Ekonomi Gündem Siyaset Ulusal Haberler

YATIRIMCI MISIN ? YATIRIM SİZİ ÇAĞIRIYOR

Yazı boyutu

Balıkesir’e gelen yatırımcılar Balıkesir hakkında öğrenmek istediklerini dün yapılan toplantıda sordu.
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun davetlisi olarak farklı ülkelerden Balıkesir’e gelen yatırımcılar Otel Basri’de buluştu.

‘BALIKESİR’E HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERECEĞİZ’

Başkan Zekai Kafaoğlu “Balıkesir Türkiye’yi doyuran bir il. Balıkesir tarım ve hayvancılığın başşehri. İlimiz maden, tarım, hayvancılık, konut, turizm ve sanayi alanında yatırım için kaçırılmaz fırsat. Balıkesir iki tane denizi, jeotermal kaynakları, dağları ve ovalarıyla tam bir yaşanacak turizm şehri. Yatırım yapmak isteyen, Balıkesir’de pozisyon almak isteyen herkes acele etmeli. Yarın çok geç olabilir. Çünkü artık Balıkesir, büyükşehir olduktan sonra keşfedildi. Bu zamana hakikatten bu güzellikleriyle, bu zenginlikleriyle keşfedilememişti. Tanıtımı, reklamı, lansmanı yapılmamıştı. Bundan sonra Balıkesir’de iş adamlarımızla, bürokratlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle beraber Balıkesir’in önemini, Balıkesir’in taşıdığı değerleri hak ettiği yeri alma noktasında hareket edeceğiz. Bu gayretimizin sonucunda plakası gibi Türkiye’nin 10 numaralı ili olacak. Balıkesir’in artık odak bir şehir” dedi.

“BİRLİKTELİKLE İSTİŞARE EDECEĞİZ”
Kafaoğlu konuşmasında : “Balıkesir’i dünyaya ve İslam ülkelerine nasıl tanıtabiliriz, yatırımcıları nasıl çekebiliriz diye gerçekleştirdiğimiz ilk gayretimiz, ilk mütevazi çalışmamız. 20 iş adamının geleceğini belirtmiştim, fakat 8 ülkeden 30 işadamı geldi. Her birisi bizim gönül coğrafyamızdan, bizim inançlarımızdan, Müslüman ülkelerden. Ciddi sermayeleri var. İslam ülkeleri bir araya gelebilse, sermayelerini ve güçlerini birleştirebilse, birbirleriyle ticaret yapabilse, hiç kimse Müslüman ülkelere yan bakamaz, onlarla ilgili bir takım planlar yapamaz Bir araya gelebildiğimizde Birleşmiş Milletlerden kararı nasıl çıkarabildiğimizi hep beraber gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızı meclis konuşmasında dinledik. Henüz Birleşmiş Milletlerden karar çıkmadan, Trump’ın böyle bir niyeti olduğu zaman yaptığı bir konuşmaydı. ABD bu kararı aldığında İslam İşbirliği Teşkilatını topladı, alınan kararları Birleşmiş Milletlere taşıdı. ABD’nin Kudüs konusunda tek taraflı almış olduğu kararı Birleşmiş Milletler de red ettirdi. Bu birlik ve beraberliğimiz siyasi konularda olduğu gibi, ekonomide, yatırımda, ticarette, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizde de olmalı.” ifadelerine yer verdi.

YAVAŞ ‘YATIRIMCI BEKLİYORUZ’
İlçe Belediye Başkanları arasında Yatırım konusunda beklentisinin daha öne çıktığı Sındırgı ilçesinin Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ilçesinde neden yatırım yapılmalı bu konuyu dile getirdi. Bigadiç, Gönen, Sındırgı gibi özellikle termal konularında önemli merkezler ve yatırımcılarımızda sordular burada ne gibi teşvikler var diye termal turizm alanlarında örneğin Sındırgı’da 3 tane bin dönümlük arazi mevcut ve bunlar turizm tesisi yapmak için bedelsiz olarak teşvik kapsamında ve hiçbir harçta alınmıyor. Bu bölgelerimizde elektrikte yüzde 20 ve işçinin sigortasını da tamamıyla Devlet ödüyor. Bu konuda termal turizm anlamında yatırım anlamında bir artısı olduğunu düşünüyorum. Sındırgıda ucuz ısı anlamında da pek termal turizmin yapılabileceği bir yer olduğunu belirterek yatırımcılarımızı beklediğimi ifade ediyorum’dedi. Öteyandan yapılan toplantıda Balıkesir tanıtıldı. Tanıtım toplantısı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Balıkesir’li işadamlarının da bulunduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs açıklamasının yer aldığı video izlendi. Balıkesir’in tanıtım videosunu izleyen misafirler daha sonra Balıkesir Büyükşehir Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, Ekonomi Bakanlığı uzmanları Ali Can Kâhya ve Ferdi Yayla Balıkesir ve yatırım konuların sunum yaptılar. Soru-cevabın ardından yatırımcılar körfez bölgesine hareket ettiler.Serap Tetik Acar

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir