VER-ISI

Yazı boyutu

Soğuk günlerde arabanızda yaz sıcaklığını hissedin

Özellikle sabah saatlerinde ve soğuk günlerde araç motorlarının çalıştırılması motoru zorlayan nedenler arasında. Şaşkınlık yaratan ve aracınızı ısıtan VER ISI ile araçlar güvende ve emin ellerde.

Enver Kırbaş uzun yıllar soğuk ülkelerde yaşadım. İsveçte araçların çalışmama gibi bir sorunu olmaz örneğin diyerek soğuk günlerde araçları ısıtan formülü veriyor.

Enver Kırbaş Ver-Isı ile ilgili olarak Türkiye’de de uygulamak istediği ve tanıtmak istediği ürün ve ürünün gerekliliğini anlattı. Kırbaş şöyle konuştu:“Ben İsveç’e 1972’nin sonunda gittim. İskandinav Ülkesi. Kuzey yani kutuplara yakın İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, buralar coğrafi konum itibarı ile çok soğuk ülkeler. Eksi 15-20’lerde. Aynı bizim doğu illerimiz gibi. İsveç’te araçların o soğuklarda çalışmama gibi bir sorunu yok. Bir gün arkadaşım Thomas’la TV seyrediyoruz. Mevsim Aralık. Her yer buz. İsveç’te arabasına binen düğmeye basıyor çalıştırıyor işine gidiyor. Türkiye TV kanallarını açtık. Doğu illerimizde soğuk hava koşullarının zorluklarını anlatıyorlar. Bir minibüsçüyü gösteriyorlar. Arabasını soğuktan çalıştıramadığı için motorun altına çalı çırpı kâğıt yakıp ısıtmaya çalışıyordu. Thomas çok şaşırdı ve “Arabayı yakacak” dedi. Neden buradaki gibi parça kullanmıyorlar dedi. Buradan yola çıktık ve İsveç’te kullanılan parçayı Türkiye’ye tanıtmaya karar verdik ve geçen yıldan bu yana Türkiye’de satışa başladık.

220 volt ev elektriği ile çalışan aparat motoru ısıtıyor ve donma ya da çalışmama gibi bir lüksü olmuyor. Kullanımı ve takılırken ki basitliği açısından da kolay bir aparat. Bu aparat İsveç’in yüzde 95’inde, Norveç’in yüzde 80’inde, Danimarka’nın yüzde 70’inde, Almanya’nın da soğuk bölgelerinde yüzde 40’ında araçlarda takılı.

KULLANIMI: Elektrik fişlerinin kuru olmasına dikkat edin. Toprak hatlı üçlü fiş kullanılmasına dikkat edin.

KULLANIM ALANLARI: Binek arabalar, minibüs, dolmuş, taksi, pikap, otobüs, kamyon, tır, su ile çalışan deniz motorları, yol inşaatlarındaki şantiyeler, ağır iş makineleri, taşıyıcılar, yapı inşaatlarındaki şantiyeler ve her türlü iş makineleri.

TAKILMASI: Alt radyatör borusunun ortasından kesilip eldeki ısıtıcıyı borunun arasına ilave ederek kelepçe yardımı ile monte edilir.

Soğuk motorun ilk çalışmasındaki dezavantajlar, olumsuzluklar ve görülen zararlar;

-Soğuk motor çalışmakta zorlanır.

-Soğuk motor çalıştığında ısınıncaya kadar geçen zaman içinde en az iki misli yakıt tüketir ve harcar.

-Soğuk motor ilk çalışırken yakıtı tam yakamadığı için havayı çok kirletir, doğaya zarar verir.

-Motor soğuk olduğu için ısınıncaya kadar geçen zaman kaybı

-Arabanın aracın elektrik aksamına verdiği zararlar, aküsünü zayıflatır, şarj dinamosuna ve diğer elektrik aksamlarını çabuk yıpratır.

-Soğuk havalarda aracın camlarında ve kapılarında buzlanma yaratır.

-Bütün bunlara ilave soğukta çalıştırılan binlerce aracın, arabanın ülke ekonomisine verdiği zarar, ülke doğasına verdiği zarar dolayısıyla kişiye verdiği ekonomik olumsuzluk.

HAZIRLAYAN: KAMİL AKYÜREK

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir