Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula:

Yazı boyutu

Ekonomik Paketi destekliyoruz

Hükümetin açıkladığı 2015 yılı ekonomik paketini desteklediklerini bildiren Faruk Kula, yeni programın, cari açığı azaltmakta etkili olacağını savundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 2015 ekonomik paketi desteklediklerini belirten Ticaret Odası Başkanı Faruk Kula paket kapsamında alınan tedbirlerin uygulanması halinde cari açığın azaltılması açısından önemli bir adım atılacağını söyledi. Türkiye’nin büyümeye ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Kula, büyümedeki duraksamanın bile kötü sonuçlar doğurabildiğini kaydederek Türkiye’nin 2023 hedeflerine ancak her yıl büyüyen bir ekonomi ile ulaşabileceğini savundu.

PETROL FİYATLARI DÜŞERSE

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğuna, bu sebeple petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün olumlu yansımasına dikkat çekti. Kula, “Türkiye enerji açısından dışa bağımlı ve yılda 60-63 milyar dolar petrol ve doğalgaza ödüyor. Fiyatlardaki düşüş en az 1 yıl daha böyle devam ederse enerji harcaması 42-44 milyar dolara düşer. 16 milyar dolar da Türkiye’nin kasasında kalır. ABD ve AB, Rusya’yı petrol fiyatlarını düşürerek dar boğaza düşürmeye çalışıyor. Bu Türkiye için büyük bir avantaj olabilir. Petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi, dış ticaret açığının yanı sıra enflasyonu da olumlu şekilde etkileyecektir. Sadece ticareti değil her kesimi olumlu etkileyecektir” dedi.

“KOBİLERİN DESTEKLENMESİ ÖNEMLİ”

Faruk Kula, üretimde verimlilik için KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini savunarak, Kula, “KOBİ’ler endüstrinin en önemli yardımcılarıdır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde imalat ve sanayi sektöründe KOBİi’ler büyük katkılar yapmakta, ülke ekonomilerini ayakta tutan unsurların başında gelmektedir. KOBİ’lere verilecek olan hibe ve düşük faizli kredilerle ülke ekonomisinin canına can katacaktır” diye konuştu.

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Hükümetin ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ekonomi paketini desteklediğini yineledi. HABER MERKEZİ

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir