

En yoksul ile en zenginin Türkiye’de dolaylı ya da direk olarak aynı vergiye abi tutulduğunu bunun haksızlık olduğunu ve mücadele verilemesi gerektiğini vurgulayan Bayhan “ Faturaları yüksek miktarlara çeken elektrik, su, benzin, doğalgaz gibi ihtiyaçlardan alınan haksız vergilerdir. Bunların bir an önce Avrupa Birliği standartlarına çekilmesi gerekiyor. Dünyanın en pahalı vergisini kullanıyoruz, insanların temel ihtiyacını karşılayan konularda yapılan haksızlıklarla mücadele etmek temel hedefimiz” dedi.

TÜKETİCİ YASASINDA KATKIDA BULUNDUK

Türkiye Tüketici Federasyonun da 5 üye ile temsil edilen ve Türkiye genelinde 56 şubesi olan bir dernek olduklarını ifade eden Tüko- Der Balıkesir şube başkanı Necdet Bayhan “ Derneğimiz amaç olarak pek çok konuyla alakalı, pek çok hedefi var. Tüketici yasasının çıkarılmasına katkıda bulunan bir derneğiz. Evrensel tüketici haklarından sağlık ve güvenliğin sağlanması, çıkarların korunması bilgilendirme tazmin etme ve çevre hakkı gibi pek çok uluslar arası sözleşmelerle birleşmiş milletler genel kurulunda kabul ettirilmiş tüketici hakları var. Türkiye’ de şu an ki çalışmalarımız 6502 ile yapılmakta. Şu an da Balıkesir ‘ de bu kanun çerçevesinde kurulan tüketici hakem heyetlerinde dernek olarak 1 temsili üyemiz var.”

Samet Aydın

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code