UĞUR’UN ISRARI SEKAYI GERİ GETİRDİ

Yazı boyutu

SEKA Hakkında pek çok söylentinin dolaştığı ve tarihinde zarar eden SEKA Kağıt Fabrikasının neden kapatıldığı, kapatılmak zorunda kalışı hakkında geçmişe dönerek yapılan araştırmalar neyi gösteriyor? Sebepler SEKA Tarafından zamanında açıkça derlenmiş.  fakat bazı ifadeler hem dikkat çekiyor hem de bugünün yansımalarında neyi yaşatacak merak ediliyor. Nasıl mı?
**
Yazımın devamında dile getirmek ve sizlerle paylaşmak istediğim önemli ve altı çizilecek ifadelere yer vermek istiyorum. Öyle ki yeni yapılacak Kâğıt Fabrikası hakkında köylünün algıları termik santrale odaklanmışken, ÇED süreci devam ederken süreç nasıl gelişecek? ALBAYRAK adı siyasi olarak rahatsızlık yaratan çevrelerde bu hangi ALBAYRAK’tan duyulan rahatsızlık?
**
Köylünün merakla dinlediği, çok iyi olur dediği, fakat santral ifadesini duyunca ciddi şekilde tedirgin oluşu ve konuyu gündeme taşıyarak santrale hayır eylemleri düzenleyişi Belli ki Şirket yetkilileri tarafından şaşkınlıkla karşılanmış. Kârlılık açısından çok daha iyi bölgeler yerine Balıkesir tercihinin memnuniyetle karşılanacağını ve Faaliyete geçirilmediği için eleştirilerin yapıldığı bir dönemde bu tepkiler ile karşılaşan şirket yetkilileri, şaşkınlıklarına rağmen köylü ile yeniden bir araya gelmeyi ve bir toplantı ile konunun daha iyi anlatılmasını düşünüyor.
**
ALBAYRAK Kağıt Grubu Genel Müdürü’nün Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ile yakından uzaktan hiçbir bağı yoktur dediği ve sadece tesadüfen soy isim benzerliği olduğunu söylediği sermayedar aileye ait Fabrikaya alınacak işçilerin sayısı her ne kadar bahsedildiği gibi bin kişi olarak görünmüyorsa da Yan sanayisinin en az iki bin aileye gelir sağlayacak gibi görünüyor. Fabrikanın Genel Müdürü Ahmet Taşçı’nın resmi açıklamasından yola çıkarak, alınacak işçi sayısının beş yüz olacağı, ancak Özellikle nakliye ile ilgili yoğun bir talebin oluşacağı oldukça net bir şekilde ortaya çıkıyor.
**
Önceki yıllarda siyasi kadrolaşmalarla Gereğinden fazla istihdam zarara yol açarken yine bir zarara neden olacak ’GEREĞİNDEN FAZLA’ istihdam söz konusu olacak mı? Tarih neyi getirir neyi götürür bilemiyoruz fakat ben bugün itibarı ile istihdama katkısı olacağını düşündüğüm ve Balıkesir için bir Fırsat, büyük bir şans olarak değerlendirdiğim bu Fabrika’nın kuruluşunun akabinde zorlu bir sürecin olduğunu da düşünüyorum. Öyle ki seçim vaatleri gün geliyor baskılarla yapılan işlere de dönüşüp bazen iyi bazen de kötü sonuçları beraberinde getirebiliyor.
**
Ben işadamıyım diyerek ticari tecrübesini daha fazla gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un ‘SEKA mızı istiyoruz’ ısrarının arkasında elbette ki seçim sürecinde verdiği sözler var. Bu sözlerde Balıkesir’de işsiz kalmayacak söylemleri ile bir değil pek çok fabrika ile bu sağlanabilecek. Uğur’un, Seçim öncesi bu tesiste yaklaşık olarak bin kişilik istihdam sağlanacak ifadelerinin, sermayedar firmanın pek cazip bulmamasına rağmen Balıkesir’e fabrikayı inşa etmesine neden olduğu aşikâr.
**
Severiz ya da sevmeyiz siyaset sahnesinde Balıkesir’de de özel kişiler ve renkli kişilikler yok değil. Bunlardan biride Balıkesir için seçimde verdiği sözleri yerine getirme çabası içinde olan Edip Uğur. ‘Gözünüz Para Görsün Ey Basın’ gibi gaflarla da bazen dikkat çeken,  Zaman zaman esprili bir şekilde hizmetlerin arasından sıyrılıp ‘sivrisinek mücadelesinde sineklerin gözüne gözüne sıkacağız’ diyerek güldüren ve Büyükşehirde personele uygulamaları ile şehirde gündem yaratarak sohbetlere konu olan Uğur’un, SEKA’nın tekrar açılması için yürüttüğü Yoğun kulis fevkalade başarılı olmuştur. Bazen sert bir dille eleştirdiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’un doğrularını da takdir etmek objektif bir gazeteci olarak boynumuzun borcu. Her zaman olduğu gibi objektif gazetecilik kriterleri ile hareket ederek Balıkesir adına Doğruları takdir etmeye, yanlışları eleştirmeye devam edeceğim. Her ne kadar Eleştirilere tahammül olmasa da yanlışları da tüm çıplaklığı ile yazacağım.
DAHASI MI? DAHASI SONRAKİ YAZILARIMDA…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code