Turizm hamlesi

Yazı boyutu

Sındırgı Belediyesi üzerinde maddi bir külfet haline gelen Emandere Termal Oteli turizm şirketine kiralanacak. İhaleye sunulan tesis, uzman şirket tarafından işletilecek.

Sındırgı Belediyesi zarara uğradığı Emendere Termal Otel’ini kiralayarak bu durumu avantaja çevirecek.

Sındırgı Belediyesi elinde bulundurduğu Emendere Termal Oteli’inin kiralama ihalesini gerçekleştirdi. Belediye üzerinde maddi külfete neden olduğu görülen tesis, deneyimli turizm şirketine kiraya verildi. Belediye’ye yaklaşık 300 bin tl zararı olduğu tahmin edilen işletme, 100 bin tl tutarında bir kira bedeli ile Sındırgı Belediyesi’ni 400 bin tl kara geçirmesi bekleniyor.

Şirket ile yapılan anlaşmaya göre,  ilk 2 yıl içerisinde toplantı salonu, sauna gibi sosyal tesislerin yapımıyla, 10 yıllık süreçte 4 milyon liralık bir yatırım yapılması planlanıyor. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı İlçesi’nin termal turizm bölgesi ilan edilmesinin ardından Emendere Termal Oteli’nin bir örnek teşkil ederek Sındırgı’da açılan ilk termal Otel olduğunu, söyledi.

BAŞKAN YAVAŞ’HEDEFE DOĞRU HİZMET’
Başkan Ekrem Yavaş konuşmasının devamında Sındırgı gibi düşük bütçeli ilçelerde tesisleri işletmenin zaman zaman sıkıntılara yol açtığını hatırlatarak, ” Bu tür tesislerde para kazanılabilmesi için sürekli yenilenmeye açık olması, yatak kapasitesinin arttırılması ve ehliyetli bir yönetici elinin olması gerekmektedir. Belediye bütçesi ile bu şartları gerçekleştirmemizin zor olduğu gibi, aynı zamanda tesise belediyemizin diğer birimleri ile de destek sağlamak zorunda kalınıyordu. Şu an 20 personel ile hizmet vermeye çalıştığımız tesisin, hizmet alanının geniş olması sebebiyle personel yetersiz gelmekte ve yatak kapasitesi ile sosyal tesislerindeki yetersizlikten dolayı kazanç sağlanması olanaksız hale geliyordu. Turizm ehliyeti şartı aranarak da hem deneyimli kişilerin bu işin başında olması hem de ilçeye yabancı turistlerin gelmesini sağlamak hedeflenmişti. Bizler için önemli olan ilçeye yatırımcıların ve turistlerin gelmesini sağlamak. Turist sayısının artması demek, para döngüsü demek, esnafımızın para kazanması demek. İlçemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.KAMİL AKYÜREK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code