Gündem İlçe Haberleri

Yatalak Ailenin Dramı 

Yazı boyutu

Ayvalık ilçesine bağlı Bağyüzü köyünde yatalak ailenin dramı yürekleri burkuyor.

Uzun yıllar şoförlük yaparak geçimini sağlayan Necati Ünal (85) ve eşi Nebahat Ünal (77), 2 yıl önce kalp krizinden hayatını kaybeden tek evlatları 57 yaşındaki Cumhur Ünal’ı yitirdi. Evlatlarının hayatını kaybetmesiyle adeta dünyaları yıkılan anne Nebahat Ünal, aşırı üzüntü sonrasında felç geçirerek yatağa bağlı yaşamaya başlarken, kocası da bir yıl önce geçirdiği kaza sonrasında iki ayağını kullanamaz hale gelip yatağa mahkum oldu.
Aynı evde, aynı odada iki ayrı yatakta bakıma muhtaç halde bulunan Ünal çiftinin ihtiyaçlarını Nebahat Ünal’ın 62 yaşındaki ablası ile kanser tedavisi gören kızı Birgül Ünal karşılıyor. Ancak Birgül Ünal’ın da kanser hastalığı ile boğuşması sebebiyle yaşlı çift Ayvalık Belediyesi’nden evde bakım hizmeti istedi. Yaklaşık 2 yıldır ekipler tarafından pansuman, banyo, sakal traşı, tırnaklarının kesimi gibi desteklerin verildiği Ünal ailesinin, yatalak olmalarına rağmen hayatlarından memnun oldukları gözleniyor.
Nebahat Ünal, hizmetten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Şu anda banyomu yaptırdılar. Son derece rahatladım. Allah onlardan razı olsun” dedi.

Kemoterapi Tedavisi Sürüyor

Göğüs kanseri rahatsızlığıyla boğuşan Birgül Ünal ise, eniştesinin 3 yıl önce, teyzesinin ise 2 yıl önce yatağa mahkum kaldığını söyledi. Ameliyat olduktan sonra kemoterapi tedavisinin sürdüğünü belirten yaşlı çiftin gönüllü bakıcısı Birgül Ünal, “Benim için zor olsa da annemin de katkılarıyla bu yaşlı çifti bakıyorum. Devlet iki yaşlı vatandaşın bakımı için bana bakım ücreti ödüyordu. Ancak Bağ-Kur benim maaşımın son zamlarla fazla olması sebebiyle bu ücreti kesti. 5-6 aydan bu yana bu ücreti almıyorum. Teyzem ve enişteme ben her şeyden evvel Allah rızası için bakıyorum. Devletimiz maaş vermese de bu bakımı sürdüreceğim” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir