Gündem Siyaset Ulusal Haberler

“VAKİT VİCDANINA SAHİP ÇIKMA VAKTİDİR”

Yazı boyutu

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Suriye, artık hesap yapılacak bir konu olmaktan çıkmıştır. Hepimizin insanlığımıza, hepimizin vicdanına sahip çıkma vaktidir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin açıklamalarını hatırlatarak değerlendirmesini soran gazetecilere yanıt veren Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Suriye’de yaşananların herkesi derinden üzdüğünü söyledi. Sadece son olayların değil, bugüne kadar yaşananların çok kötü sonuçlar ortaya koyduğunu ifade eden Bozdağ, “Kimyasal silah kullanımı sonucu ölenler insan olduğu gibi diğer silahların kullanımı sonucu ölenler de insandır. Sadece kimyasal silah kullanıldığında değil, jetlerle bombalandığında, diğer silahlarla siviller öldürüldüğünde de uluslararası toplumun aynı tepkiyi vermesi gerekir. Zira ölen yine insandır. Öldürülen silaha göre, öldüren maddeye göre tavır takınmak doğru bir yaklaşım değildir. Ölen insana göre tavır takınmak esasında doğru bir yaklaşımdır” diye konuştu.
Bugüne kadar Suriye’de katledilen 800 bin civarında insanın ve göçe zorlanan milyonlarca insanın sorumluluğunun birinci derecede Suriye rejimine ait olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Katliamları durdurma güç ve imkanlarına sahip olanlar, bu zorunlu göçü engelleme gücüne sahip olup da bu gücünü kullanmayanlar da buradaki katliamlardan ve olup bitenlerden mesuldür” dedi.

SURİYE TUTUMUNU NET ŞEKİLDE ORTAYA KOYAN ÜLKEDİR
Bozdağ, Suriye yönetiminin daha önce de kimyasal silah kullandığını, o zaman da dünyanın ayağa kalktığını, çeşitli kaynaklardan derlenen habere göre olayın soruşturulduğunu ama adım atılmadığını anımsatarak, şunları kaydetti:
“Bu konuda söz söylemenin ötesinde artık işler yapmak gerekir. Aksi takdirde söylenen sözlerin arkası gelmeyince orada daha büyük cinayetler, daha büyük olumsuzluklar yaşanmaktadır. Türkiye, Suriye’de meydana gelen son saldırıya ilişkin tutumunu en net şekilde ortaya koyan ülkelerdendir. En üst düzeyde kınamasını Türkiye yapmıştır. Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin ile Duma’da olan katliamı ve saldırıyı görüşmüştür. Bu bölgede, Doğu Guta’da yaşananlar ile ilgili Türkiye uzunca bir zamandır Rusya üzerinden bir çalışma yürütüyor. Oradaki sivillerin kötüleşen durumlarını ortadan kaldırmak, tahliyelerini sağlamak için de önemli çabalar ortaya koyuyor. Tabii Amerika’dan açıklamalar var, Rusya’dan açıklamalar var.”

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir