SINDIRGI TARİHİNE YAKIŞACAK

Yazı boyutu

Başkan Yavaş Mimarisi Sındırgıya uygun olacak olan meydan ve meydana bakan binalardaki cephe düzenlemeleri ile Sındırgı tarihini ve geleceğini yaşatacak.
İstanbul’dan Paşa unvanı ile dönen ve Sındırgı’da koruluk ve çiftlik yeri olarak kendisine yer edinen Şerif Paşa’nın külliyesinin Meydan düzenlemesi ile yeniden hayat bulması ve yaşatılmasının akabinde yeniden yapılan hamlelerle Sındırgı Mimarisinin adının ve görsel olarak yansımasının izleri Sındırgı Belediyesince atılıyor.
2004-2009 yılları arasındaki ilk başkanlık yıllarında Şerif Paşa Meydanı Düzenlemesi ile Sındırgı Mimarisini Sındırgı tarihine kazandıran Başkan, bu dönem Başkanlığında mimari eserlerle projelerini tamamlamayı ve Sındırgıyı tarihine yakışacak bir ilçe haline getirmeyi hedefliyor.

SINDIRGI DEĞERLERİNİ YAŞATIYOR
Kaldırım genişliğinin 4-5 metre olacağı, yolların, park ve bahçelerin tanzimi ile birlikte 10 santimden yüksek olmayan kaldırımların olacağı, beton yığını ile değil, tamamı ile doğal taşlardan yapılan Yağcıbedir formatında Sındırgı meydanı oluşuyor.  Peyzaj mimarlarının özel olarak çalıştığı proje doğrultusunda yeni seneye hazırlanan Sındırgı’da Başkan Yavaş, Sındırgı için yapılan hizmetin halk için yapıldığını ve halkın da bu projeleri yaşattığını söyledi.
Sındırgı Belediyesi, Kaymakamlığı, İlim Yayma Cemiyeti, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, , Gençlik spor İlçe Müdürlüğü ve Müftülük işbirliğiyle Yapılan ortak bir çalışma ile öğrenerek ,eğlenerek ve değerleri yaşatarak yaşamlarına renk katan çocuklar ve gençler Sındırgı’da fark yaratıyor.
Sındırgı Belediye Başkanı Yavaş Önceden yapılan yaz okulunda sadece sportif faaliyetlerin bulunduğunu, Bu yıl hazırlanan projede  çocukların hem kişilik ahlakı olarak eğitilmesi, hem de çocukların dini hassasiyet kazanması, Kuran öğrenmeleri, namaz surelerini öğrenmelerinin sağlandığı gibi, bir de eğlenceli buldukları Yüzme kursu olduğunu ifade etti. Bununla ilgili İzmir’den bayan bir hoca bulduklarını söyleyen Başkan Yavaş ‘Bulduğumuz bu hocamız ile çocuklarımıza Emendere Termal Otelde eğitim veriliyor. Şu anda 50 ye yakın öğrenci var. Bu birinci bölüm, ikinci bölümde bir 50 daha olacak. Bu çocuklar şuan da 4 -14 yaş arasında. Çocuklarla yapılan bir yüzme kursu, 2 ay devam edecek. Bununla birlikte futbol var basketbol var voleybol var paintball var güreş var’dedi.
PEHLİVANLAR SINDIRGIDAN ÇIKTI
İki kez Güreşte Balıkesir birinciliği alan Sındırgılı pehlivanlar, Konya ve Kayseri’ye giderek Balıkesir ve Sındırgıyı temsil ettiler. Geçenlerde çocukları topladık aileleriyle birlikte 1000’e yakın kişiyle iftar yaptık. Siyasi bir ortam oluşmasın diye bir konuşma bile yapmadım. Bu işi şova dönüştürmek yerine, öğrencileri kazanmak gerektiğine inanıyorum. Onların toplumda belirli yerleri olsun istiyorum. Eğitimlerden kimse ücrette almıyor. Bu konuda öğretmenlerimiz dâhil bedelsiz, gönüllü çalışıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 350 tane forma karşıladı, futbol toplarını da yolladılar. Sadece yüzme kursuna ücret aldık ekstradan. Çünkü hocaya para vermemiz gerekti. Aynı zamanda devamlılık sağlaması açısından ücret talep ettik. Çocuk para verirse gelme ihtiyacı hissediyor. Para vermediği takdirde ben bu işe gelmesem de olur diyor. Ramazan da en hareketli geçen şey, çocuklarla olan hadise. En küçüğünden en büyüğüne kadar ve ailelerin de çok hoşuna gidiyor bu durum. Burada stadyumu kullanıyoruz, okul bahçesini kullanıyoruz. Geçen yıllarda direkt olarak yemek vermek taraftarıydık. Bu dönme yemek vermekten ziyade, her muhtardan isim isteyip orada fakir varsa yemek erzak dağıttık. Onları ve kimseyi bu konuda rencide etmemiş olduk. Engelli ailelerimizde var. Sefer taslarını evlerine götürdük. Belediyemiz  Her gün 20 – 30 ailenin evine yemek gönderdi.

LEYLEKLİ BELEDİYE
Belediye Binasının yapımı sürüyor. Kısa bir süre önce Leylek yavrularının uçması beklenen belediye binası yıkımı sonrasında Başkan Yavaş konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: ‘Çocuk parkına yapılacak bir leylek heykeli ile çocuklarımız için parkımıza birde Leylek yaptırmayı düşünüyoruz. Yeni binamız kalorifer yani baca sistemi ile ısınmayacağından ve jeotermal ile ısınacağı için burada bir leylek yuvasını da yeni bina projemizin içine koyduk.’
SINDIRGI İLE ÖZDEŞLEŞEN YAVRULAR
Leylekçi Başkan olarak adı geçen Başkan Yavaş geçmiş dönemlerde Mesleki Teknik Eğitim Merkezinde 25 yıllık Kırsal Mahallede yaptıkları proje ile elektrik direklerinin üzerine leylek yuvaları yaptıklarını söyledi. Elektrikler kesilmekten, Leyleklerde ölmekten kurtuldu diyen Başkan Yavaş, Bizler ecdadın yadigârları olarak kış gününde vahşi hayvanlara yem götüren Osmanlının torunlarıyız. Bunları küçük görmeyerek Leyleklere de sahip çıkarak yavrularının da Sındırgı ile özdeşleşmesini istiyoruz’ dedi.
İNŞALLAH GELMEZ DİYENLERDE TIK YOK
Başkan Yavaş burada Samimi olmamıza karşılık Allah bize yardım etti diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “33 yıldan beri bu işi yapıyorum Ama leyleğin taşındıktan sonra anne ve babasının oraya geldiğini hiç görmedim diyen bir profesör vardı.” Biz de durumun yanlış bir hadise olduğunu düşünerek Anne baba içgüdüsü ile beraber geri döner diye tahmin ettik. Neticede geldi hiçbir sıkıntıda yok. Yeni projede leylek yuvası da hazır bir şekilde bekliyor. Bu memlekette birileri inşallah gelmez diye dualar etti. Hemen söylenmeye başladılar gördünüz mü geldi mi diye. Amaç sırf propaganda yapmak. Gezici adamlar gibi bu kişilerde aynı kişiler. Ama sonuçta sesleri kesildi.

BÜYÜKŞEHİRLE BİRLİKTE SINDIRGI DEĞİŞİYOR
Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediye Başkanını tebrik etmek lazım. Sındrıgı’da değişim olarak müthiş bir proje hazırlığı var. İki okul kaldırılıp yerine yeni bir okul yapılıyor. Yeşil meydan düzenlemesi ve meydanın altının garaj olacağı garajında üstünün düzenlemesinin Büyükşehir Belediyesince yapılacağı modern bir okulumuz olacak diyerek Sındırgı’da yapılan yeni hizmetlerin olduğunu belirtti. İki yetersiz küçük okul birleştirilip tam modern okul yapılacak. Belediyenin önündeki alan otopark oluyor diyen Başkan Yavaş tarihi  Şerif Paşa meydanının da büyütüleceğini açıkladı.
KAMİL AKYÜREK

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir