Termik santral Meclis’te

Yazı boyutu

Balıkesir’in ortasına yapılacak termik santral tartışmaları. CHP’li Milletvekili Ahmet Akın tarafından Meclis gündemine taşındı.
Şehrin tam ortasında, eski SEKA alanında yapılacak termik santrali gündeme getiren, soruna dikkat çeken CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, konuyu soru önergeleri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine de taşıdı.
Akın, TBMM Başkanlığı’na sunduğu iki ayrı soru önergesiyle
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a santrali sordu.
Balıkesir Altıeylül ilçesi Paşaköy Mahallesi Dumanca mevkiinde bulunan eski SEKA fabrikası alanında Albayrak Turizm Seyahat A.Ş tarafından yapılması planlanan kağıt üretim tesisi ve enerji santrali projesinin çevrede oturanların büyük tepkisine sebep olduğunu belirten Akın, şunları kaydetti:
“Tarımla geçinen mahalle sakinleri, fabrikanın tarlalarına sınır olduğunu, buna izin vermeyeceklerini belirtmektedirler. Bizzat fabrika alanına vatandaşlarla giderek yaptığımız incelemelerde, fabrika istinat duvarının 1 metre ötesinde ekili tarlaların başladığını müşahede etmiş bulunmaktayız” dedi.

MİLLETVEKİLİ AKIN’IN SORULARI
Şehrin ortasında verimli bir arazide yapılacak bu tesis ile ilgili olarak Milletvekili Akın, soru önergelerinde şunları sordu:
Söz konusu bölgeye enerji santrali yapılacağı yönünde çalışmalar yürütüldüğü iddiaları doğru mudur?
SEKA fabrikası alanına yapılması planlanan enerji santralinin çalışma prensipleri hakkında Paşaköy Mahallesi sakinlerine bilgi verilmesi düşünülmekte midir?
Santrale ilişkin Bakanlığınızca vatandaşlarla bir görüşme yapılması düşünülmekte midir? Söz konusu enerji santraline Çevresel Etki Değerlendirme Raporu verilmesi düşünülmekte midir? Santralin yapılması planlanan alanın hemen yakınında bir hastane ve üniversite olması inşaata başlanılmaması için başlı başına bir sebep değil midir? SEKA alanında yapılması planlanan santralin kente etkilerine ilişkin bir analiz yapılmış mıdır?”
HABER MERKEZİ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code