Ekonomi Gündem Siyaset Ulusal Haberler Video Haber

ÇİFTÇİ MAZOTU 1,5 LİRAYA KULLANACAK’

Yazı boyutu

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Amerika’da çiftçilerin 1.5 TL’ye mazot kullandığını belirterek, “Oradan mısır ithal ediyoruz biz. Amerikan çiftçisi kazanıyor, benim çiftçim az. Bizim dönemimizde çiftçimiz 1,5 liraya mazotu kullanacak” dedi.

 

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Balıkesir Kuvayi Milliye Meydanı’nda vatandaşlar biraraya geldi. 10 bine yakın kişinin doldurduğu miting alanında özellikle kadınlar tarafından karşılanan Akşener, kadınların kendisine verdiği eşarp ve şalları aldı. İlk yola çıktıklarında kendilerine partiyi kuramaz dediklerini ama kurduklarını ifade eden Akşener, CHP’den kendilerine destek veren 15 milletvekiline teşekkür etti. Cesareti 15 Şubat’ta öğrendiğini söyleyen Akşener, Sebebi şu, o zaman gördüm ki imanla korku aynı yerde bulunmuyor. Ama o zaman korkak tavşanları gördük, korkak tavukları gördük, fıtrat değişmiyor. Bugün de aynı korkuyu, aynı insanlarda görüyoruz” diye konuştu.

 

BALIKESİR KUZUSU NE ALEMDE?

 

Hükümetin eğitim politikasını eleştiren Akşener, şöyle konuştu:

“Devasa binalar yapıldı, içinde hoca yok, eğitim yok. Bu eğitim politikasıyla yandaşların cebine kepçeyle para akıttılar, siz işsizsiniz. Hem turizm, hem çiftçi, hem tarım hem de sanayinin olması gereken Balıkesir’den bahsediyoruz. Balıkesir kuzusu ne alemde? Biz bunları düşünüyoruz. Bugün gelirken mazota baktım, 5,6 olmuş. Soruyoruz muhteremlere yahu bizim çiftçimizin elinden ekme biçme yetkisini aldınız? Diyorlar ki “pahalıya üretiyorlar” E 5.6’ya mazot kullandırırsan, hayvana yemi dünya kriterleri üzerinden satarsan ve gübreyi pahalıya satarsan çiftçi pahalıya üretir. Buradan ilan ediyorum, Amerikan çiftçisi 1,5 liraya mazot kullanıyor. Oradan mısır ithal ediyoruz biz. Amerikan çiftçisi kazanıyor, benim çiftçim az. Bizim dönemimizde çiftçimiz 1,5 liraya mazotu kullanacak”.

 

‘FABRİKALAR KURACAĞIZ’

Yeni fabrikalar kuracaklarını ifade eden Akşener, “Arkasından elbette fabrikalar kuracağız. Şimdi gittiler Tunus’tan zeytinyağı ithal ettiler. Kardeşim Balıkesir zeytinyağı dünya birincisi, niçin dünya markası haline getirmiyorsun? Çünkü milli ve yerli değilsin. Şimdi ben bunları söylemeye başladım, 6 ay evvel mazotu düşürdüler. Vergi yükünü kaldıracağım dedim, onu da düşürdüler. Daha enteresan bir şey söyleyeyim. Şimdi 70 milyar dolara Türkiye’deki fabrikaları özelleştirdiler. Cebinize bir kuruş girdi mi? Maaşlarınıza zam geldi mi? Gençlere iş imkanı yaratıldı mı? Peki ne oldu? Millete söven bir şahsın vergi borçları silindi. Diyoruz ki biz, 30 milyon borçlumuz var, 4,5 milyon kişi kredi kartları ve aldığı diğer krediler sebebiyle peşlerinde avukatlar var, haciz var. Biz de dedik ki, öncelikle şehit ve gazi ailelerinin, sonra işsizlerin, sonra asgari ücretlilerin borçlarını siliyoruz, kredi kartı borçların siliyoruz, tüketici kredilerini söylüyoruz” şeklinde konuştu.

 

 ‘MALVARLIĞIMI AÇIKLAYACAĞIM’

Akşener ayrıca mal varlığı konusunda da açık olacağını söyleyerek, “Ailevi mal varlığımda liralık artış olmayacak. İkincisi, elbette sosyal medya hesaplarında mal varlığımızı açıklayacağız. Ama hiç kimseyi, oğlummuş kocammış oymuş buymuş aramayacak. Hiçbir bürokratı aramayacak. Ama bu ülkenin bu vatan çocuklarının haklarını korumak benim namus borcum olacak” dedi.

Miting sonrası Akşener vatandaşlarla bir araya geldikten sonra alandan ayrıldı. Devrim Derin’in haberi

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir